Amortyzacja budynku usługowo-handlowego

Pytanie:

"Spółka zamierza nabyć nieruchomość zabudowaną w postaci działki z trwale związanym z gruntem budynkiem usługowo-handlowym o powierzchni handlowej przekraczającej 1000 m2. Przedmiotem zakupu będzie budynek użytkowany przez poprzedniego właściciela 5 lat (wprowadzony do ewidencji środków trwałych). Obecnie budynek wykorzystywany jest do prowadzenia salonu samochodowego. Czy do amortyzacji używanego budynku usługowo-handlowego (pawilon handlowy - zgodnie z pozwoleniem na użytkowanie), zakupionego w 2007 roku, można zastosować indywidualną stawkę amortyzacyjną 10% w oparciu o art. 16j ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?"

Odpowiedź prawnika: Amortyzacja budynku usługowo-handlowego

Od dnia 1 stycznia 2007 r. obowiązuje art. 16j ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który stanowi, iż podatnicy co do zasady mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla używanych lub ulepszonych środków trwałych, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji danego podatnika, z tym że okres amortyzacji nie może być krótszy niż: dla budynków (lokali) niemieszkalnych, dla których stawka amortyzacyjna z Wykazu stawek amortyzacyjnych wynosi 2,5 % - 40 lat pomniejszone o pełną liczbę lat, które upłynęły od dnia ich oddania po raz pierwszy do używania do dnia wprowadzenia do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podatnika, z tym że okres amortyzacji nie może być krótszy niż 10 lat.

Dla budynków niemieszkalnych, do których zalicza się również budynki usługowo-handlowe (pawilony handlowe), stawka amortyzacyjna z Wykazu stawek amortyzacyjnych (załącznik nr 1 do ustawy) wynosi 2,5 %, zatem do ich amortyzacji znajdzie zastosowanie art. 16j ust. 1 pkt 4 ustawy. Zatem, jeśli dany środek trwały (budynek niemieszkalny) był przed wprowadzeniem do ewidencji środków trwałych danego podatnika używany 5 lat, to okres amortyzacji nie może być krótszy niż 35 lat.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika