Fotografowanie dokumentów z akt sądowych

Pytanie:

"Czternastego stycznia br. prosiłam pisemnie sąd o przysłanie ksero niektórych dokumentów. Dokumenty posiadają przeprawianą numerację, inne zaginęły. Do dziś ich nie otrzymałam. To na nich sąd cywilny oparł wyrok potwierdzając nieprawdę. Czy mogę wykonać foto tych dokumentów w sekretariacie sądu? Jestem przekonana, że nad nimi ktoś usilnie "pracuje". O zaginięciu dokumentów powiadomiłam pisemnie sędziego prowadzącego sprawę w sądzie pracy. Czy sekretariat sądu może zabronić wykonania zdjęć dokumentów? "

Odpowiedź prawnika: Fotografowanie dokumentów z akt sądowych

Zgodnie z art. 9 kodeksu postępowania cywilnego strony i uczestnicy postępowania mają prawo przeglądać akta sprawy i otrzymywać odpisy, kopie lub wyciągi z tych akt. Właśnie na podstawie art. 9 strona może w dowolnym czasie żądać doręczenia odpisów np. wyroków lub postanowień, nawet gdy upłynął termin do ich zaskarżenia, a zwłaszcza dokumentów w aktach się znajdujących. Strony i uczestnicy postępowania mają zawsze prawo do przeglądania akt sprawy oraz do otrzymywania z nich wyciągów. Akta sprawy są zawsze jawne. Można je przeglądać w sekretariacie sądu i otrzymywać z nich wyciągi, odpisy lub kopie. Poza stronami i uczestnikami postępowania inne podmioty nie mają wglądu do akt sprawy. Zgodnie natomiast z wyrokiem Sądu Najwyższego - Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 3 kwietnia 2001 r., sygn. akt I PKN 818/2000 odmowa przesłania pozwanej pracownicy na adres domowy całości akt sądowych nie narusza art. 9 kpc. Warto wskazać, że opłatę od wniosku o wydanie na podstawie akt poświadczonego odpisu, wypisu lub wyciągu - pobiera się w kwocie 6 złotych za każdą rozpoczętą stronicę wydanego dokumentu. Opłatę od wniosku o wydanie kopii dokumentu, znajdującego się w aktach sprawy, pobiera się w kwocie 1 złotego za każdą rozpoczętą stronicę wydanego dokumentu. Przepisy nic nie stanowią na temat fotografowania akt. Należy uznać, że strona nie ma prawa tego czynić.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Skorpi 2013-09-13 19:06:38

    Polecam zapoznać się z pismem z Ministerstwa Sprawiedliwości z dnia 11 maja 2001 które zostało rozesłane do Prezesów Sadów Okręgowych. cytat: Departament Organizacyjny uprzejmie informuje, że skanowanie akt za pomocą własnego aparatu cyfrowego przez pracownika PZU należy traktować jako formę udostępnienia akt w rozumieniu art. 9 kpc i 166 kpk. Czynność skanowania akt za pomocą aparatu cyfrowego należałoby potraktować jako ?substytut? ręcznego sporządzania notatek z akt sprawy. Dla sądu nie ma żadnego znaczenia jaką technika zainteresowany będzie sporządzał sobie odpisy. Zarówno w ręcznym przepisywaniu akt jak i skanowaniu za pomocą aparatu cyfrowego, niezbędne jest angażowanie pracowników mających nadzór nad tymi czynnościami. Za udostępnianie w ten sposób akt sprawy nie można żądać opłat, jak za kserokopię wydaną na podstawie Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 15 listopada 1996 r. w sprawie wysokości opłat kancelaryjnych w sprawach cywilnych (Dz. U. nr 139, poz. 650 z późn. zm.). Sąd bowiem w tym przypadku nie ponosi żadnych kosztów. Odrębnym zagadnieniem jest natomiast uwierzytelnienie tak sporządzonej kserokopii dokumentu. Oczywistym jest, że w tym przypadku należy pobrać opłatę w oparciu o § 1 ust. 1 cyt. wyżej rozporządzenia w wysokości 6 zł.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika