Podatnik zapytuje jakimi stawkami VAT powinna zostać zafakturowana powyższa usługa transportowa tzn. (...)

Podatnik zapytuje jakimi stawkami VAT powinna zostać zafakturowana powyższa usługa transportowa tzn. czy powinna być potraktowana zgodnie z zasadami obowiązującymi do 30.04.2004r. czyli opodatkowana stawką 0%, czy też powinna być potraktowana jako wewnątrzwspólnotowa usługa transportowa i opodatkowana stawką 22%.
Zdaniem Podatnika z uwagi na to, że obowiązek podatkowy powstał dla tej konkretnej usługi w maju 2004r. natomiast usługa została wykonana w kwietniu 2004r., usługa powinna być opodatkowana na starych zasadach.

Podatnik zapytuje czy po 01 maja 2004r. w przypadku przekazania upominków, materiałów reklamowych, towarów klientom lub potencjalnym klientom należy wystawić na koniec miesiąca fakturę wewnętrzną VAT w celu naliczenia VAT należnego od tego rodzaju czynności.
Zdaniem Podatnika nie należy wystawiać na tego rodzaju czynności faktury wewnętrznej VAT. W art. 7 ust. 2 ustawy VAT z 11 marca 2004r. mówi się bowiem o opodatkowaniu czynności przekazania przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, a zdaniem podatnika nabycie przez spółkę w/w upominków, materiałów reklamowych jest ściśle związane z prowadzoną przez spółkę działalnością gospodarczą.

Spółka jest zarejestrowana jako podatnik VAT UE. Spółka zleciła firmie transportowej, będącej podatnikiem VAT, przewiezienie towaru z Polski do Niemiec. Usługa transportowa została wykonana przez firmę transportową 15.04.2004r. W miesiącu maju Spółka otrzymała od firmy transportowej fakturę za wykonaną usługę, która została wystawiona 10.05.2004r.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z art. 6 ust. 8b pkt 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z póżn. zm.), w przypadku usług:

  1. przewozu osób i ładunków kolejami, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami,
  2. spedycyjnych i przeładunkowych,
  3. w portach morskich i handlowych,
  4. budowlanych i budowlano-montażowych

obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 30 dnia od dnia wykonania usługi.

Zgodnie z w/w ustawą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegały czynności wymienione w art. 2 tej ustawy i dla tych czynności określone zostały właściwe stawki podatku. Wykonanie przez podatnika czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług powoduje obowiązek rozliczenia podatku według stawek obowiązujących w dniu wykonania tych czynności. Określony w przepisach moment powstania obowiązku podatkowego wskazuje na termin rozliczenia przez podatnika podatku z tytułu wykonanej czynności.

W przypadku czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług i podatku akcyzowym, które zostały wykonane przez podatników przed dniem 1 maja 2004r., dla których obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstał po dniu 30 kwietnia 2004 r. ? czynności te podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawek obowiązujących dla tych czynności w momencie ich wykonania, tj. przed 1 maja 2004r.

Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, że usługa transportowa została wykonana 15.04.2004r., tj. w okresie obowiązywania ustawy o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym z dnia 8 stycznia 1993r. Czynność ta jest zatem opodatkowana podatkiem od towarów i usług według stawek przewidzianych dla tych czynności w w/w ustawie.

Powyższe zgodne jest ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów wyrażonym w piśmie znak PP3-812-458/2004/AK/1786 z dnia 24.06.2004r.

Stan faktyczny II:

Spółka w miesiącu lipcu 2004r. wystawiła swoje stanowisko na targach branżowych. W celach reprezentacyjnych zostały zakupione i rozdawane, osobom odwiedzającym targi, upominki, np.: długopisy z nadrukiem logo firmy o jednostkowej wartości powyżej 50,00 zł.

Ponadto w miesiącu lipcu 2004r. spółka przekazała nieodpłatnie w celu zdobycia klienta 12 metrową rurę. Wartość przekazanej rury po koszcie wytworzenia wynosił 2 000.00zł. Rura została przekazana ponieważ przyszły klient uzależnił złożenie zamówienia od przeprowadzonych we własnym zakresie prób wytrzymałościowych oferowanego przez Spółkę asortymentu.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535), opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Ustawodawca postanowił jednak uznać za zrównane z odpłatną dostawą towarów niektóre czynności nieodpłatne. Przez odpłatną dostawę towarów rozumie się zatem również, zgodnie z art. 7 ust.2 w/w ustawy, przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny
  • jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Stosownie do art. 7 ust. 3 w/w ustawy, w/w art. 7 ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli ich przekazanie (wręczenie) wiązało się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem.

Zgodnie z art. 7 ust. 4 w/w ustawy, przez prezenty o małej wartości rozumie się przekazywane (wręczane) przez podatnika jednaj osobie towary o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym 50 zł, przy czym łączna wartość prezentów w roku podatkowym nie może być wyższa niż 0, 125% wartości sprzedaży opodatkowanej podatnika w poprzednim roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6.

Z zestawienia przytoczonych powyżej przepisów wynika, że skoro nie podlega opodatkowaniu przekazanie próbek i prezentów o małej wartości, jeżeli ich przekazanie wiązać się będzie bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem, to przekazanie prezentów i próbek poza ustalonymi limitami (art. 7 ust. 4-6), będzie podlegało opodatkowaniu.

Opodatkowaniu VAT jako odpłatna dostawa towarów podlega zatem przekazanie bez wynagrodzenia towarów ? w formie prezentów (darowizn) przekraczających małą wartość oraz nie mających statusu próbek ? na cele wiążące się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem, a także wszelkie nieodpłatne przekazania towarów na cele nie związane z prowadzonym przedsiębiorstwem. W obydwu przypadkach jedynie, wtedy gdy podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Z przedstawionego stanu faktycznego i przywołanych przepisów wynika, że przekazanie przez Podatnika upominków i przedmiotowej rury, jako czynności związane z prowadzonym przez Podatnika przedsiębiorstwem, stanowią dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jeżeli Podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika