Czy przekazanie pieniędzy na konto osoby trzeciej podlega obowiązkowi podatkowemu?

Czy przekazanie pieniędzy na konto osoby trzeciej podlega obowiązkowi podatkowemu?

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w listopadzie 2001r. dokonano wpłaty środków pieniężnych (?większej kwoty pieniędzy?) stanowiących odrębny majątek podatnika na rachunek matki. Od momentu wpłaty pieniędzy na konto matki podatnik dysponuje nimi na podstawie pełnomocnictwa matki ? właściciela konta.

Podatnik zajmując własne stanowisko w sprawie uznał, iż powyższa czynność nie podlega jakiemukolwiek podatkowi.

Odnosząc się do powyższego stanu faktycznego, stwierdza się, co następuje:

Porady prawne

W opisanym przez stronę przypadku nastąpiło dobrowolne i bezpłatne oddanie rzeczy (pieniędzy) przez jedną stronę na rzecz drugiej strony. Bezpłatne świadczenia jednej osoby kosztem własnego majątku na rzecz drugiej osoby Kodeks cywilny traktuje jako umowę darowizny ? art. 888.

Zgodnie z art. 890 § 1 K.C. oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego. Jednakże umowa darowizny zawarta bez zachowania tej formy staje się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione. Z przedstawionego stanu wynika, ze pieniądze na konto matki wpłynęły, a ona sama darowizny nie odrzuciła.

Stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983r. o podatku od spadków darowizn ( t.j. Dz. U. z 2004r. nr 142 poz. 1514) nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium RP lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium RP tytułem darowizny podlega podatkowi.Katalog zwolnień zawarty w art. 4 powołanej ustawy nie obejmuje powyższej sytuacji. Obowiązek podatkowy w przypadku darowizny ciąży solidarnie na obdarowanym i darczyńcy, powstaje z chwilą (...) spełnienia przyrzeczonego świadczenia ? art. 5 i 6 wymienionej ustawy.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu prawnego na dzień 23-06-2005r. i jest wiążąca do czasu zmiany przepisów lub zmiany stanu faktycznego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika