Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Przedawnienie przestępstwa skarbowego

Pytanie: Chodzi o możliwość przedawnienia przestępstwa z artykułu 56 KKS. Jeżeli w roku 2001 uszczuplenie podatku wyniosło 80 tys. PLN, w roku 2002 - 70 tys. PLN, a w roku 2003 - 70 tys. PLN, suma uszczupleń to 220 tys. PLN. Ponieważ kwota łączna wyznacza zagrożenie karą pozbawienia wolności, ale równocześnie art. 44 KKS mówi o przedanieniu, jeżeli minęły 3 lata od dnia uszczuplenia należności, to czy dla postawienia zarzutów z art. 56 KKS będzie się stosowało paragraf 1, czy też paragraf 2? Czy jako kwotę uszczupleń stosuje sie kwotę 220 tys. (suma wszystkich uszczupleń od 2001 do 2003) czy 140 tys. (paragraf 2 art. 44 uszczuplenia za 2002 i 2003) ponieważ od roku 2001 minęły 3 lata. Czy można dla należności z roku 2001 zastosować art. 44 paragraf 1 pkt 1 oraz pragraf 3? Czy z tytułu uszczuplonych kwot grozi grzywna czy też kara pozbawienia wolności?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Z pytania wynika, iż podatnik złożył zeznania roczne (mowa o rocznych "uszczupleniach" podatku), w których podał nieprawdę lub zataił prawdę, przez co naraził podatek na uszczuplenie. Ponieważ kwoty uszczupleń w każdym z kolejnych lat (2001-2003) mieszczą się w tzw. „małej wartości” (art. 53 § 14 Kodeksu karnego skarbowego: „Mała wartość jest to wartość, która w czasie popełnienia czynu zabronionego nie przekracza dwustukrotnej wysokości najniższego miesięcznego wynagrodzenia”) - w przypadku ujawnienia przestępstwa za jeden rok sprawca podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych (art. 56 § 2 KKS).

Poszczególne czyny nie podlegają zsumowaniu (za rok 2001, 2002 i 2003), gdyż nie można w tym przypadku mówić o tzw. czynie ciągłym, zgodnie z definicją którego dwa lub więcej zachowań, podjętych w krótkich odstępach czasu w wykonaniu z góry powziętego zamiaru, uważa się za jeden czyn zabroniony; w zakresie czynów zabronionych polegających na uszczupleniu lub narażeniu na uszczuplenie należności publicznoprawnej, za krótki odstęp czasu uważa się okres kilku miesięcy (art. 6 § 2 KKS). Kilka miesięcy to od 2 do 9, a zeznanie roczne składa się w dłuższym okresie czasu.

Ponieważ przestępstwo to jest zagrożone karą grzywny, do przedawnienia będzie się stosowało art. 44 § 1 pkt 1 KKS - a więc termin przedawnienia wynosi trzy lata.

Karalność przestępstwa skarbowego polegającego na uszczupleniu lub narażeniu na uszczuplenie należności publicznoprawnej ustaje także wówczas, gdy nastąpiło przedawnienie tej należności (art. 56 § 2 KKS), a zatem - co do zasady - zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (art 70 § 1 Ordynacji podatkowej). W analizowanym przypadku jest to termin dłuższy niż trzyletni, więc okres przedawnienia zobowiązania nie ma zastosowania.

Bardzo istotna jest regulacja wynikająca z art. 44 § 3 KKS, zgodnie z którą bieg przedawnienia przestępstwa skarbowego polegającego na uszczupleniu lub narażeniu na uszczuplenie należności publicznoprawnej rozpoczyna się z końcem roku, w którym upłynął termin płatności tej należności.

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 8 lipca 1999 r. V KKN 161/99 stwierdził między innymi, że choć okres przedawnienia liczy się rzeczywiście od daty popełnienia przestępstwa, to w prawie karnym skarbowym, przy narażeniu na uszczuplenie podatku lub innej należności państwowej „czas popełnienia przestępstwa skarbowego ustala się z końcem roku, w którym upłynął termin płatności tej należności”.

Jeżeli zatem sprawca popełnia czyn zabroniony określony w art. 56 § 2 KKS podając nieprawdę np. w zeznaniu podatkowym z tytułu rozliczenia się z podatku dochodowego od osób fizycznych za 2001 r. i powodując tym uszczuplenie w tym podatku (którego wartość mieści w pojęciu „małej wartości”), to organ ma trzy lata na ujawnienie tego czynu zabronionego. Termin przedawnienia rozpoczyna się w dniu 31.12.2002 r., bowiem zeznanie złożone było w ustawowym terminie do 30.04.2002 r. i w tym terminie wystąpił obowiązek uregulowania należnego podatku. Do dnia 31.12.2005 r. organ może podjąć czynności zmierzające do wyciągnięcia konsekwencji karnych wobec podatnika. Jeżeli w okresie tym zostanie ustalony sprawca i zostaną mu przedstawione zarzuty, to termin przedawnienia ulegnie przedłużeniu o 5 lat (art. 44 § 5 KKS), tj. do dnia 31.12.2010 r. I odpowiednio należy liczyć przedawnienie za rok 2002 i 2003.

Podsumowując, w stanie faktycznym wskazanym w pytaniu, podatnik -  z uwagi na termin przedawnienia - jeszcze do końca roku 2005 nie może się czuć bezpieczny nawet za zatajenie prawdy w zeznaniu za rok 2001, a za popełniony czyn grozi mu kara grzywny do 720 stawek dziennych.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Przedawnienie przestępstwa skarbowego

  • Alicja 2011-03-21 21:43:13

    Re: Przedawnienie przestępstwa skarbowego

    Witam, proszę o poradę jeżeli nie złozyłm deklaracji w 2005 roku to nastapilo przedawnienie???


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

  • Małgorzata

    ocena usługi:

    wszystkim niezdecydowanym serdecznie polecam portal e-prawnik.Ogromny plus dla portalu, że moja sprawa została bardzo dogłębnie zbadana. Stanowisko prawne i dalsza ścieżka postępowania jasno określona.Wszystkie moje wątpliwości, które nasuwały mi się po otrzymaniu opinii sukcesywnie przez kilka dni zostały wyjaśnione.Drugi ogromny plus za bardzo szybki czas reakcji na moja wysyłana korespondencję.Dzięki kontaktowi z portalem e-prawnik mam poczucie, że nie jestem sama z problemem.Biorąc pod uwagę konkurencyjną na rynku cenę za usługę, z całym przekonaniem mogę potwierdzić, że była tego warta.
  • Z. Wiśniewski

    ocena usługi:

    Jestem wysoce usatysfakcjonowany pracą zespołu e-prawnik.pl Gorąco polecam
  • Renata

    ocena usługi:

  • Damian

    ocena usługi:

  • Zbyszek

    ocena usługi:

    Biuro e-prawnik pomogło w sprawie, za co dziękuje.
  • Agnieszka

    ocena usługi:

    Bardzo trafna i rzeczowa obsługa Polecam wszystkim, którzy potrzebują porady prawnej
  • Sławomir

    ocena usługi:

    Dziękuję za poradę. Bardzo pomocny serwis, rzeczowe odpowiedzi, krótki czas oczekiwania na wycenę opinii. Naprawdę jestem zadowolony. Polecam
  • Wiesława

    ocena usługi:

    Dziękuję..., otrzymałam jasną i profesjonalną odpowiedź polecam Wiesława
  • Adam

    ocena usługi:

    Dzięki bardzo merytorycznej opinii oszczędzono mi przegranej sprawy w Sądzie .
  • Dorota

    ocena usługi:

    polecam, szybko i konkretnie
  • Anna

    ocena usługi:

  • Halina

    ocena usługi:

    Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
  • Halina

    ocena usługi:

    Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
  • Katarzyna

    ocena usługi:

    Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
  • Adam

    ocena usługi:

    Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
  • Małgorzata

    ocena usługi:

    Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
  • Piotr

    ocena usługi:

    jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej




Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane