Jaką stawką podatku VAT należy opodatkować dotację stanowiącą dopłatę do 1 m3 ścieków ?Czy (...)

  1. Jaką stawką podatku VAT należy opodatkować dotację stanowiącą dopłatę do 1 m3 ścieków ?
  2. Czy należy odprowadzić podatek od dotacji przyznanej podatnikowi w kwietniu 2004 r. ?

Naczelnik Urzędu Skarbowego działając na podstawie przepisu art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) uprzejmie wyjaśnia:

  1. Od 1 maja 2004 r., stosownie do przepisu art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), obrotem jest także otrzymana dotacja związana z dostawą lub świadczeniem usług. Z regulacji tej wynika, że w sytuacji gdy podatnik ? w związku z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług ? otrzymuje od innego podmiotu jakiekolwiek dofinansowanie (dotację, subwencję) stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi, jako np. pokrycie części ceny lub rekompensata z powodu obniżenia ceny ? tego rodzaju dofinansowanie stanowi obok ceny, uzupełniający ją element podstawy opodatkowania z tytułu tej dostawy lub świadczenia. Aby jednak tak było dofinansowanie musi być bezpośrednio związane z daną dostawą towarów lub świadczeniem usług. Jeżeli taki związek bezpośredni nie występuje, dofinansowanie ogólne - na pokrycie niezdefiniowanych wprost kosztów działalności - nie podlega opodatkowaniu. Istotne zatem dla określenia, czy dane dotacje (subwencje) są, czy też nie są opodatkowane, będą szczegółowe warunki ich przyznawania, określające cele realizowanego w określonej formie dofinansowania. Zgodnie z przepisem art. 19 ust. 21 wyżej powołanej ustawy o podatku od towarów i usług ?obowiązek podatkowy z tytułu należnych na podstawie odrębnych przepisów dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze powstaje z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika. W przypadku uznania rachunku bankowego podatnika zaliczką z tytułu dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze obowiązek podatkowy powstaje w tej części?. Stawkę właściwą jaką należy opodatkować dotacje uzależniono od rodzaju wykonywanej usługi lub od rodzaju towaru. Jeżeli dotacja jest przekazana na dopłatę do 1 m3 ścieków to właściwa będzie stawka jaka obowiązuje na daną usługę. W załączniku Nr 3 do cyt. ustawy o VAT ?Wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7%? pod poz. 153 znajdujemy zapis ?Usługi w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usługi sanitarne i pokrewne?, zatem świadczone przez Waszą firmę usługi podlegają opodatkowaniu stawką 7%. Skoro zatem usługi korzystają z opodatkowania stawką 7%, to dotacja przedmiotowa związana z tą usługą podlega również opodatkowaniu stawką 7%.
  2. Ponadto Naczelnik tutejszego urzędu informuje, że przepisy art. 29 ust. 1 oraz art. 19 ust. 21 wyżej cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług weszły w życie z dniem 1 maja 2004 r. W związku z powyższym jeżeli Wasz Zakład otrzymał na rachunek bankowy dotację w kwietniu 2004 r. to, zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), dotacja nie jest czynnością wymienioną ww. artykule i w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Porady prawne


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika