Podatnik zwrócił się do tut. organu z zapytaniem w sprawie wysokości stawki podatku od towarów i (...)

Podatnik zwrócił się do tut. organu z zapytaniem w sprawie wysokości stawki podatku od towarów i usług (VAT) na świadczone przez niego usługi związane z obsługą nagłośnienia i oświetlenia oraz obsługą techniczno-reżyserską światła i dźwięku na dyskotekach, festynach, koncertach z użyciem sprzętu własnego, a niekiedy będącego własnością zamawiającego usługę. Usługi powyższe, jak wskazuje podatnik, w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług sklasyfikowane zostały pod pozycją PKWiU 92.34.10.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu, po przeanalizowaniu przedstawionego w treści zapytania stanu faktycznego stwierdza co następuje.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 i ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) przez odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 tej ustawy, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej,
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji,
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.

Porady prawne

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt. 1 ustawy zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy. W załączniku tym, zawierającym wykaz usług zwolnionych od podatku, pod pozycją Nr 11 umieszczone zostały ?Usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem? (dotyczy wyłącznie usług związanych ze sportem świadczonych przez podmioty, które nie mają jako celu systematycznego dążenia do osiągania zysków, zaś wszelkie zyski, które mimo wszystko osiągną, przeznaczą na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług) - z wyłączeniem:

  1. usług związanych z taśmami wideo oraz wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi,
  2. usług związanych z wyświetlaniem filmów i taśm wideo, wyświetlaniem filmów na innych nośnikach oraz filmów reklamowych i promocyjnych,
  3. usług w zakresie działalności stadionów i innych obiektów sportowych (PKWiU 92.61),
  4. wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2), związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10), świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki i cyrki (PKWiU 92.33 i 92.34.11) oraz wstępu na imprezy sportowe,
  5. wstępu oraz wypożyczania wydawnictw (PKWiU 22.11, 22.12.,22.13) w zakresie usług świadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea i innych usług związanych z kulturą (PKWiU 92.5),
  6. działalności agencji informatycznych,
  7. usług wydawniczych,
  8. usług radia i telewizji (PKWiU 92.2), z zastrzeżeniem poz. 12 załącznika Nr 4 do ustawy.

Świadczone przez podatnika usługi związane z obsługą nagłośnienia i oświetlenia oraz obsługą techniczno-reżyserską światła i dźwięku na dyskotekach, festynach, koncertach z użyciem sprzętu własnego, a niekiedy będącego własnością zamawiającego usługę sklasyfikowane zostały w PKWiU 92.34.10. Usługi te nie mieszczą się zatem w katalogu usług objętych grupowaniem PKWiU 92, których świadczenie na mocy ustawy podlega opodatkowaniu, w konsekwencji ich sprzedaż jest przedmiotowo zwolniona z podatku od towarów i usług.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika