1. Czy prowadząc działalność gospodarczą obejmującą również handel samochodami osobowymi można (...)

1. Czy prowadząc działalność gospodarczą obejmującą również handel samochodami osobowymi można potraktować samochód osobowy jako towar handlowy i odliczyć pełną wartość podatku naliczonego przy jego zakupie. 2. Czy istnieje prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu paliwa wykorzystywanego do samochodów osobowych potraktowanych jako towar handlowy.

W dniu 19 kwietnia 2007r. wnioskodawca zwrócił się z następującymi zapytaniami:

1. Czy prowadząc działalność gospodarczą obejmującą również handel samochodami osobowymi może potraktować samochód osobowy jako towar handlowy i odliczyć pełną wartość podatku naliczonego przy jego zakupie.

2. Czy ma prawo odliczyć podatek naliczony z tytułu zakupu paliwa wykorzystywanego do samochodów osobowych potraktowanych jako towar handlowy.

Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zamierza zajmować się między innymi zakupem i sprzedażą nowych samochodów osobowych nabywanych z sieci dealerskiej na terenie Polski. Po zakupie nowego samochodu dokona jego rejestracji, a następnie sprzedaży. Samochód nie będzie wprowadzony do ewidencji środków trwałych, tylko stanowić będzie towar handlowy (kupiony z zamiarem dalszej odsprzedaży). Samochód nie będzie wykorzystywany dla celów prowadzonej działalności gospodarczej.

Porady prawne

Zdaniem wnioskodawcy prowadząc działalność gospodarczą obejmującą również handel samochodami może odliczyć pełną wartość podatku naliczonego przy jego zakupie. Ma również prawo odliczyć podatek naliczony z tytułu zakupu paliwa wykorzystywanego do tych samochodów.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Rawiczu po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu oraz stanu prawnego uznał przedstawione przez podatnika stanowisko za prawidłowe. Wynika to z następujących okoliczności:

Ad 1:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535 ze zm.) podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony w zakresie, w jakim towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych. Od zasady tej istnieje jednak szereg wyjątków ograniczających lub nawet wyłączających prawo do odliczenia.

Wyjątek ograniczający kwotę podatku naliczonego do odliczenia określony został w art. 86 ust. 3 ustawy. Z przepisu tego wynika bowiem, iż w przypadku nabycia przez podatnika samochodów osobowych lub innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze - nie więcej jednak niż 6000zł.

Ze względu na brzmienie art. 86 ust. 4 ustawy ograniczenie prawa do odliczenia, o którym mowa wyżej ? pod pewnymi warunkami ? nie dotyczy jednak:

1) pojazdów samochodowych mających jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van;

2) pojazdów samochodowych mających więcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą i u których długość części przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi, przekracza 50 % długości pojazdu; dla obliczenia proporcji, o której mowa w zdaniu poprzednim, długość pojazdu stanowi odległość pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a tylną krawędzią podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona w linii poziomej wzdłuż pojazdu pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a punktem wyprowadzonym w pionie od tylnej krawędzi podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków;

3) pojazdów samochodowych, które mają otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków;

4) pojazdów samochodowych, które posiadają kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu;

5) pojazdów samochodowych będących pojazdami specjalnymi w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym o przeznaczeniach wymienionych w załączniku nr 9 do ustawy;

6) pojazdów samochodowych konstrukcyjnie przeznaczonych do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą - jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie;

7) samochodów nabytych przez podmioty, których przedmiotem działalności jest:

a) odprzedaż tych samochodów (pojazdów) lub

b) oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, i te samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.

Ponieważ z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, iż samochód został nabyty przez spółkę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej obejmującej obrót samochodami, zatem przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego zakupie w pełnej wysokości. Z art. 86 ust. 4 pkt 7 lit a ustawy wynika bowiem, iż ograniczenie prawa do odliczenia nie dotyczy przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest odsprzedaż samochodów ( pojazdów).

Ad 2

Art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT stanowi, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3. Z treści cytowanego przepisu jednoznacznie wynika, że dotyczy on wyłącznie samochodów osobowych i innych pojazdów, o których mowa w art. 86 ust. 3 ustawy o VAT. Ponieważ ? jak to przedstawiono w odpowiedzi na pierwsze pytanie ? przepis art. 86 ust. 3 nie dotyczy samochodów osobowych nabywanych przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą w zakresie odsprzedaży tych pojazdów, również przepis art. 88 ust. 1 pkt 3 nie znajduje zastosowania w opisywanej sytuacji.

W opisanej sytuacji nie znajduje również zastosowania ograniczenie wynikające z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy, stanowiącego, że odliczenia nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Z rozstrzygnięcia zawartego w postanowieniu nr PD/423-4/07 wynika bowiem, że wydatek poniesiony na zakup paliwa zużytego na cele związane ze zbyciem pojazdu stanowi koszt uzyskania przychodu.

Ponieważ samochód nie będzie wykorzystywany w działalności gospodarczej lecz po nabyciu odsprzedany, zatem spółce przysługuje prawo do odliczania podatku naliczonego zawartego w cenie paliwa nabywanego na potrzeby związane z jego zbyciem.

Reasumując: Naczelnik Urzędu Skarbowego w Rawiczu stwierdza, że Spółka jest uprawniona do obniżenia podatku należnego o sumę kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych z tytułu nabycia samochodu osobowego przeznaczonego do odsprzedaży w ramach prowadzonej w tym zakresie działalności oraz z tytułu nabycia paliw silnikowych wykorzystywanych do napędu tych pojazdów.

Mając powyższe na uwadze, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Rawiczu uznaje przedstawione przez Podatnika stanowisko za prawidłowe.

Interpretacja powyższa została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika