Pełnomocnictwo procesowe udzielone przez żonę

Pytanie:

"Chcę być obok mojej żony w trakcie rozpraw i mieć wgląd w akta w sekretariacie sądu. Czy będzie dobrze, jeżeli żona udzieli mi pełnomocnictwa u notariusza i zgłosi je na wstępie najbliższej rozprawy?"

Odpowiedź prawnika: Pełnomocnictwo procesowe udzielone przez żonę

Nie napisał Pan, o jakie postępowanie chodzi – cywilne czy karne. W postępowaniu cywilnym małżonek strony może być jej pełnomocnikiem. Do udzielenia pełnomocnictwa wystarcza zwykła forma pisemna (nie jest wymagana forma aktu notarialnego ani notarialne poświadczenie podpisu). Wzór takiego pełnomocnictwa jest dostępny na naszej stronie. Przy pierwszej czynności procesowej powinien Pan takie pełnomocnictwo dołączyć do akt sprawy. Ponadto w toku sprawy pełnomocnictwo może być udzielone przez Pańską żonę ustnie na rozprawie przez oświadczenie, które zostanie wciągnięte do protokołu. Jako pełnomocnik żony będzie mógł Pan stawać na rozprawie razem z nią i uzyskać wgląd do akt sprawy.

W postępowaniu karnym nie jest niestety możliwe, by obrońcą (jeśli chodzi o oskarżonego) lub pełnomocnikiem (gdy chodzi o innych uczestników procesu) był małżonek. Obrońcą może być tylko adwokat, pełnomocnikiem w pewnych wypadkach także radca prawny.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika