Czy nieodpłatne przekazywanie towarów na cele reklamowe w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (...)

Czy nieodpłatne przekazywanie towarów na cele reklamowe w ramach prowadzonej działalności gospodarczej winno być opodatkowywane podatkiem od towarów i usług ?

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, o której mowa w powyższym przepisie w myśl art. 7 ust. 1 tej ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Stosownie do art. 7 ust. 2 tejże ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

Porady prawne

1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Wyjątek od tej zasady określony został w art. 7 ust. 3 w/w ustawy. Zgodnie z przepisem tym w/w ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli ich przekazanie (wręczenie) wiązało się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem.

Prezenty o małej wartości zdefiniowane zostały w art. 7 ust. 4 tejże ustawy. Pod pojęciem tym rozumie się przekazywane (wręczane) przez podatnika jednej osobie towary o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym 50 zł, przy czym łączna wartość prezentów w roku podatkowym nie może być wyższa niż 0,125% wartości sprzedaży opodatkowanej podatnika w poprzednim roku podatkowym (...).

Przez próbkę, o której mowa w ust. 3 zgodnie z art. 7 ust. 7 tejże ustawy, rozumie się najmniejszą ilość towaru pobraną z dużej partii, która zachowuje skład oraz wszystkie właściwości fizyczne, fizykochemiczne i chemiczne lub biologiczne towaru, przy czym ilość lub wartość przekazywanych (wręczanych) przez podatnika próbek nie wskazuje na działanie mające charakter handlowy.

Z powyższych unormowań wynika, że opodatkowaniu VAT jako odpłatna dostawa towarów, podlega wszelkie przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części oraz jeżeli ich przekazanie (wręczenie) nie wiązało się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem.

Jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części a przekazanie (wręczenie) wiązało się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem, opodatkowaniu podlega przekazanie (wręczenie) towarów, które nie mogą być uznane za prezenty małej wartości oraz próbki w rozumieniu w/w przepisów. Przekazanie (wręczenie) prezentów małej wartości lub próbek w tej sytuacji nie powoduje powstania obowiązku podatkowego.

Przekazanie (wręczenie) towarów należących do przedsiębiorstwa, od których podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w całości lub w części, bez względu na wartość tych towarów nie jest w rozumieniu w/w przepisów traktowane jako dostawa towarów. Czynność taka nie powoduje zatem powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika