Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Międzynarodowy transport drogowy rzeczy

Pytanie: Jestem właścicielem firmy zajmującej się sprzedażą pojazdów ciężarowych i osobowych i eksportem poza granice UE. Dużo pojazdów sprzedaję obywatelom Ukrainy. Poniższe pytania zostały zasygnalizowane przez klienta, który spotkał się z wymienioną poniżej sytuacją. W związku z tym jak to jest? Obywatel Ukrainy zakupił w mojej firmie pojazd ciężarowy (powyżej 3,5 tony ładowności i 6 ton dopuszczalnej masy całkowitej) na terytorium UE (na tranzytowych numerach rejestracyjnych). Do środka pojazdu zapakował sobie również zakupiony przez siebie samochód osobowy, wyjeżdża z Polski i nie posiada stosownych pozwoleń, zaświadczeń bądź licencji na międzynarodowy transport drogowy rzeczy. Podczas drogi do jednego z przejść granicznych był kontrolowany przez I.T.D. Kontrola wykonana przez funkcjonariuszy I.T.D. nie wykazała żadnych uchybień, tzn. nie została nałożona żadna kara z brak zezwolenia. Natomiast podczas kontroli przez celników mój klient za brak w/w zezwolenia na podstawie art. 92 ust. 1 zapłacił 8000,00 PLN (załącznik 1 pkt. 2.7 wymienionej wcześniej ustawy). Przytoczone podstawy prawne przepisałem z Decyzji, jaką wystawił organ celny. Wobec powyższego czy traktować ten przewóz jako międzynarodowy przewóz drogowy rzeczy i w związku z tym kierowca powinien posiadać licencję? Czy traktować ten przewóz jako międzynarodowy niezarobkowy przewóz rzeczy na potrzeby własne i wymagać od kierowcy zaświadczenia na potrzeby własne? Czy traktować przewoźnika jako przewoźnika z UE czy z Ukrainy? Czy w związku z wyżej zadanymi pytaniami dotyczy to tylko przewoźników, którzy przewożą rzeczy pojazdem na "tranzytowych" bądź "celnych" numerach rejestracyjnych? Czy również na "zwykłych" numerach rejestracyjnych? Czy w naszym państwie nie powinna być jednakowa interpretacja przepisów przez różne podmioty wykonujące tą sama kontrolę? Proszę o podanie obowiązujących przepisów prawnych dotyczących wyżej zadanych pytań? Z tego, co wiem to o takich przypadkach nie ma mowy w ustawie o transporcie drogowym. Zwracam się z uprzejmą prośbą o zajęcie stanowiska z podaniem podstaw prawnych czy pobieranie opłat przez organy celne jest słuszne czy nie.

Fragment odpowiedzi specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:
Zakładamy, że obywatel Ukrainy jest przedsiębiorcą. Zgodnie z art. 92 prawa o transporcie drogowym kto wykonuje przewóz drogowy lub inne czynności związane z tym przewozem, naruszając obowiązki (...)

Odpowiedź zablokowana

Dostęp do e-prawnik.pl na 24h! za: 10,70zł

Wyślij SMS na numer: 7968, w treści wpisując EP

* kod otrzymany przez sms (6 znaków)

pełna oferta
już od 60 gr dziennie

posiadasz "Dostęp do treści?"


regulamin

instrukcja obsługi SMS

Po wysłaniu SMS'a otrzymasz odpowiedź zawierającą specjalny kod dostępu, który należy wpisać w okienku logowania. Kod umożliwia przeglądanie wszystkich treści w portalu e-prawnik.pl

Zapoznaj się z regulaminem usługi. Aby skorzystać z usługi musisz mieć poprawnie skonfigurowaną obsługę plików cookie.

Wysyłając SMS na w/w numery wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 2 Ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. Nr 144, poz. 1204) na podany numer telefonu komórkowego.


Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

Podobne Artykuły

 

Komentarze: Międzynarodowy transport drogowy rzeczy

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

  • Dariusz

    ocena usługi:

  • Danuta

    ocena usługi:

    Polecam!
  • Katarzyna

    ocena usługi:

    Szybko, fachowo i za rozsądną cenę. Polecam
  • zofia-ewa

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo.Jestem zadowolona z usługi. Odpowiedź bardzo wyczerpująca. Na pewno będę korzystać często/jeżeli zajdzie taka potrzeba.
  • Sylwka

    ocena usługi:

    Profesjonalna, zrozumiała opinia
  • Magdalena

    ocena usługi:

    Godne polecenia.
  • Dorota

    ocena usługi:

  • HONKI

    ocena usługi:

    Usługa znakomita.
  • Arkadiusz

    ocena usługi:

    Jak zawsze PROFESJONALNIE !
  • Mariusz

    ocena usługi:

  • Robert

    ocena usługi:

  • Mariusz Wierzchowski

    ocena usługi:

    Moje pierwsza porada i jestem pod wrażeniem !!! Uzyskałem mega wyczerpującą informację za rozsądne pieniądze. Od tej pory będę stałym klientem e-prawnik.pl
  • Katarzyna

    ocena usługi:

  • Katarzyna

    ocena usługi:

  • Katarzyna

    ocena usługi:

  • Kazimiera

    ocena usługi:

    bardzo dziękuję za wyczerpującą opartą na konkretnych przepisach opinię, porada prawna mnie zadowala, zdecydowanie polecam . 31.01.2018r
  • Adam Skorupski

    ocena usługi:

    Bardzo konkretna, rzeczowa opinia z przywołaniem dokładnych podstaw prawnych dla poleconych przez prawnika działań. Zdecydowanie polecam. Konkret bez naciągania na koszty.




Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane