Rozwiązanie umowy o pracę a likwidacja zakładu

Pytanie:

"Nastąpiła likwidacja stanowiska pracy z przyczyn losowych nie leżących po stronie pracodawcy (pożar stoiska sklepowego- przyczyna losowa). Na stoisku zatrudnione były dwie osoby: jedna na czas określony druga na czas nieokreślony. Czy pracodawca musi rozwiązać umowę o pracę w normalnym trybie (wypowiedzenie wraz z okresem wypowiedzenia) czy istnieje w tym przypadku możliwości rozwiązanie umowy o pracę bez okresu wypowiedzenia. Czy pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony przysługuje odprawa?"

Odpowiedź prawnika: Rozwiązanie umowy o pracę a likwidacja zakładu

Pracodawca nie ma obowiązku w takim przypadku rozwiązywania z pracownikami umów o pracę. Zaistaniała sytuacja ma charakter przestoju. Kodeks pracy nakazuje w takiej sytuacji wypłatę pracownikowi, który był gotów do pracy a nie wykonywał jej z powodów nie leżących po jego stronie wynagrodzenia w wysokości wynikającej z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - 60% wynagrodzenia. W każdym przypadku wynagrodzenie to nie może być jednak niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę (art. 81 kodeksu pracy). Należy pamiętać, że wypowiadając umowę o pracę należy wskazać przyczyne wypowiedzenia, która jest prawdziwa.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika