Pytanie: Zgodnie z zapisami w ustawie o zamówieniach publicznych przy przetargu nieograniczonym do 30 tys. euro zamawiający nie musi powoływać komisji przetargowej. Więc kto podejmuje decyzję o zwycięzcy przetargu, jakie formalno-prawne ustalenia obowiązują Zamawiającego w tym przypadku ? Czy decyzje co do zwycięzcy może podjąć np. sam dyrektor przedsiębiorstwa, a w przypadku gdy zamawiającym jest Gmina Miasta XXXXX - jedosobowo dyrektor/kierownik wydziału d/s inwestycji w tymże Urzędzie Gminy ?
Odpowiedź:
W przypadku zamówień publicznych, których wartość przekracza wyrażoną w złotych równowartość kwoty 30 000 euro, zamawiający jest obowiązany, a w przypadku zamówień publicznych poniżej tej kwoty - może powołać komisję przetargową. Zgodnie z brzmieniem tego artykułu (20a), ustęp 4, wyboru oferty najkorzystniejszej dokonuje kierownik jednostki lub osoba upoważniona. Jeżeli w konkretnym przypadku komisja przetargowa została powołana ( w wyniku realizacji obowiązku ustawowego), to kierownik jednostki lub osoba upoważniona dokonuje wyboru oferty najkorzystniejszej zatwierdzając propozycję komisji przetargowej. Jeżeli jednak nie została ona powołana (brak w danym przypadku obowiązku ustawowego, gdyż wartość zamówienia publicznego nie przekracza równowartości 30 tysięcy euro), to kierownik jednostki lub osoba upoważniona dokonuje wyboru samodzielnie. Z powyższego wynika, iż wspomniany w pytaniu dyrektor przedsiębiorstwa może dokonać samodzielnego wyboru oferty, a w przypadku gminy, jeżeli ów dyrektor/kierownik wydziału d/s inwestycji jest osobą upoważnioną, to także może dokonać wyboru samodzielnie.

Jak przebiega postępowanie przetargowe? Zanim formalnie rozpocznie się przetarg i zamawiający zaprosi do jego udziału wykonawców, (...)
Jak przebiega postępowanie przetargowe? Zanim formalnie rozpocznie się przetarg i zamawiający zaprosi do jego udziału dostawców (...)
Jesteśmy prawnikami specjalizującymi się w różnych dziedzinach prawa. Nasz Zespół tworzą aktywni zawodowo profesjonaliści, posiadający wieloletnie doświadczenie w udzielaniu pomocy prawnej szerokiemu gronu Klientów.
Newsletter
Zasiłek dla bezrobotnych będzie wyższyStawki pójdą w górę od 1 czerwca. Zobacz, na jakie pieniądze mogą (...) »
Zamawiający organizuje przetarg nieograniczony o wartości do 30 tys. EURO na materiały biurowe. Kryterium oceny oferty jest m.in. (...)...
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.