Czy podlega opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym, na podstawie art. 30 ust.1 pkt (...)

Czy podlega opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym, na podstawie art. 30 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( j.t. Dz.U. z 2000 roku, Nr 14, poz. 176 ,z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2007 roku, fakt przekazania nagrody głównej ? Skutera ?VAPOR? o wartości 3.299,00 złotych, zwycięzcy konkursu zorgnizowanego przez Spółdzielnię ...z okazji Dnia Spółdzielczości oraz czy laureat ( zwycięzca) konkursu - podatnik jest obowiązany, stosownie do treści art. 41 ust.7 pkt 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wpłacić Spółdzielni - płatnikowi kwotę należnego zryczałtowanego podatku przed udostępnieniem wygranej nagrody i czy kwotę pobranego zryczałtowanego podatku dochodowego Spółdzielnia wykazuje w deklaracji rocznej o zryczałtowanym podatku dochodowym PIT- 8AR i w terminie złozenia deklaracji uiszcza należny zryczałtowany podatek dochodowy na podstawie deklaracji PIT 8AR zamiast w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zryczałtowany podatek od podatnika?

,

I. Stan faktyczny.

Z treści wniosku skierowanego do tut. Organu przez Spółdzielnię PSS Społem w .... dnia 25.04.2007 roku, uzupełnionego pismem z dnia 09.05.2007 roku oraz pismem z dnia 11.05.2007 roku, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Spółdzielni, wynika, że Spółdzielnia organizuje konkurs z nagrodą pod nazwą ? WIELKI KONKURS Z OKAZJI DNIA SPÓŁDZIELCZOŚCI? , w którym laureat otrzyma skuter ?VAPOR? o wartości 3.299,00 złotych. Konkurs trwa w okresie od 07.05.2007 r. do 06.07.2007 roku i jest związany z zakupami w sieci sklepów? SPOŁEM ZNAJOMY SKLEP?. Celem konkursu jest promocja sklepów sieci Spółdzielni ? Społem?.

Zdaniem Waszej jednostki wartość otrzymanej nagrody podlega opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym, na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( j.t. Dz.U. z 2000 roku, Nr 14, poz. 176, z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2007 roku, który laureat, przed otrzymaniem nagrody, uiści w kasie Spółdzielni, natomiast Spółdzielnia - podmiot wręczający nagrodę, jako płatnik uiści należny podatek na podstawie deklaracji rocznej o zryczałtowanym podatku dochodowym PIT- 8AR, we właściwym US ze względu na siedzibę płatnika, czyli w Urzędzie Skarbowym w Złotowie.

II. Ocena prawna stanu faktycznego .

Generalnie, zgodnie z art. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( j.t. Dz.U. z 2000 roku, Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2007 roku, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku (ust 1).

Jeżeli podatnik uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła, przedmiotem opodatkowania w danym roku podatkowym jest, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 29-30c, art. 30e oraz art. 44 ust. 7e i 7f, suma dochodów z wszystkich źródeł przychodów (ust. 1a).

Dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów (ust. 2).

W świetle zapisu art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłami przychodów są inne źródła, za które uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

W myśl art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń (ust.1).

Wartość pieniężną świadczeń w naturze, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 2, określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania (ust. 2).

Wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń, zgodnie z ust. 2a art. 11 tej ustawy, ustala się,:

  1. jeżeli przedmiotem świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej dokonującego świadczenia - według cen stosowanych wobec innych odbiorców,
  2. jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione - według cen zakupu,
  3. jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu lub budynku - według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku,
  4. w pozostałych przypadkach - na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.

Z powołanych wyżej przepisów wynika, że do przychodów z innych źródeł ustawodawca zalicza również nagrody.

Nagroda - w myśl Słownika języka polskiego - jest to zapłata materialna lub moralna za położone zasługi, zazwyczaj w postaci sumy pieniężnej lub wartościowego przedmiotu, będącą formą wynagrodzenia za dobre wyniki, osiągnięcia lub wygraną w konkursie.

W przypadku podatników podatku dochodowego od osób fizycznych, nagrodami - o których mowa - będą przede wszystkim nagrody związane z udziałem w różnego rodzaju konkursach.

W ujęciu przedmiotowym konkurs stanowi szczególny przypadek przyrzeczenia publicznego, uregulowanego w art. 919-921 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, z późn. zm.).

Istotę przyrzeczenia publicznego w ogólności stanowi skierowane przez przyrzekającego do nieoznaczonego adresata oświadczenie woli, w którym zobowiązuje się on do zapłaty określonej nagrody temu podmiotowi, który jako pierwszy podejmie konkretne działania (wykona konkretną czynność).

Konkurs (ogłoszenie konkursowe) o tyle różni się od przyrzeczenia publicznego w ogólnej jego formule, iż w przypadku konkursu chodzi o przyznanie nagrody za najlepszą pracę (czynność lub dzieło), czyli w istotę konkursu wpisana jest rywalizacja między jego uczestnikami (musi ich być co najmniej dwóch, aby przeprowadzenie konkursu było celowe).

Organizowanie konkursów może wiązać się z trojakiego rodzaju przychodami osób fizycznych:

  1. przychodami członków komisji konkursowych,
  2. nagrodami uzyskanymi przez uczestników konkursów,
  3. przychodami z tytułu praw autorskich do prac konkursowych.

U uczestników konkursów, przychody powstają tylko w przypadku konkursów o charakterze przedmiotowym. Bowiem odnośnie do konkursów podmiotowych (personalnych) efektem ich przeprowadzenia jest powołanie najlepszego z kandydatów na określone stanowisko z czym bezpośrednio nie łączy się osiągnięcie przez niego żadnego przychodu (wynagrodzenia).

Biorąc pod uwagę konkursy przedmiotowe, wyróżnić można zasadniczo dwie reguły opodatkowania.

Pierwsza reguła opodatkowania dotyczy przychodów uzyskanych z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, traktowane jako przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, oświatowej i publicystycznej (art. 13 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). W stosunku do tego rodzaju przychodów stosuje się 20% stawkę kosztów uzyskania przychodów (art. 22 ust. 9 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) i są one łączone w celu opodatkowania z przychodami uczestników konkursów z innych źródeł, płatnicy zaś (organizatorzy konkursów) od tak obliczonego dochodu zobligowani są odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19 % (art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Drugą regułę opodatkowania dotyczącą przychodów uzyskiwanych z tytułu udziału w konkursach, mającą w przypadku Spółki zastosowanie, stanowi art. 30 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2007 roku, zgodnie z którym,od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 6, 6a i 68 - w wysokości 10% wygranej lub nagrody (ust. 1 pkt 2). Zryczałtowany podatek, o którym mowa m.in. w ust. 1 pkt 2 tego artykułu pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania ( ust.3) . Dochodów (przychodów), o których mowa w ust. 1, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 ( ust.8) .

Powołany wyżej przepis art. 30 ust.1 pkt 2 stwierdza, iż opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 10% podlegają przychody z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową. Podstawą opodatkowania jest przychód w postaci uzyskanej nagrody, czy też wygranej. Uzyskane wygrane i nagrody podlegają zryczałtowanemu opodatkowaniu jedynie wówczas, gdy nie ma zastosowania zwolnienie podatkowe.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2007 roku, wolne od podatku dochodowego są:

  • wygrane w kasynach gry, wideoloteriach, grach na automatach, grach na automatach o niskich wygranych oraz grach w bingo pieniężne i fantowe urządzanych i prowadzonych przez uprawniony podmiot na podstawie przepisów o grach i zakładach wzajemnych (pkt 6),
  • wygrane w grach liczbowych, loteriach pieniężnych, grze telebingo, zakładach wzajemnych, loteriach promocyjnych, loteriach audioteksowych i loteriach fantowych, jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych nie przekracza 2.

    280 złotych, urządzanych i prowadzonych przez uprawniony podmiot na podstawie przepisów o grach i zakładach wzajemnych ( pkt 6a),

  • wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową - jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760 zł; zwolnienie od podatku nagród związanych ze sprzedażą premiową nie dotyczy nagród otrzymanych przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą, stanowiących przychód z tej działalności ( pkt 68),
  • wartość nieodpłatnych świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, otrzymanych od świadczeniodawcy w związku z jego promocją lub reklamą - jeżeli jednorazowa wartość tych świadczeń nie przekracza kwoty 100 zł; zwolnienie nie ma zastosowania, jeżeli świadczenie jest dokonywane na rzecz pracownika świadczeniodawcy lub osoby pozostającej ze świadczeniodawcą w stosunku cywilnoprawnym (pkt 68a),

Zgodnie z treścią art. 41 ww. ustawy o podatku dochodowym od osob fizycznych, płatnicy, o których mowa w ust. 1 (osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej), są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych m.in. w art. 30 ust. 1 pkt 2 (...) (ust. 4) .

Natomiast, jeżeli przedmiotem wygranych (nagród), o których mowa w art. 30 ust. 1 pkt 2, nie są pieniądze, podatnik jest obowiązany, stosownie do treści art. 41 ust.7 pkt 1 tej ustawy, wpłacić płatnikowi kwotę należnego zryczałtowanego podatku przed udostępnieniem wygranej (nagrody) lub świadczenia ( ust. 7 pkt 1 ).

W myśl art. 42 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, płatnicy, o których mowa w art. 41, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby ( ust.1).

W terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 41, są obowiązani przesłać do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, roczne deklaracje, według ustalonego wzoru ( deklaracje roczne o zryczałtowanym podatku dochodowym PIT- 8AR ). Przepis art. 38 ust. 1b stosuje się odpowiednio( ust.1a).

Na tle powołanych przepisów tut. Organ stwierdza, iż w przypadku Spółdzielni przekazana nagroda będzie podlegała opodatkowaniu 10 % zryczałtowanym podatkiem dochodowym na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2007 roku.

Ponieważ przedmiotem wygranej w organizowanym konkursie jest nagroda, w postaci SKUTERA ? VAPOR?, a nie pieniądze, laureat (zwycięzca) konkursu - podatnik jest obowiązany, stosownie do treści art. 41 ust. 7 pkt 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wpłacić Spółdzielni - płatnikowi kwotę należnego zryczałtowanego podatku przed udostępnieniem wygranej nagrody, natomiast Spółdzielnia, w przypadku wręczenia nagrody w miesiącu lipcu 2007 roku, należną kwotę zryczałtowanego podatku dochodowego w terminie do 20 sierpnia 2007 roku winna przekazać na konto US w Złotowie. Roczną deklarację o zryczałtowanym podatku dochodowym PIT- 8AR Spółdzielnia- jako płatnik, winna przesłać do Urzędu Skarbowego w Złotowie- jako właściwego ze względu na siedzibę płatnika.

Stąd tut. Organ :

a) podziela pogląd Spółdzielni w części, w której Spółdzielnia uważa, że:

  1. przekazana nagroda będzie podlegała opodatkowaniu 10 % zryczałtowanym podatkiem dochodowym na podstawie art. 30 ust.1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2007 roku,
  2. laureat ( zwycięzca) konkursu - podatnik jest obowiązany, stosownie do treści art. 41 ust. 7 pkt 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wpłacić Spółdzielni - płatnikowi kwotę należnego zryczałtowanego podatku przed udostępnieniem wygranej nagrody,
  3. kwotę pobranego zryczałtowanego podatku dochodowego Spółdzielnia wykazuje w deklaracji rocznej o zryczałtowanym podatku dochodowym PIT- 8AR,
    b) nie podziela poglądu Spółdzielni w części, w której Spółdzielnia uważa, że
    Spółdzielnia uiści należny zryczałtowany podatek dochodowy na podstawie deklaracji PIT 8AR, tj. dopiero w terminie do końca stycznia 2008 roku, zamiast w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zryczałtowany podatek od podatnika, a więc w przypadku wpłacenia przez laureata 10% zryczałtowanego podatku dochodowego w miesiącu lipcu 2007 roku, do dnia 20 sierpnia 2007 roku.

Jednocześnie tut. Organ informuje, że fakt przekazania nagrody - Skutera dla laureata konkursu należy udokumentować fakturą VAT, bowiem Spółdzielnia jest podatnikiem podatku od towarów i usług , a czynność ta podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Niniejsza interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Spółdzielni jest aktualna według stanu prawnego obowiązującego w 2007 roku na dzień jej dokonywania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez Spółdzielnię w przedmiotowym wniosku.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika