Czy udzielane przez Spółkę dofinansowanie traktować można jako rabat o którym mowa w art. 29 ust. (...)

Czy udzielane przez Spółkę dofinansowanie traktować można jako rabat o którym mowa w art. 29 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług?

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 29 ust. 1 oraz ust. 4, ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 11.01.2006 r. w sprawie udzielenia informacji o zakresie i sposobie zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać stanowisko Wnioskodawcy odnośnie dokumentowania czynności określonych w stanie faktycznym zawartym w ww. piśmie za prawidłowe.

Porady prawne

W piśmie z dnia 11.01.2006 r., Podatnik zwrócił się z wnioskiem o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie opodatkowania czynności dofinansowania klientom zakupów w postaci przekazywanych przez Spółkę talonów. Z opisanego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, iż Spółka w ramach kampanii promocyjnej udziela klientom zniżek cenowych (dofinansowania) do zakupu towarów i usług. Warunkiem otrzymania przez klienta zniżki jest zakup przez niego usługi (badania technicznego pojazdu). Po jej wykonaniu przez Podatnika kontrahent otrzymuje talon, który może być zrealizowany na dofinansowanie zakupu paliw płynnych, płynów technologicznych na stacji paliw lub usług w zakresie napraw samochodów osobowych.

Wątpliwości Podatnika dotyczą kwestii czy udzielane przez Spółkę dofinansowanie traktować można jako rabat o którym mowa w art. 29 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług. Zdaniem Spółki powyższa czynność stanowi rabat i nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - zwanej dalej ustawą - podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem co do zasady jest kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Z powyższego przepisu wynika, iż podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług stanowi wartość netto towaru lub wartość netto świadczonej usługi. Ustawodawca przewidział jednak zdarzenia prawne wpływające na zmniejszenie obrotu, a więc również zmniejszenie podstawy opodatkowania. Stosownie bowiem do art. 29 ust. 4 ustawy, obrót zmniejsza się m.in. o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont). Rabat pieniężny udzielany z tytułu zrealizowania konkretnej dostawy czy też świadczenia konkretnej usługi ma zatem bezpośredni wpływ na wartość tych transakcji i w konsekwencji prowadzi do obniżenia ceny, a tym samym do obniżenia podstawy opodatkowania.

Z opisanego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, iż wydawany klientowi talon uprawnia do otrzymania zniżki cenowej (dofinansowania) o określonej wartości, co oznacza, że kontrahent Spółki przy zakupie towarów lub usług otrzymuje odpowiadające wartości talonu obniżenie ceny, odnoszące się do konkretnej zindywidualizowanej dostawy czy też świadczenia usług. W przypadku zatem, gdy klient dokonuje określonego zakupu towarów lub usług, a następnie na podstawie przedstawionego talonu uzyskuje dofinansowanie do tego zakupu, to wówczas mamy do czynienia z rabatem, o którym mowa w art. 29 ust. 4 ustawy, czyli obniżeniem ceny w stosunku do zakupionych towarów oraz usług. W konsekwencji dochodzi do pomniejszenia wartości podstawowej tej transakcji. Z analogiczną sytuacją mamy do czynienia w przypadku, gdy klient dokona zakupu jedynie za wartość talonu.

Należy również zauważyć, iż przekazywane talony nie stanowią towarów w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, a jedynie uprawniają do ich zakupu po niższej cenie. W związku z tym nie mogą być przedmiotem darowizny (przekazywania towarów bez wynagrodzenia) o której mowa w art. 7 ust. 2 ustawy.

Reasumując, dofinansowanie udzielane przez Spółkę w powyższych okolicznościach (stanowiące rabat pomniejszający podstawę opodatkowania) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Należy to jednak rozumieć w ten sposób, że nie wystąpi podatek należny z tego tytułu, z uwagi na fakt zmniejszenia podstawy opodatkowania o udzielony rabat (nie zachodzi tu wyłączenie z zakresu opodatkowania).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika