Czy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym przyznane świadkom na ich żądanie odszkodowanie za (...)

Czy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym przyznane świadkom na ich żądanie odszkodowanie za utracony zarobek z powodu stawiennictwa na wezwanie sądu? Jaki wzór informacji o przychodach/dochodach płatnik winien wystawić świadkowi z tytułu wypłaty powyższego odszkodowania?

Dnia 15 lutego 2005r. do tutejszego organu podatkowego wpłynęło pismo płatnika z zapytaniem czy:

- należy opodatkować przyznane świadkom na ich żądanie odszkodowanie za zarobek utracony z powodu stawiennictwa na wezwanie sądu;

- jaki wzór informacji o przychodach/dochodach (PIT) płatnik winien wystawić świadkowi z tytułu wypłaty powyższego odszkodowania.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez płatnika wynika, że na podstawie art. 2 ust. 1 dekretu z dnia 26 października 1950r. o należnościach świadków, biegłych i stron w postępowaniu sądowym (Dz. U. Nr 49, poz. 445), świadkowi na jego żądanie sąd przyznaje odszkodowanie za zarobek utracony z powodu stawiennictwa świadka na wezwanie sądu. Zasady ustalania tego odszkodowania wynikają z ust. 2 w/w artykułu oraz z rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 4 lipca 1990r. w sprawie wysokości należności świadków i stron w postępowaniu sądowym (Dz. U. Nr 48, poz. 284 ze zmianami), wydanego na podstawie cytowanego dekretu o należnościach świadków, biegłych i stron w postępowaniu sądowym. Powyższe należności wypłacone świadkowi sąd zalicza do przychodów osób, którym organ władzy lub administracji państwowej lub samorządowej, sąd lub prokurator na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym. W związku z powyższym, zdaniem płatnika, należy pobrać zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości 19% przychodu pomniejszonego o koszty uzyskania przychodu, a po zakończonym roku podatkowym należy wystawić PIT 8B/11.

Porady prawne

Stanowisko płatnika w wyżej opisanej sprawie nie jest słuszne, ponieważ stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) ? poza wymienionymi w przepisach art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. a-g rodzajami odpraw i odszkodowań ? wolne od podatku dochodowego są otrzymane przez podatnika odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw.

Nie mają zatem do tego typu przychodów zastosowania przepisy art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowiące, iż za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym (..) oraz przepisy art. 22 ust. 9 pkt 4 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, iż koszty uzyskania niektórych przychodów określa się z tytułów określonych w art. 13 pkt 6 w wysokości 20% uzyskanego przychodu.

Wypłacone świadkowi - w myśl art. 2 ust. 1 wyżej powołanego dekretu z dnia 26 października 1950r. o należnościach świadków, biegłych i stron w postępowaniu sądowym (Dz. U. Nr 49, poz. 445) - odszkodowanie za zarobek utracony z powodu stawiennictwa świadka na wezwanie organu nie zostało wymienione w katalogu odszkodowań wyłączonych ze zwolnienia przepisami art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. a-g, a jednocześnie zasady jego ustalania wynikają z przepisów aktów normatywnych wydanych na podstawie odrębnych ustaw, tj. z art. 2 ust. 2 w/w dekretu o należnościach świadków (..) i § 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 4 lipca 1990r. w sprawie wysokości należności świadków i stron w postępowaniu sądowym (Dz. U. Nr 48, poz. 284 ze zmianami). Przyjąć zatem należy, że przychód ten korzysta - w myśl art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ? ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym. W związku z powyższym płatnik Sąd Rejonowy nie składa deklaracji PIT-8B.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia, jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika