Pytanie: Czy prawa do umów dotyczących zakupu mediów: gaz, energia, woda przechodzą również na spadkobiercę nieruchomości?
Odpowiedź:
W zadanym pytaniu z pewnością chodzi o kwestie wejścia spadkobierców w stosunki prawne spadkodawcy, tj. o stanie się stroną umowy. Zgodnie z art. 922 kodeksu cywilnego, prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jego spadkobierców. Nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami. Po pierwsze nalezy uznać, że umowy o dostawy gazu, światła określają z pewnością majątkowe prawa i obowiązki. Dlatego też, co do zasady, wiążą także spadkobierców. Jednakże z racji tego, że umowy takie związane są z prawem własności, spółdzielczym prawem lub wynajmem mieszkania, stroną praw i obowiazków wynikających z tych umów będą różne podmioty, w zależności od rodzaju prawa do lokalu. Prawo własności lokalu, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu (ale już nie prawo lokatorskie) podlegają dziedziczeniu na zasadach ogólnych i w takim przypadku stroną umów staną się wszyscy spadkobiercy. W przypadku prawa obligacyjnego do lokalu jakim jest najem, sytuacji będzie nieco inna. W związku z tym, że prawo najmu przechodzi na określone osoby i nie mają tu zastosowania przepisy prawa spadkowego, również związane z prawem najmu prawa i obowiazki wynikające z umów o dostarczanie gazu czy prądu również przejdą na te określone osoby. Zgodnie z art. 691 kodeksu cywilnego, w razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą, przy czym osoby te muszą stale zamieszkiwac w lokalu z najemcą do chwili jego śmierci.

Jeden ze współwłaścicieli nieruchomości będącej przedmiotem wniosku o rozgraniczenie zmarł przed wszczęciem postępowania, (...)
W mieszkaniu kwaterunkowym babci zameldowany był wnuk (faktycznie nie mieszkał). Wnuk dał babci pieniądze, a ona wykupiła od miasta (...)
Jesteśmy prawnikami specjalizującymi się w różnych dziedzinach prawa. Nasz Zespół tworzą aktywni zawodowo profesjonaliści, posiadający wieloletnie doświadczenie w udzielaniu pomocy prawnej szerokiemu gronu Klientów.
Newsletter
Nowe opłaty sądowe. Co będzie droższe?Więcej zapłacisz za nabycie spadku czy kserowanie dokumentów znajdujących (...) »
Czy przy obliczaniu zachowku uwzględnia się darowizny uczynione przez spadkodawcę? ...
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.