Czy zakup ubrania służbowego może być kosztem uzyskania przychodu?

Czy zakup ubrania służbowego może być kosztem uzyskania przychodu?

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja

podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 22 ust. 1, art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20.07.2006 r. w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tarnobrzegu postanawia uznać, że stanowisko przedstawione przez pana w powyższym wniosku jest nieprawidłowe.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że prowadzi pan działalność gospodarczą pod nazwą P. jako Autoryzowany Punkt Dealerski E. Operator sieci zobowiązuje punkty dealerskie do przestrzegania zasad merchandisingu - zarówno dotyczących lokalu, mebli, aranżacji, jak i stroju sprzedawców. W załączeniu przesyła pan fragment podręcznika merchandisingu dot. stroju sprzedawcy. Pytanie pana brzmi, czy zakup ubrania służbowego może być kosztem uzyskania przychodu. Pana zdaniem może być kosztem uzyskania przychodu, gdyż jest to ubranie tylko do pracy o określonym kroju, barwie zgodnie z wymogami P. sp. z o.o. - operatora sieci.

W sprawie będącej przedmiotem zapytania nie jest prowadzone postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tarnobrzegu stwierdza, że stanowisko pana w powyższej sprawie jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodu z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.

Do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć w pełnej wysokości wydatki na zakup odzieży typowo ochronnej, noszonej w sytuacji, gdy odzież własna może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu, oraz ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy. Koszty uzyskania stanowią również wydatki na zakup ubioru służbowego (umundurowania), jeśli jego używanie należy do obowiązków pracownika. Nie są natomiast kosztem uzyskania przychodu wydatki na zakup innej odzieży, której używanie w prowadzeniu działalności gospodarczej nie jest konieczne oraz na zakup odzieży osobistej. Jeżeli jednak z przepisów stosowanych przez podatnika wynika obowiązek używania przez niektóre grupy pracowników odzieży o charakterze reprezentacyjnym, charakterystycznej bądź wyróżniającej działalność podatnika, wydatki na zakup takiej odzieży są kosztem uzyskania przychodów, ale tylko w ramach limitu (0,25 % przychodu) na koszty reprezentacji i reklamy. Należy przy tym wykazać, że odzież ta utraciła charakter odzieży osobistej np. z uwagi na opatrzenie jej cechami charakterystycznymi dla firmy (barwa, krój, na trwale umiejscowione logo firmy itp.).

Reasumując: wydatki na zakup odzieży sprzedawców w Autoryzowanym Punkcie Dealerskim spełniającej wymagania operatora sieci wobec będą kosztem uzyskania przychodu w ramach limitu (0,25 % przychodu) jako koszty reprezentacji i reklamy.

Przy opracowaniu powyższej interpretacji posiłkowano się wyrokami sądu administracyjnego, tj.:

  • wyrok NSA z dnia 15.09.1999 r., sygn. akt I SA/Gd 1712/97, LEX nr 41500,
  • wyrok NSA z dnia 9.02.1999 r., sygn. akt I SA/Wr 714/97, LEX nr 37801.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika