Informacje

Nietrzeźwy nie uruchomi samochodu?

22.7.2010

Obowiązkowe alkomaty z blokadą rozruchu silnika, skuteczne kary za wykroczenia na terenie całej UE, ale także bezpieczniejsze technologie w samochodach i motocyklach - w taki sposób Komisja Europejska chce wyegzekwować bezpieczeństwo na drogach.

Kiedy szef może przerwać twój urlop?

21.7.2010

Szef ma prawo zażądać, by pracownik przerwał urlop i wrócił niezwłocznie do pracy. Możemy wówczas wystąpić o zwrot kosztów wycieczki czy pokoju nad morzem, za który już zapłaciliśmy.

Kara więzienia za zatruwanie środowiska

20.7.2010

Wyrzucanie śmieci do lasu czy spalanie ich na działkach lub za domem będzie wkrótce przestępstwem wpisanym do kodeksu karnego. Za zatrucie wody, powietrza lub ziemi truciciel trafi za kratki nawet na 12 lat.

Telefony na kartę z nowymi prawami

20.7.2010

Użytkownicy telefonów komórkowych na kartę otrzymają billingi oraz wszystkie informacje o zmianach planowanych przez operatora. W zamian muszą zdradzić swoje dane osobowe.

Pozwy zbiorowe wchodzą w życie

16.7.2010

Od dzisiaj co najmniej 10 osób może wystąpić z pozwem grupowym przeciwko firmie, która np. zatruwa środowisko na osiedlu.

Łatwiej postawić maszt komórkowy

16.7.2010

Maszty komórkowe pojawią się tam, gdzie obecnie jest to zabronione. Gminy muszą zlikwidować zakazy o ich stawianiu na swoim terenie w ciągu 12 miesięcy.

Wiek emerytalny nie dyskryminuje kobiet

15.7.2010

Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego stwierdzili, że zróżnicowanie wieku emerytalnego ze względu na płeć nie łamie konstytucji. O rozpatrzenie tej kwestii wnioskował Janusz Kochanowski, poprzedni Rzecznik Praw Obywatelskich.

Jakie prawa ma gość hotelowy?

14.7.2010

Jako gość hotelowy mamy prawo do odszkodowania za zniszczone bagaże czy zaniżony standard pokoju. Hotelarz nie może zatrzymać naszego dowodu tożsamości i musi przyjąć kosztowności na przechowanie.

12 lat więzienia za uporczywe nękanie

14.7.2010

Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło już przepisy dotyczące karalności zjawiska stalkingu. Jeżeli ofiara nękania SMS-ami lub mailami targnie się na swoje życie, to sprawca może trafić do więzienia nawet na 12 lat.

Nękanie SMS-ami i w sieci będzie przestępstwem

13.7.2010

Co dziesiąty Polak stał się ofiarą stalkingu. Dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości chce, aby uporczywe nękanie było przestępstwem. Dzisiaj resort przedstawi propozycje dotyczące karalności tego zjawiska.

Rząd szykuje ułatwienia dla bezrobotnych

13.7.2010

Ciężarna kobieta nie straci statusu bezrobotnej, a osoby zakładające własne firmy nie zawsze będą automatycznie skreślane z listy osób bez pracy. W planach jest również poszerzenie kręgu podmiotów objętych kontrolą PIP.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika