Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Wyrok łączny i absorbcyjny

Pytanie: Co to jest wyrok absorbcyjny? Jaka jest różnica między wyrokiem łącznym a wyrokiem absorbcyjnym?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Art. 11 kodeksu postępowania karnego przewiduje możliwość umorzenia postępowania w sprawie o występek, zagrożony karą pozbawienia wolności do lat 5, wobec niecelowości ukarania ze względu na rodzaj i wysokość kary prawomocnie orzeczonej za inne przestępstwo tzw. umorzenie absorbcyjne. Niecelowość ukarania wystąpi przede wszystkim w sytuacji drastycznej dysproporcji między surową co do rodzaju i wysokości karą już prawomocnie orzeczoną a relatywnie łagodną spodziewaną karą w postępowaniu, które podlega umorzeniu. Ustawa wymaga, aby zaniechaniu ścigania nie sprzeciwiał się interes pokrzywdzonego, np. ze względu na brak naprawienia szkody.

Jeśli nie orzeczono jeszcze kary wtedy w ramach stosowania tego przepisu należy dokonać porównania dwóch hipotetycznych ukarań w sprawach przeciwko temu samemu oskarżonemu. Jeżeli spodziewana co do rodzaju i wysokości kara za inne przestępstwo będzie wskazywała na niecelowość ukarania za występek zagrożony karą pozbawienia wolności do lat 5, wówczas - w celu oczekiwania na takie orzeczenie w sprawie o to inne przestępstwo (mniej zagrożone - „łagodniejsze”) - można zawiesić postępowanie w sprawie o wspomniany występek. Zawieszone postępowanie należy umorzyć albo podjąć przed upływem 3 miesięcy od uprawomocnienia się orzeczenia w sprawie o inne przestępstwo (to bardziej zagrożone - poważne.

Dodany przez nowelę do k.p.k. z 10 stycznia 2003 r. § 3 art. 11 dopuszcza możliwość wznowienia postępowania w sprawie umorzonej w wypadku uchylenia lub istotnej zmiany treści prawomocnego wyroku, z powodu którego zostało ono umorzone. Przepis ten pozwala cofnąć bezkarność, wynikającą z tzw. umorzenia absorpcyjnego, w razie wystąpienia okoliczności wymienionych w tym przepisie (np. w razie uniewinnienia co do przestępstwa poważniejszego).

Jeżeli zachodzą warunki do orzeczenia kary łącznej w stosunku do osoby prawomocnie skazanej wyrokami różnych sądów sąd wydaje wyrok łączny.

Karę łączna można orzec, gdy sprawca popełnił dwa lub więcej przestępstw, zanim zapadł pierwszy wyrok, chociażby nieprawomocny, co do któregokolwiek z tych przestępstw i wymierzono za nie kary tego samego rodzaju albo inne podlegające łączeniu, sąd orzeka karę łączną, biorąc za podstawę kary z osobna wymierzone za zbiegające się przestępstwa.

Zasadą jest, iż połączeniu podlegają kary jednorodne (tego samego rodzaju). Wyjątkiem od tej zasady jest możliwość łączenia: 

  • kary pozbawienia wolności z karą ograniczenia wolności,

  • kary dożywotniego pozbawienia wolności z karą pozbawienia wolności lub inną karą,

  • kary 25 lat pozbawienia wolności z karą pozbawienia wolności lub inną karą,

  • kary dożywotniego pozbawienia wolności z karą 25 lat pozbawienia wolności,

  • kary orzeczonej bez warunkowego zawieszenia jej wykonania z karą tego samego rodzaju orzeczoną z warunkowym zawieszeniem jej wykonania.

Ustawa nie przewiduje możliwości połączenia: 

  • kary pozbawienia wolności z karą grzywny,

  • kary ograniczenia wolności z karą grzywny. 

Porównując te dwie instytucje należy stwierdzić, że umorzenie absorbcyjne jak i wyrok łączny są dla sprawcy przestępstwa instytucjami dogodnymi. W obu bowiem przypadkach nigdy nie może dojść do pogorszenia sytuacji sprawcy przestępstwa. Przy umorzeniu absorbcyjnym sprawca, który popełnił dwa przestępstwa (a zachodzą przesłanki do umorzenia absorbcyjnego) zostaje ukarany za jedno z nich tzw. surowsze. Natomiast sprawca dwóch przestępstw zanim zapadł wyrok skazujący co do któregokolwiek z nich zostaje ukarany wprawdzie za oba, jednakże wymierzana jest mu jedna kara.

Przykład: Sprawca 2 przestępstw dostał dwie kary pozbawienia wolności 2 lata i rok. Zatem Sąd orzekając karę łączną w wyroku łącznym może orzec karę od lat 2 (najwyższa z kar) do lat 3 (suma). Zatem nigdy nie dojdzie do pogorszenia sytuacji skazanego. Zazwyczaj Sądy nie orzekają sumy kar. Orzeczenie bowiem sumy kar wymaga uzasadnienie. Wyjątkowo orzekana jest też kara w minimalnym wymiarze.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Wyrok łączny i absorbcyjny

  • opolemida 2010-10-15 22:56:00

    Re: Wyrok łączny i absorbcyjny

    Skoro wyrok łączny nie może pogorszyć sytuacji skazanego, dlaczego więc prokuratura w Opolu żąda kary powyżej sumy poszczególnych kar?


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 7
  • 9
  • 8
  • 8
  • 9
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Anna

    ocena usługi:

    Rewelacja. Polecam wszystkim.
  • Dagmara

    ocena usługi:

    Bardzo dziekuje za szybka i profesjonalna odpowiedz .Polecam !
  • Zdzisław

    ocena usługi:

    Naprawdę polecam, szybko i sprawnie no i profesjonalnie, bardzo Państwu dziękuję. Pozdrawiam.
  • Urszula

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z wyczerpującej odpowiedzi. Opinia rzetelna i bardzo pomocna w dalszym działaniu. Polecam korzystanie z e-prawnika.
  • Tomasz

    ocena usługi:

    O.K.
  • wojtek

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo za usługę w pełni profesjonalną i uczciwą.Jestem zadowolony.Z pewnością w przyszłości będę korzystać z Państwa usług bo to ogromna wygoda i oszczędność czasu.Polecam was wszystkim.
  • dbj

    ocena usługi:

    Szybko merytorycznie i rzetelnie
  • Arletta

    ocena usługi:

    Szybko, sprawnie, rzetelnie. Polecam
  • Róża

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z usługi e-prawnik.pl odpowiedź udzielona szybko, konkretnie, zrozumiale, polecam każdemu aby kierować tu pytania, na prawdę jest profesjonalizm. Ja dziękuję serdecznie.
  • Rozalia.

    ocena usługi:

    porada prawna była dokładna i wyczerpująca, jestem zadowolona.
  • Irena

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za wyczerpującą opinię prawną. Profesjonalna pomoc prawna dodała mi pewności i przekonania w konkretnym działaniu. Polecam pomoc e-prawnika.
  • ewa

    ocena usługi:

    bardzo rzetelna i szczegółowa opinia zdecydowanie polecam korzystanie
  • Ewa

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź i poradę prawną. Będę korzystać w przyszłości. Polecam.
  • Krystyna

    ocena usługi:

    Opinia rzetelna, profesjonalna, szybka i bardzo pomocna. Dziękuję.
  • Irena

    ocena usługi:

    Jestem niezwykle zadowolona z bardzo profesjonalnego i terminowego zalatwienia sprawy, z ktora sie zwrocilam do e-prawnikow. Polecam to biuro goraco wszystkim zainteresowanym.
  • Ewa

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję, opinia sporządzona w wyznaczonym terminie podparta obowiązującymi przepisami - profesjonalna. Z pewnością w przyszłości będę korzystać z Państwa usług bo to ogromna wygoda i oszczędność czasu. Ewa
  • Piotr i Małgorzata

    ocena usługi:

    Porady prawne na najwyższym poziomie. Wszystko klarowne i przejrzyste. Na pewno skorzystamy w przyszłości.


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane