Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Podatek od darowizny nieruchomości

Pytanie: W czerwcu 2000 roku odebrałam mieszkanie, którego zakup na współwłasność z ojcem potwierdziłam aktem notarialnym w lutym 2001. Mieszkanie wykończyłam na swój własny koszt (mam rachunki) i w 2002 roku mój tata, w drodze darowizny, przekazał mi swoją część. Ponieważ wykończyłam mieszkanie na swój koszt, w akcie darowizny umieściliśmy kwotę równowartości mieszkania w stanie surowym (jest to minimalnie ponad 50% wartości zakupu z aktu notarialnego zakupu mieszkania z 2001 roku). Urząd Skarbowy twierdzi, że skoro w akcie notarialnym zakupu zobowiązaliśmy się ponosić z ojcem wydatki na mieszkanie wspólnie, to nie ma znaczenia, że ja wykończyłam je na własny koszt. Podatek mam zapłacić od wartości rynkowej mieszkania wykończonego z 2002 roku. Mam poczucie, że muszę odprowadzić podatek od darowizny, której nie otrzymałam, ponieważ mój tata nigdy nie nabył wyposażenia tego mieszkania. W efekcie mam zapłacić podatek od darowizny za wyposażenie, za które sama zapłaciłam. Czy urząd skarbowy ma rację?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt. 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn, obowiązek podatkowy powstaje „z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy - z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia; jeżeli ze względu na przedmiot darowizny przepisy wymagają szczególnej formy dla oświadczeń obu stron, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia tych oświadczeń”. Dla skutecznego przeniesienia własności nieruchomości, bez względu na rodzaj czynności prawnej (sprzedaż, darowizna, itp.) wymagana jest forma szczególna - forma aktu notarialnego. W związku z tym, w opisanym przypadku datą dokonania darowizny jest rok 2002.

Kolejny przepis wspomnianej ustawy (art. 7 ust. 1) stanowi, że podstawą opodatkowania jest wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów (czysta wartość), ustalona wg stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego (czyli z dnia umowy darowizny dokonanej w roku 2002). Ustawa nie precyzuje o jakie długi i ciężary należy pomniejszyć wartość przedmiotu darowizny, by uzyskać „czystą wartość”. Na potrzeby ich zdefiniowania należy posłużyć się pojęciem długów i ciężarów z przepisów cywilnoprawnych (pojęcie „zobowiązania” wg kodeksu cywilnego), a także licznym w tym zakresie orzecznictwem sądowym, które na przestrzeni lat pojawiło się w podobnych sprawach. I tak: zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 07.03.1986r. SA/Lu 62/86, publ. ONSA Nr 1/1986, poz. 18, pojęcie długów w rozumieniu art. 7 ust. 1 w.w. ustawy obejmuje wszelkie pieniężne roszczenia cywilnoprawne związane z przedmiotem darowizny lub spadku, łącznie z roszczeniami obdarowanego lub spadkobiercy z tytułu poczynionych przez niego nakładów na przedmiot darowizny lub spadku. Opisana sytuacja w przedstawionym stanie faktycznym wydaje się w pełni odpowiadać definicji długu przyjętej w powyższym wyroku NSA. W innych orzeczeniach NSA stoi na stanowisku, że nie można uznać za „dług i ciężar” wydatków poniesionych przez obdarowanego, na potrzeby utrzymania nieruchomości wstanie niepogorszonym. Trudno za takie nakłady, mające na celu li tylko dbanie o dobry stan nieruchomości, uznać wydatki poczynione na wykończenie mieszkania, gdyż jest to zmiana stanu z surowego na możliwy do zamieszkania, a nie tylko w zakresie dbania o niezmieniony stan mieszkania.

Jeśli - pomimo argumentacji podatnika - urząd skarbowy wymierzy podatek, bez uwzględnienia wartości czystej, należy zastanowić się nad złożeniem wniosku o stwierdzenie nadpłaty, by rozpocząć procedurę sądową. Przy czym, sugerujemy zwrócić się o pomoc do prawnika, by ten przy zapoznaniu się z materiałem w sprawie, ocenił szanse podatnika w postępowaniu przeciwko organom podatkowym.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

Zobacz także:

 

Komentarze: Podatek od darowizny nieruchomości

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 1
  • 0
  • 6
  • 7
  • 4
  • osób

Opinie naszych klientów

  • bozena

    ocena usługi:

    Z porad e-prawnik korzystamjuż drugi raz..Podobnie jak w 2013r tak i teraz otrzymałam fachową opinię ,piszą w sposób zrozumiały i tak jak piszą nie pobierają dodatkowych opłat za kolejne pytania w sprawie.Odpowiadają szybko i są godni polecenia. Bożena
  • Barbara

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo, za bardzo wyczerpującą odpowiedz na moje pytanie,jestem zadowolona z tej formy porady prawniczej,na pewno skorzystam jeszcze z usług prawników pracujących na tym portalu.Z poważaniem Barbara Adamczyk
  • Barbara Stusińska

    ocena usługi:

    Dziekujęza profesjonalną opinię oraz rzetelnie wykonaną pracę przez E-PRAWNIK Polecam w 100% Barbara
  • Juliusz

    ocena usługi:

  • Iwona

    ocena usługi:

    Dziękuję za szybką i zrozumiałą odpowiedź. Naprawde polecam!!!
  • ANETA

    ocena usługi:

    Witam. Bardzo jestem zadowolona z Państwa porady. Teraz jestem pewniejsza i bardziej stanowcza. Bardzo szczegółowo opisana sprawa. Dziękuję
  • Anna

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za profesjonalną i czytelną opinię prawną, która wyjaśniła wszystkie moje wątpliwości. Polecam wszystkim !!! Pozdrawiam wszystkich prawników. Anna
  • Janusz Prager

    ocena usługi:

    Bardzo wyczerpująca opinia,poparta aktami prawnymi.Polecam Janusz
  • Jolanta

    ocena usługi:

    Dziekuje za wyczerpujaca opinie.Mam malo czasu na zajmowanie sie swoimi sprawami,a przez internet jest to super sprawa,dostaje wiadomosc do domu bez szukania kancelarii prawnych.Otrzymalam odpowiedz na poziomie jakiego oczekiwalam,jeszcze raz bardzo dziekuje. Z powazaniem. Jolanta
  • Daniela

    ocena usługi:

    Rzeczowa opinia, będę polecać innym usługi e-prawnik
  • Lucyna

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z udzielonej mi pomocy. W mojej małej miejscowości wiedza prawnicza adwokatów, notariuszy a przede wszystkim Referendarza KW ma wiele do życzenia. Poprostu Ci ludzie nie znają prawa ! Opinia prawna, którą otrzymałam była rzetelna i fachowa. Dalsza pomoc okazała się b.profesjonalna, dzięki czemu moja sprawa zakończyła się dla mnie pomyślnie -:) Wygrałam ! Jestem wdzięczna i każdemu polecam korzystanie z biura e-prawnik. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Lucyna
  • Monika

    ocena usługi:

    Bardzo obszerna ocena : rzeczowa, konkretna, wyczerpująca wszystkie prawne opcje. Przynajmniej z mojego punktu widzenia..Poziom świadczonych usług jest niewątpliwie wysoki.Czas oczekiwania na wycenę jest stosunkowo krótki jak również oczekiwanie na opinię prawną.Cena jest przystępna i na pewno adekwatna do jakości świadczonych usług.Kontakt z biurem klienta jest nienaganny. Pełen szacunek dla potencjalnego klienta.Polecam skorzystanie z usług prawników z e-prawnik.pl.
  • Teresa

    ocena usługi:

    Dziękuję za rzetelną opinię. Jest zrozumiała i poparta podstawą prawną. W przyszłości w razie kłopotów prawnych zapewne skorzystam z Państwa usług. Teresa
  • Halina

    ocena usługi:

    Dziekuję za wyczerpujące informacje - są zrozumiałe i poparte odpowiednią podstawą prawną. Jestem bardzo zadowolona.Polecam tę firmę innym.Powodzenia. Halina
  • Zdzisław

    ocena usługi:

    Opinia bardzo profesjonalna. Rozwiewa wszystkie wątpliwości. Gorąco polecam!!!
  • Andrzej

    ocena usługi:

    Korzystam z usług e-prawnik od dość dawna i jak dotychczas nie zawiodłem się. Polecam - Andrzej
  • czarodziejka42

    ocena usługi:

    profesjonalna i rzeczowa opinia . Pollecam .


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane