Czy w związku z darowizną firmy córce będę zobowiązany do zapłaty podatku od towarów i usług (...)

Czy w związku z darowizną firmy córce będę zobowiązany do zapłaty podatku od towarów i usług lub korekty podatku odliczonego przy zakupie przekazanych córce towarów, wyposażenia i środków trwałych?

Stan faktyczny przedstawiony przez podatnika:Pan X prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu częściami do ciągników i maszyn rolniczych. Jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Ze względu na stan zdrowia zamierza całą firmę: towary handlowe, wyposażenie, środki trwałe przekazać nieodpłatnie córce, która będzie kontynuowała dotychczasową działalność. Posiadane przez podatnika wyposażenie i środki trwałe były używane do wykonywania czynności opodatkowanych, a nabycie towarów handlowych zostało dokonane z zamiarem wykorzystania ich w działalności opodatkowanej.

Stanowisko strony:Podatnik uważa, że art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług wyłącza spod opodatkowania podatkiem VAT transakcję przekazania przedsiębiorstwa córce w drodze darowizny. Zdaniem podatnika nie jest również zobowiązany do dokonania korekty podatku naliczonego odliczonego przy zakupie towarów i materiałów, wyposażenia i środków trwałych zakupionych na potrzeby prowadzonej działalności, które zostaną przekazane córce w drodze darowizny. Po dokonaniu darowizny remanent likwidacyjny będzie wynosił zero.

Porady prawne

Stanowisko organu podatkowego: Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z 2004r. ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów o której mowa wyżej w myśl art. 7 ust. 2 ustawy o VAT rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, między innymi przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części. Stosownie do postanowień art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004r . o podatku od towarów i usług ( Dz. U Nr 54 , poz. 535 z późn. zmian), przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu ( oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans. Ustawa o podatku od towarów i usług nie określa w treści swych postanowień definicji pojęcia ,,przedsiębiorstwa?. Przedmiotową definicję pojęcia ?przedsiębiorstwo? zawiera art. 55#185; Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności: 1) oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa); 2) własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości; 3) prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych; 4) wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne; 5) koncesje, licencje i zezwolenia; 6) patenty i inne prawa własności przemysłowej; 7) majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne; 8) tajemnice przedsiębiorstwa; 9) księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Natomiast przez zbycie przedsiębiorstwa należy rozumieć każdą czynność prowadzącą do przeniesienia własności. Zbycie przedsiębiorstwa podlega zasadzie swobody umów. Może więc nastąpić na podstawie każdej czynności rozporządzającej, w tym na podstawie umowy sprzedaży, darowizny, zamiany a także wniesienia tzw.

aportem do spółki tytułem wkładu niepieniężnego. Wyłączeniu spod ustawy o podatku od towarów i usług podlegają zatem wszystkie czynności wymienione w art. 6. Tym samym darowizna przedsiębiorstwa nie zaskutkuje u podatnika jako darczyńcy powstaniem obowiązku podatkowego w podatku VAT, gdyż nie jest czynnością opodatkowaną. Art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) stanowi, iż w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Pan X wprawdzie nabycia towarów handlowych dokonywał z zamiarem wykorzystania ich w działalności opodatkowanej, jednakże w ocenie organu podatkowego w tej sytuacji będzie miał zastosowanie art. 91 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z jego brzmieniem, w przypadku gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia a następnie zmieniło się to prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi zastosowanie mają przepisy dotyczące korekty podatku naliczonego tj. art 91 ust. 1-5 ustawy.Zgodnie z przepisem art. 91 ust. 9 ustawy, w przypadku zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału), o których mowa w art. 6 pkt 1, korekta określona w ust. 1-8 jest dokonywana odpowiednio przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zakładu (oddziału). Biorąc powyższe pod uwagę oraz przedstawiony w zapytaniu stan faktyczny, tutejszy organ podatkowy stwierdza, iż darowizna (zbycie) przedsiębiorstwa nie wiąże się z obowiązkiem skorygowania podatku naliczonego odliczonego w związku z nabyciem składników majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa przez darczyńcę. Obowiązek taki został nałożony na nabywcę przedsiębiorstwa ? na podstawie art. 91 ust. 9 ustawy o podatku od towarów i usług. Reasumując darowizna przedsiębiorstwa jako całości nie podlega przepisom ustawy z dnia 11.03.2004r o VAT i nie pociąga za sobą obowiązku dokonywania korekt w deklaracjach podatkowych podatku naliczonego od dokonywanych zakupów dla darczyńcy. Przedsiębiorstwo jako przedmiot zbycia musi stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym.Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania.Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.Na niniejsze postanowienie służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Rykach, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika