Cesja wierzytelności w postępowaniu upadłościowym

Pytanie:

"30.10.2006 roku Sąd wydał postanowienie o upadłości z możliwością zawarcia układu spółce akcyjnej. Zarząd spółki pracuje nad układem. Wierzyciel upadłej spółki pismem z dnia 17.11.2006 roku (do spółki wpłynęło 23.11.2006 roku) powiadomił upadłą spółkę o dokonaniu przelewu wierzytelności. Czy ten przelew wierzytelności jest skuteczny? Czy dokument - przelew wierzytelności - musi być zaopatrzony w datę pewną?"

Odpowiedź prawnika: Cesja wierzytelności w postępowaniu upadłościowym

Zgodnie z prawem upadłościowym i naprawczym w razie przejścia wierzytelności na inną osobę w drodze przelewu po ogłoszeniu upadłości, wierzytelność ta podlega zaspokojeniu w kategorii trzeciej, jeżeli nie podlega zaspokojeniu w kategorii czwartej. Takie uregulowanie ma zapobiec nadużyciom. Wierzyciel nie ma prawa głosu na podstawie wierzytelności, którą nabył w drodze przelewu po ogłoszeniu upadłości, chyba że przejście wierzytelności nastąpiło wskutek spłacenia przez niego długu, za który odpowiadał osobiście albo określonymi przedmiotami majątkowymi, ze stosunku prawnego powstałego przed ogłoszeniem upadłości. Wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania (tak wyraźnie stanowi kodeks cywilny). Po zgłoszeniu wierzytelności dokonanej sędziemu-komisarzowi może nastąpić zmiana wierzyciela po pierwsze, jeżeli została zgłoszona nadzorcy sądowemu albo zarządcy (upadłość z możliwością zawarcia układu) i po drugie, jeżeli zmiana wierzyciela stwierdzona została dokumentem urzędowym lub niebudzącym wątpliwości dokumentem prywatnym z podpisem urzędowo poświadczonym. Nadzorca sądowy albo zarządca przekazuje sędziemu-komisarzowi listę wierzytelności z tak dokonaną zmianą wierzyciela. Sędzia-komisarz może uwzględnić zmianę wierzyciela zgłoszoną po przekazaniu mu listy wierzytelności, a przed ostatecznym jej zatwierdzeniem, jeżeli nie spowoduje to opóźnienia postępowania. Przed zgłoszeniem wierzytelności sędziemu-komisarzowi może nastąpić zmiana wierzyciela bez tych rygorów.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika