Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Ty również masz Problem Prawny? Skorzystaj z darmowej wyceny!

Darmowe porady - Zasiedzenie - Prawo cywilne

 • Doliczanie okresów posiadania przy zasiedzeniu

  Pytanie dotyczy instytucji zasiedzenia. Z nieruchomością, której jestem właścicielem od 18 lat, graniczy działka, która jest w moim użytkowaniu. Użytkowali ją także poprzedni właściciele i ich rodzice co najmniej od lat 30-tych. Czy okres ich użytkowania dolicza się do moich 18 lat?

 • Zasiedzenie prawa użytkowania wieczystego

  Czy można zasiedzieć prawo użytkowania wieczystego?

 • Dobra wiara a forma umowy sprzedaży nieruchomości

  W 1981 roku 25 września moi rodzice kupili dom, została spisana umowa w obecności dwojga świadków i wypłacona kwota na jaka się umówili, ale nie został sporządzony akt notarialny od razu. Po jakimś czasie sprzedający stwierdzili iż, kwota która otrzymali jest za mała i postanowili zażądać dopłaty, na która rodzice się nie zgodzili. Moje pytanie brzmi... Czy zakup domu był w dobrej wierze? Czy w naszym przypadku jest możliwość przejęcia na własność domu przez zasiedzenie?

 • Zasiedzenie własności nieruchomości przez SP

  Na czym polega zasiedzenia nieruchomości przez Skarb Państwa?

 • Uchylenie postanowienia o stwierdzenie zasiedzenia

  Czy można unieważnić zasiedzenie? Przed 1990r. sąsiad posiadł połowę gospodarstwa rolnego wraz z nieruchomościami w ramach zasiedzenia, ale upłynęło dopiero 8 lub 9 lat-to by było w dobrej wierze. W złej wierze przed 1990r. było 20 lat -sąsiad wiedział, że mieszka na gospodarstwie dziadka. Dziadek był niestety bardzo chory i nie miał siły się procesować, ponieważ leżał w szpitalu. Sąd uchwalił, iż było to zasiedzenie w dobrej wierze.

 • Zasiedzenie pomieszczenia mieszkalnego

  Mieszkam i jestem zameldowana od urodzenia czyli od 1971 roku w domku, którego pierwotnym właścicielem była moja babcia, która w roku 1972 zrzekła się prawa własności domu na rzecz syna - mojego wuja. Dom jest podzielony na dwie części w jednej mieszka rodzina wuja, w drugiej ja z rodzicami. Od niedawna wuj grozi nam eksmisją, czy ma prawo wyrzucić nas z mieszkania? Czy w związku z tak długoletnim zamieszkaniem mam prawo do ubiegania się o prawo własności przez zasiedzenie?

 • Zasiedzenie własności nieruchomości

  Czy właścicielowi nieruchomości, który utracił własność na rzecz innej osoby w wyniku zasiedzenia będzie przysługiwało od(nowego nabywcy)roszczenie o zapłatę równowartości tej nieruchomości np. w ramach przepisu o bezpodstawnym wzbogaceniu?

 • Postępowanie w sprawie o stwierdzenie zasiedzenia

  Jakie są warunki kwalifikujące sprawę jako zasiedzenie a nie spadek? Czy w wypadku rodziny (spadkobierców) można mówić o sprawie o zasiedzenie?

 • Zasiedzenie nieruchomości zamienionych

  W roku 1965 moja babcia i jej brat dokonali nieformalnej zamiany działek 5-arowych. Babcia otrzymała działkę sąsiadującą z jej 6-arową. Od 1966 obie działki, traktując je jako jedną i nie wiedząc o ich historii użytkowali moi rodzice. Dwa lata temu, chcąc przekazać mi działkę, dowiedzieli się, że nie są właścicielami 11 arów, a tylko 6. Obecna właścicielka pozostałych 5 arów posiada akt własności z 1973 roku. Rodzice użytkowali obie działki nieprzerwanie przez 36 lat do teraz. Czy złożenie wniosku o zasiedzenie jest zasadne i celowe?

 • Zasiedzenie nieruchomości Skarbu Państwa

  W jakim przypadku można zasiedzieć grunt Skarbu Państwa i jakie warunki należy spełnić?

 • Posiadanie samoistne jako przesłanka zasiedzenia

  Przeczytałem w informacjach o zasiedzeniu, że można zasiedzieć mieszkanie w bloku, ale nie jako posiadacz zależny (najem). Kiedy w takim razie można zasiedzieć czy tylko nie spisując umowy najmu przez ustawowy czas na zasiedzenie? Dla mnie to jest niewyobrażalne biorąc pod uwagę to, że jest nie możliwe by mieszkać w bloku przez przynajmniej dwadzieścia lat. Ponadto czy odnosi się to także do lokali użytkowych np. w blokach?

 • Zasiedzenie własności a spadkobranie

  Jestem spadkobiercą nieruchomości o którą inny spadkobierca ubiega się na zasadzie zasiedzenia w sądzie cywilnym. W jaki sposób mogę dochodzić swoich praw do spadku. Czy mogę przedstawiać w sądzie dowody obciążające spadkobiercę ubiegającego się o zasiedzenie? W sprawie nie jestem stroną ponieważ zostałem wezwany tylko jako zainteresowany.

 • Postępowanie dowodowe w sprawie o zasiedzenie

  Jak sformułować wniosek dowodowy na sprawę o zasiedzenie? W jakim terminie musi być złożony wniosek i czy na specjalnym druku. Czy nie będąc stroną w sprawie (jestem drugim spadkobiercą i zostałem wezwany na sprawę jako "zainteresowany"), po wniesienu dowodów mogę zostać obciążony kosztami sprawy?

 • Prawomocność postanowienia o zasiedzeniu

  Sąd rejonowy wydał wyrok w sprawie o zasiedzenie nieruchomości na moją korzyść. Nastąpiła apelacja do sądu okręgowego. Czy jeśli sąd okręgowy podtrzyma decyzję sądu pierwszej instancji, to czy wyrok ten jest odrazu prawomocny czy trzeba jeszcze czekać dwa tygodnie.? I czy ta osoba ma jeszcze możliwość jakiejś apelacji?

 • Zasiedzenie a żądanie wydania nieruchomości

  Czy osoba, która zasiedziała nieruchomość, a następnie przekazała ją właścicielowi, może domagać się ponownego wydania jej tej nieruchomości podnosząc argument zasiedzenia? Czy sam fakt wydania nieruchomości właścicielowi nie świadczy o tym, że samoistny posiadacz zrzeka się roszczenia o zasiedzenie? Jeśli tak nie jest, to poprzedni właściciel po wydaniu mu nieruchomości byłby tylko samoistnym posiadaczem (aż po kolejnych 30 latach ponownie nabyłby nieruchomość przez zasiedzenie), a ponadto przez cały ten czas byłby narażony na roszczenie o wydanie nieruchomości osobie, która pierwotnie ją zasiedziała i roszczenie o używanie nieruchomości, która już do niego nie należy. Czy istnieje termin przedawnienia na podnoszenie roszczenia o zasiedzenie?

 • Nabycie własności przez zasiedzenie

  Czy po dwudziestu latach użytkowania nieruchomości w dobrej wierze można stać się właścicielem przez zasiedzenie, jeżeli spadkobierca osoby będącej właścicielem tej nieruchomości dopiero teraz przeprowadza czynności spadkowe, czy dotyczy to również gruntu pod nieruchomością?

 • Przesłanki zasiedzenia

  Do zasiedzenia nieruchomości konieczne jest spełnienie dwóch przesłanek: samoistne posiadanie nieruchomości przez okres co najmniej 20 lat, a jeśli posiadanie uzyskano w złej wierze - przez okres co najmniej 30 lat. Czy spełnienie tych dwóch przesłanek rozstrzygane jest przez sąd w przypadku, gdy żadna ze stron nie podnosi kwestii zasiedzenia? Czy można mówić o zasiedzeniu nieruchomości wchodzącej w skład spadku w przypadku pierwszej po 40 latach od śmierci spadkodawcy sprawy o nabycie i dział spadku?

 • Przerwanie biegu terminu zasiedzenia

  Co może przerwać bieg zasiedzenia nieruchomości? Czy po ustaniu przyczyny przerwania czas zasiedzenia liczy się od nowa?

 • Zasiedzenie udziału we współwłasności

  Jestem współwłaścicielem nieruchomości (bez wydzielonej własności). Czy współwłaściciel może przejąć moją część domu przez zasiedzenie? Ja tam nie mieszkam.

 • Zasiedzenie na współwłasność

  Czy wnioskodawcy (2 osoby) mogą starać się o zasiedzenie całej nieruchomości (wraz z budynkiem mieszkalnym), którą zamieszkują 3 osoby, przy jednoczesnym stwierdzeniu przez sąd, że posiadanie wszystkich 3 osób ma charakter samodzielny, rzeczywisty i niezależny od woli wlasciciela (wliczeniu przez sąd wszystkim trzem osoba 15 lat zasiedzenia - dotyczy tego samego okresu)? Czy te dwie osoby moga zasiedzieć część nieruchomości 3 osoby (rozpatrujac okres 15 lat ich wspólnego zasiedzenia)? Nieruchomość ta nie jest podzielona.

< >

Porady prawne online

Zaufało nam już:
 • 0
 • 1
 • 9
 • 3
 • 1
 • 9
 • 9
 • osób
Zobacz ich opinie:
 • ulan.

  2014-04-15

  Nie miałam zaufania do wyjaśnienia mojej sprawy drogą internetową,jednak ryzyko opłaciło się bo zaoszczędziłam czas ,rozwiałam wszelkie wątpliwości,wiem jakie mam podjąć dalsze kroki i w razie problemów zwrócę się znowu do firmy po poradę.
 • Krzysztof Górecki

  2014-04-16

  Witam , jestem zadowolony z przygotowanej mi opinii , nie ukrywam że byłbym zainteresowany wykonaniem pisma procesowego jakim byłby pozew przeciwegzekucyjny . Proszę o o ewentualną wycenę tej usługi .Z góry serdecznie dziękuję
 • anna.lewińska

  2014-04-15

  Opinia napisana prostym, dostępnym dla przeciętnego obywatela językiem. Polecam wszystkim potrzebującym fachowej porady. Podziękowanie dla autorów opinii.
 • marko55

  2014-03-31

  Dziekuje za otrzymana ocenę.Jest profesjonalna i wyjaśnia problem.Pozdrowienia i podziekowania dla autorow.
 • Krystyna G

  2014-03-20

  dziekuje za otrzymaną opinię, bardzo mi pomogła rozwikłać problem, o który pytałam
 • Barbara Z.

  2014-03-25

  Jestem bardzo zadowolona z usługi e-prawnik.pl Na doprecyzowane pytanie po otrzymaniu opinii dostałam odpowiedź która w pełni mnie satysfakcjonuje. Teraz wiem jak postąpić. Zespół prawników jest profesjonalny i rzetelny. Wycena usługi również nie jest zbyt wygórowana w porównaniu do usług prawników w mojej miejscowości. Dziękuję i pozdrawiam
 • Doris

  2014-03-27

  Opinia jest podana rzetelnie i profesjonalnie. Bardzo Dziękuję. Z porady korzystam już po raz drugi i jestem zadowolona. Dziękuję !
 • teresa bielecka

  2014-03-25

  witam-na razie bardzo Wam dziękuję w imieniu tej biednej Mamy-9 dzieci-postanowiłam Jej pomóc,choć sama walczę z bardzo złośliwym rakiem-jestem łysa i sama mam swe poroblemy,ale Wasza opinia mi się podoba,także jeszcze raz wielkie dzięki.Serdecznie pozdrawiam cały Wasz Zespół.Przypuszczam,że będę potrrzebowała dodatkowej pomocy,także pewnie się do Was zwrócę-DZIEKI
 • Bogdan T.

  2014-03-24

  Dziekuje za otrzymana opinie.Jest profesjonalna i rzeczywiscie wyjasnia problem.Pomaga w dalszym postepowaniu.Pozdrowienia i podziekowania dla autorow.
 • Janusz S.

  2014-03-10

  Opinia wyjaśnia zakres zadanego pytania w sposób jasny rysując kilka dróg rozwiązania.


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane