Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Jak rozliczyć podatek dochodowy z tytułu kontraktu menedżerskiego? – opinia prawna

Strona 1 z 3

Opis stanu faktycznego

Osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą w oparciu o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Jest podatnikiem podatku VAT oraz rozlicza się z podatku dochodowego na zasadach ogólnych. W lutym 2003 ma zamiar podpisać „umowę o zarządzanie” oddziałem firmy. W związku z nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych działalność polegająca na „działalności na podstawie kontraktu menedżerskiego lub umów o podobnym charakterze” uważa się za tzw. działalność wykonywaną osobiście. (Art. 13 pkt 9). Przychody z tej działalności nie są przychodami z pozarolniczej działalności gospodarczej, podatek pobiera się w formie ryczałtu w wysokości 20% przychodu. (Art. 29.1) 1. Według jakiej procedury oraz w jakiej wysokości osoba ta ma rozliczać podatek dochodowy z tytułu „umowy o zarządzanie” (jaki PIT, stawka podatkowa, kto ma odprowadzać zaliczkę na podatek dochodowy: zleceniobiorca czy zleceniodawca)? 2. Czy jako podatnik podatku VAT powinien wystawiać faktury VAT zleceniodawcy na usługi określone w „umowie o zarządzanie”?

Opinia prawna:

Od dnia 01.01.2003 ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej zwana pdof) wprowadziła na potrzeby rozliczeń podatkowych nowe rozumienie definicji pozarolniczej działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 3 pkt. 9 ) ordynacji podatkowej, za działalność gospodarczą należy uznać każdą działalność zarobkową w rozumieniu przepisów prawa o swobodzie działalności gospodarczej, wykonywanie wolnego zawodu, a także inną działalność gospodarczą wykonywaną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, nawet gdy inne ustawy nie zaliczają tej działalności do działalności gospodarczej lub osoby wykonującej taką działalność - do przedsiębiorców. Zgodnie z tą definicją, jednoosobowa działalność gospodarcza, jest traktowana przez przepisy ordynacji jako działalność gospodarcza. Natomiast - obowiązujący od 01.01.2003 przepis pdof - art. 5a pkt. 6) w zw. z art. 13 pkt. 9) pdof ogranicza rozumienie działalności gospodarczej na potrzeby podatku dochodowego, poprzez wyłączenie przychodów z działalności wykonywanej osobiście (w tym z tytułu kontraktu menedżerskiego, lub umów o podobnym charakterze) z definicji ogólnej, przewidzianej ordynacją podatkową.

Konsekwencją uznania przychodów z tytuł kontraktu menedżerskiego za przychody z działalności wykonywanej osobiście jest konieczność rozliczania wynagrodzenia uzyskiwanego przez menedżera, w sposób zbliżony do rozliczeń z tytułu wynagrodzenia za usługi świadczonej przez zleceniobiorcę, bez możliwości wystawiania faktur VAT na rzecz zleceniodawcy.
Inaczej mówiąc, gdyby nie zawężenie przez ustawodawcę pojęcia działalności gospodarczej o działalność wykonywaną osobiście, z tytułu świadczenia usług zarządzania, menedżer wystawiałby fakturę VAT i rozliczał się „globalnie” z całości prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.

Począwszy od 2003 menedżer prowadzący działalność gospodarczą nie wprowadza do ewidencji sprzedaży przychodów uzyskanych z tytułu świadczenia usług zarządzającego. Na koniec roku podatkowego powinien otrzymać od zleceniodawcy deklarację rozliczeniową z uzyskanych przychodów i dopiero w rozliczeniu rocznym „połączyć” je z przychodami i kosztami z tytułu działalności gospodarczej. Odpowiedzialnym za prawidłowe rozliczenia z fiskusem (pobór zaliczek na podatek i odprowadzanie ich w terminie do organów podatkowych) jest zleceniodawca.

Kontrakt menedżerski pozostaje w dalszym ciągu umową nienazwaną (brak regulacji w prawie cywilnym odnoszących się bezpośrednio do tego rodzaju umów), traktowany jest jak umowa zlecenia (świadczenia usług), lecz poza prawem cywilnym, już na potrzeby podatkowe, ustawodawca wprowadził odmienne regulacje.

Art. 41 pdof narzuca konieczność stosowania zryczałtowanego obliczenia comiesięcznych zaliczek na podatek dochodowy w wys. 20 % należności, pomniejszonej uprzednio o koszty uzyskania przychodu w wys. określonej dla przychodów uzyskiwanych przez pracowników (w roku 2003 miesięczny odpis kosztów wynosi 99,96 zł) oraz pomniejszonej o składki na ubezpieczenie społeczne (więcej o obowiązkach wobec ZUS poniżej). Niestety, koszty uzyskania przychodu ryczałtowe w wys. 20 %, przewidziane dla zleceniobiorców nie mają zastosowania wobec menedżerów. Art. 29.1 pdof, dotyczy osób zagranicznych uzyskujących dochody na terenie Polski, również z tytułu usług zarządzania.

Zdaniem opiniującego, podobnie jak większości środowiska prawniczego, jest to regulacja prawna krzywdząca osoby, aktywne zawodowo na podstawie kontraktu menedżerskiego.

<>

Zobacz także:

 

Komentarze: Jak rozliczyć podatek dochodowy z tytułu kontraktu menedżerskiego? – opinia prawna

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 1
  • 0
  • 5
  • 0
  • 3
  • osób

Opinie naszych klientów

  • bozena

    ocena usługi:

    Z porad e-prawnik korzystamjuż drugi raz..Podobnie jak w 2013r tak i teraz otrzymałam fachową opinię ,piszą w sposób zrozumiały i tak jak piszą nie pobierają dodatkowych opłat za kolejne pytania w sprawie.Odpowiadają szybko i są godni polecenia. Bożena
  • Barbara

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo, za bardzo wyczerpującą odpowiedz na moje pytanie,jestem zadowolona z tej formy porady prawniczej,na pewno skorzystam jeszcze z usług prawników pracujących na tym portalu.Z poważaniem Barbara Adamczyk
  • Barbara Stusińska

    ocena usługi:

    Dziekujęza profesjonalną opinię oraz rzetelnie wykonaną pracę przez E-PRAWNIK Polecam w 100% Barbara
  • Juliusz

    ocena usługi:

  • Iwona

    ocena usługi:

    Dziękuję za szybką i zrozumiałą odpowiedź. Naprawde polecam!!!
  • ANETA

    ocena usługi:

    Witam. Bardzo jestem zadowolona z Państwa porady. Teraz jestem pewniejsza i bardziej stanowcza. Bardzo szczegółowo opisana sprawa. Dziękuję
  • Anna

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za profesjonalną i czytelną opinię prawną, która wyjaśniła wszystkie moje wątpliwości. Polecam wszystkim !!! Pozdrawiam wszystkich prawników. Anna
  • Janusz Prager

    ocena usługi:

    Bardzo wyczerpująca opinia,poparta aktami prawnymi.Polecam Janusz
  • Jolanta

    ocena usługi:

    Dziekuje za wyczerpujaca opinie.Mam malo czasu na zajmowanie sie swoimi sprawami,a przez internet jest to super sprawa,dostaje wiadomosc do domu bez szukania kancelarii prawnych.Otrzymalam odpowiedz na poziomie jakiego oczekiwalam,jeszcze raz bardzo dziekuje. Z powazaniem. Jolanta
  • Daniela

    ocena usługi:

    Rzeczowa opinia, będę polecać innym usługi e-prawnik
  • Lucyna

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z udzielonej mi pomocy. W mojej małej miejscowości wiedza prawnicza adwokatów, notariuszy a przede wszystkim Referendarza KW ma wiele do życzenia. Poprostu Ci ludzie nie znają prawa ! Opinia prawna, którą otrzymałam była rzetelna i fachowa. Dalsza pomoc okazała się b.profesjonalna, dzięki czemu moja sprawa zakończyła się dla mnie pomyślnie -:) Wygrałam ! Jestem wdzięczna i każdemu polecam korzystanie z biura e-prawnik. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Lucyna
  • Monika

    ocena usługi:

    Bardzo obszerna ocena : rzeczowa, konkretna, wyczerpująca wszystkie prawne opcje. Przynajmniej z mojego punktu widzenia..Poziom świadczonych usług jest niewątpliwie wysoki.Czas oczekiwania na wycenę jest stosunkowo krótki jak również oczekiwanie na opinię prawną.Cena jest przystępna i na pewno adekwatna do jakości świadczonych usług.Kontakt z biurem klienta jest nienaganny. Pełen szacunek dla potencjalnego klienta.Polecam skorzystanie z usług prawników z e-prawnik.pl.
  • Teresa

    ocena usługi:

    Dziękuję za rzetelną opinię. Jest zrozumiała i poparta podstawą prawną. W przyszłości w razie kłopotów prawnych zapewne skorzystam z Państwa usług. Teresa
  • Halina

    ocena usługi:

    Dziekuję za wyczerpujące informacje - są zrozumiałe i poparte odpowiednią podstawą prawną. Jestem bardzo zadowolona.Polecam tę firmę innym.Powodzenia. Halina
  • Zdzisław

    ocena usługi:

    Opinia bardzo profesjonalna. Rozwiewa wszystkie wątpliwości. Gorąco polecam!!!
  • Andrzej

    ocena usługi:

    Korzystam z usług e-prawnik od dość dawna i jak dotychczas nie zawiodłem się. Polecam - Andrzej
  • czarodziejka42

    ocena usługi:

    profesjonalna i rzeczowa opinia . Pollecam .

Porady prawne

Artykuły

Tagi


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane