Czy w przypadku opodatkowanie przychodów z tytułu najmu budynku w formie ryczałtu małżonkowie mają (...)

Czy w przypadku opodatkowanie przychodów z tytułu najmu budynku w formie ryczałtu małżonkowie mają prawo wspólnego opodatkowania pozostałych dochodów?

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w sprawie opodatkowania przychodów z tytułu wynajmu lokalu mieszkalnego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w złożonym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Porady prawne

U z a s a d n i e n i e

Podatnik uzyskuje dochód z tytułu wynajmu domu mieszkalnego. W związku z faktem, iż dochód z tego tytułu był opodatkowany na zasadach ogólnych, do 2006r. dokonywał rocznego rozliczenia swoich dochodów wspólnie z małżonkiem. W 2006 roku zamierza natomiast opodatkować przychody uzyskane z tytułu najmu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zdaniem Podatnika wybór zryczałtowanej formy opodatkowania przychodów z najmu nie pozbawi Go prawa rocznego rozliczania innych dochodów wspólnie z małżonkiem a przychód uzyskany z wynajmu nie będzie łączony z innymi dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych.

W myśl obowiązującego stanu prawnego, zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm./ małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów. Ustawodawca przewidział jednak możliwość wspólnego opodatkowania dochodów małżonków. Przepis art. 6 ust. 2 określa, iż na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym małżonkowie mogą być opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów, o ile pozostają w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy oraz istnieje między nimi wspólność majątkowa. W takiej sytuacji podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków.

W myśl art. 6 ust. 8 możliwość wspólnego opodatkowania małżonków została wyłączona w przypadku, gdy chociażby do jednego z małżonków mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowy od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.).

Jednocześnie - w ust.9 cyt. przepisu - ustawodawca zastrzegł, iż powyższe wyłączenie nie dotyczy osób, o których mowa w art. 1 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, a więc osób, które wybrały opodatkowanie w formie zryczałtowanej dla przychodów osiąganych z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, o ile umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

W przypadku gdy podatnicy poza przychodami opodatkowanymi w formie ryczałtu osiągają również inne przychody należy pamiętać o zasadzie wyrażonej w art. 3 ustawy o podatku zryczałtowanym, zgodnie, z którą przychodów opodatkowanych w formach zryczałtowanych nie łączy się z przychodami z innych źródeł podlegającymi opodatkowaniu na podstawie ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Rozpatrując opisany stan faktyczny w kontekście przywołanych przepisów prawa podatkowego, opodatkowanie przychodów z tytułu najmu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie odbiera podatnikowi prawa opodatkowania przychodów z innych źródeł - opodatkowanych na zasadach ogólnych - wspólnie z małżonkiem.

W przedmiotowej sprawie Podatnik, w przypadku wyboru zryczałtowanej formy opodatkowania dla przychodów z tytułu najmu, winien pisemnie powiadomić o tym wyborze Naczelnika Urzędu Skarbowego w terminie do 20 stycznia roku podatkowego a w przypadku umowy najmu zawartej w trakcie roku podatkowego - nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Podatek zryczałtowany z tytułu umów najmu wynosi 8,5% przychodów do wysokości 4.000 euro oraz 20% od nadwyżki ponad te kwotę i płatny jest w terminie do 20 następnego miesiąca po miesiącu, w którym uzyskano przychód, a za miesiąc grudzień w terminie złożenia zeznania. Przychody tak opodatkowane po zakończeniu roku podatkowego, wykazywane są w zeznaniu rocznym składanym do dnia 31 stycznia roku następującego po roku podatkowym i nie są łączone z innymi przychodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych (w/g skali podatkowej określonej w art. 27 ustawy o podatku dochodowym).

Biorąc pod uwagę powyższe uznano stanowisko przedstawione przez stronę za prawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika