Od 1994 roku do końca sierpnia 2003 roku prowadzona jest działalność gospodarcza pod nazwą: Restauracja (...)

Od 1994 roku do końca sierpnia 2003 roku prowadzona jest działalność gospodarcza pod nazwą: Restauracja ? Pensjonat ?......? (działalność prowadzona była w jednym budynku). Od 01 września 2003 roku pomieszczenie restauracji wraz z wyposażeniem zostało wynajęte, natomiast pensjonat prowadzony jest nadal i z tego tytułu opłacany jest podatek na zasadach ogólnych (podatkowa księga przychodów i rozchodów). Ww nieruchomość wchodzi w skład małżeńskiej wspólności majątkowej. Budynek oraz wyposażenie restauracji nie były i nie są amortyzowane.

Pytanie brzmi: Czy w 2004 roku przysługuje opodatkowanie z tytułu najmu zryczałtowanym podatkiem dochodowym wg 8,5% stawki?

Przepisy ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) stanowią:

?Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne:

  1. prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą,
  2. osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej' (art. 1 ust. 1 pkt 1 i 2 ww. ustawy).

?Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej ?spółką? (art. 6 ust. 1 ww. ustawy).

?Przepisów rozdziału 2 nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub części przychody z tytułu: świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy? (art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e ww. ustawy).

Zgodnie z pozycją 10 ww. załącznika - świadczenie usług w zakresie wynajmowania nieruchomości na własny rachunek (PKWiU grupa 70.2) wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Ww. wyłączenie nie dotyczy przychodów osiąganych z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, o których mowa w art. 6 ust. 1a ustawy o ryczałcie.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 1 i 12 ww. ustawy użyte w ustawie określenia oznaczają:

  • działalność usługowa - pozarolniczą działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.).
  • pozarolnicza działalność gospodarcza ? pozarolniczą działalność gospodarcza w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.): Przychodem z działalności gospodarczej są również : Przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż przedmiot najmu (część budynku) jest częścią składnika majątku związanego z działalnością gospodarczą, gdyż w pozostałej części tego samego budynku prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą. Zatem osiągając przychody z tytułu najmu części nieruchomości stanowiącej składnik majątku związany z działalnością gospodarczą - nie może Pan korzystać z opodatkowania w formie ryczałtu.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika