e-prawnik.pl Prawo w biznesie Prawo cywilne Ogólne zasadyRozstrzyganie na podstawie korzystniejszych norm
19 Listopada 2004 GG Śledzik Wykop

Rozstrzyganie na podstawie korzystniejszych norm

Pytanie: Czy istnieje norma prawna, która pozwala lub nakazuje orzekać właściwym organom na podstawie korzystniejszego dla powoda stanu prawnego, aktualnie obowiązującego lub obowiązującego w chwili, gdy zaistniały okoliczności wniesienia powództwa? Jaki to przepis?

Odpowiedź:

W prawie cywilnym ustawa nie ma mocy wstecznej, chyba że to wynika z jej brzmienia lub celu (art. 3). Takie ogólne uregulowanie wskazuje, że jeśli ustawa powinna wskazywać, iz należy ją stosować do stosunków powstałych wcześniej lub zaistniałych wcześniej. Cel ustawy może wskazywać, że należy ja stosować do stosunków powstałych wcześniej. Tytułem przykładu jeśli ustawa wprowadza jakąś definicję, która ma istotne znaczenie dla stosunków powstałych wczesnej to należy raczej stosować ją z data wsteczną. Cel i brzmienie ustawy może wskazywać, że można stosować korzystniejsze uregulowania do powoda. Zasada w prawie cywilnym jest stosowanie prawa jakie obowiązywało w chwili zaistnienia danej sytuacji a nie w chwili orzekania.

W prawie karnym (art. 4) istnieje przepis stanowiący, że jeżeli w czasie orzekania obowiązuje ustawa inna niż w czasie popełnienia przestępstwa, stosuje się ustawę nową, jednakże należy stosować ustawę obowiązującą poprzednio, jeżeli jest względniejsza dla sprawcy. Względniejsza jest ta ustawa, która nie koniecznie przewiduje niższa górną granicę kary. Bowiem ta, która przewiduje wyższą karę maksymalną może przewidywać mniejszą dolną granicę. Decyduje zawsze o tym, która jest względniejsza konkretny przypadek.


Zobacz także:

  • Kodeks pracy (art. 207-305)

    Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy Dz.U. 1974 r. Nr 24, poz. 141, tekst jednolity: Dz. U. 1998 r. Nr 21, poz. 94, Dz.U. (...)

  • Zasada "prawo nie działa wstecz"

    Lex retro non agit to oczywista zasada wywodząca się z prawa rzymskiego. Jak należy interpretować art. 3 kodeksu cywilnego? Przytoczony (...)

 

Komentarze do artykułu: Rozstrzyganie na podstawie korzystniejszych norm

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Porady prawne online
  • 0
  • 1
  • 2
  • 6
  • 6
  • 2
  • 3

Współpracują z nami

Tomasz Waśniowski
Tomasz
Waśniowski
Michał Włodarczyk
Jakub
Lorenc

Jesteśmy prawnikami specjalizującymi się w różnych dziedzinach prawa. Nasz Zespół tworzą aktywni zawodowo profesjonaliści, posiadający wieloletnie doświadczenie w udzielaniu pomocy prawnej szerokiemu gronu Klientów.


Zobacz opinie naszych klientów

Newsletter

Tagi

Czy znasz "WITOLD DŁUŻNIAK"?
Dowiedz się więcej "staż pracy 2011".

Śledź najnowsze informacje


Odpowiedzi

Więcej w dziale Odpowiedzi »

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.