dotyczy skutków podatkowych umorzenia pożyczki po zmarłym pracowniku

dotyczy skutków podatkowych umorzenia pożyczki po zmarłym pracowniku

W odpowiedzi na pismo znak: RK-2368/04 z dnia 28.05.2004 r. w sprawie interpretacji przepisów podatkowych dotyczących umorzenia pożyczki po zmarłym pracowniku, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu, na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), informuje:

Zgodnie z art. 63 § 1 ustawy z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.) z dniem śmierci pracownika wygasa stosunek pracy. Wynikające ze stosunku pracy prawa majątkowe przechodzą po śmierci, w równych częściach, na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej, według przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin. Jeżeli nie ma takich osób, prawa te wchodzą do spadku i podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Wypłacenie małżonkowi, który spełnia warunki do uzyskania renty rodzinnej wynagrodzenia po zmarłym pracowniku, jak również innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, jak np. ekwiwalent za niewykorzystany urlop, stanowią prawa majątkowe ze stosunku pracy, które nie wchodzą do masy spadkowej. Wynagrodzenia te, zgodnie z zapisem art. 18 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), stanowią u małżonka zmarłego pracownika przychód z praw majątkowych, od którego płatnik na podstawie art. 41 cyt. ustawy jest obowiązany pobrać zaliczkę na podatek dochodowy. Inaczej jednak sprawa wygląda w przypadku umorzenia pożyczki udzielonej z ZFŚS. Umorzenie pożyczki udzielonej pracownikowi powoduje bowiem zwolnienie dłużnika z całości lub części długu, a pożyczkobiorca otrzymuje świadczenie nieodpłatne lub częściowo odpłatne. Wartość tego świadczenia stanowi przychód ze stosunku pracy, ale wyłącznie dla pracownika. Umorzona pożyczka z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych jest więc przychodem ze stosunku pracy jedynie dla osoby, u której nastąpiło przysporzenie majątku z tego tytułu. W przypadku umorzenia pożyczki, która została udzielona zmarłemu pracownikowi, wartość tego świadczenia nie jest dziedzicznym prawem majątkowym wynikającym ze stosunku pracy i nie przechodzi na małżonka, czy innych spadkobierców zmarłego pracownika. Wobec czego nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Porady prawne

W przypadku umorzenia pożyczki przez Pracowniczą Kasę Zapomogowo-Pożyczkową tut. organ informuje, że PKZP jest jednostką organizacyjną niezależną od zakładu pracy i funkcjonuje w oparciu o własny statut. Rozstrzygnięcie problemu umorzenia pożyczki powinno zatem być zawarte w statucie Kasy.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika