Czy zakup samochodów od osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej celem dalszej (...)

Czy zakup samochodów od osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej celem dalszej odsprzedaży podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie, stosownie do art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 ze zm.) odpowiadając na Pani pytanie czy jako podmiot prowadzący działalność gospodarczą w razie zakupu samochodów od osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej na podstawie umowy cywilnoprawnej kupna, powinna Pani naliczać i odprowadzać podatek od czynności cywilnoprawnej w wysokości 2% określając w umowie, że to Pani ponosi koszty nabycia, wyjaśnia:

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. nr 86, poz. 959 ze zm.) umowy sprzedaży rzeczy podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Porady prawne

Jeżeli pojazd jak w przedstawionej sytuacji, nabyty jest od osoby fizycznej w celu jego dalszej odsprzedaży, to stosownie do obowiązujących przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 5 grudnia 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad poboru podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. nr 108, poz. 1153 ze zm.), za obliczenie i pobór podatku od czynności cywilnoprawnych od podatnika, odpowiada nabywa rzeczy jako płatnik, który przy wypłacie należności za pojazd pobiera stosowny podatek i odprowadza go na rachunek organu podatkowego.

Z powołanego przez Panią zwolnienia od podatku na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, korzystają tylko czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności na podstawie odrębnych przepisów jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest zwolniona od tego podatku.

Przepis ten dotyczy umów sprzedaży zawieranych przez podatników, o których mowa w art. 5 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 11, poz. 50 ze zm.) oraz podatników objętych zwolnieniem na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 2 i 7, a także umów sprzedaży zawieranych przez podatników, o których mowa w art. 14 tej ustawy w zakresie czynności zwolnionych od podatku.

W rozumieniu wymienionych przepisów Pani jako nabywca pojazdu w celu jego dalszej odsprzedaży nie będzie podatnikiem podatku VAT, ponieważ czynność ta nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług.

Reasumując, nabycie pojazdu przez auto handel od osoby fizycznej podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, natomiast jego sprzedaż zwolniona jest od tego podatku na podstawie art. 2 ust. 4 powołanej ustawy z dnia 9 września 2000 r.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika