Czy powstaje obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług w przypadku gdy Gmina dokonuje zamiany (...)

Czy powstaje obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług w przypadku gdy Gmina dokonuje zamiany nieruchomości z osoba fizyczna, nie będącą podatnikiem podatku od towarów i usług.Zdaniem podatnika przedmiotowa transakcja nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zapytujący (Gmina) dokonuje zamiany gruntów z osobą fizyczną, która nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego grunt będący własnością Gminy przeznaczony został pod zabudowę mieszkaniową i usługi, natomiast grunt należący do osoby fizycznej, przeznaczony jest na cele oświaty. Na przedmiotowym gruncie gmina zamierza urządzić boisko szkolne. Przedmiotowa zamiana, zgodnie z oświadczeniem zapytującego, ma być dokonana bez dopłat.


Ocena prawna stanu faktycznego:


Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej 'podatkiem', podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Porady prawne

W myśl art.. 2 pkt 6 cytowanej ustawy przez towary - rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty;

Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1. ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza, o której mowa w art. 15 ust. 2 cytowanej ustawy obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Stosownie do art. 15 ust 6 cytowanej ustawy nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały powołane z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie umów cywilnoprawnych.

Z przywołanych przepisów wynika, iż organy władzy publicznej (w tym organy samorządu terytorialnego) nie będą podatnikami podatku od towarów i usług w związku z realizacją zadań, które podejmują jako podmioty prawa publicznego, nawet jeśli pobierają należności, opłaty lub składki. Organy te będą natomiast podatnikami podatku od towarów i usług w przypadku wykonywanych przez nie czynności na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Kryterium podziału stanowi charakter wykonywanych czynności: czynności o charakterze publicznoprawnym wyłączają te podmioty z kategorii podatników, natomiast czynności o charakterze cywilnoprawnym skutkują uznaniem tych podmiotów za podatników podatku od towarów i usług, a realizowane przez nie odpłatne dostawy towarów i świadczenie usług podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W przedstawionym stanie faktyczny Gmina dokonuje zamiany gruntów. Zgodnie z art. 603 kodeksu cywilnego przez umowę zamiany każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy. Zgodnie z art. 604 kodeksu cywilnego do zamiany stosuje się odpowiednio przepisy o sprzedaży. Dostawą towarów jest zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. W przypadku zamiany obie strony przenoszą na siebie wzajemnie własność rzeczy ? występują zatem jednocześnie w charakterze dostawcy towaru i nabywcy. Dokonanie zatem zamiany gruntów jest zamianą towarów, czyli odpłatną dostawą towarów podlegająca (zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jeżeli jest realizowane przez podatnika w ramach jego działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Z powyższego wynika, iż jedynie dostawa gruntów niezabudowanych innych niż tereny budowlane ora przeznaczone pod zabudowę korzysta ze zwolnienia przedmiotowego od podatku od towarów i usług. W przedstawionym stanie faktycznym grunt należący do Gminy, będący przedmiotem dostawy, przeznaczony jest pod zabudowę mieszkaniową i usługi. Dostawa gruntu pod zabudowę nie korzysta z preferencji podatkowych i podlega opodatkowaniu przy zastosowaniu stawki podatku VAT w wysokości 22% na podstawie art. 41 ust. 1 cytowanej ustawy.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika