Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Egzekucja a alimenty płacone terminowo

Pytanie: Od 5 miesięcy płacę terminowo (za pośrednictwem poczty) żonie alimenty na syna, ostatnio dostałem od komornika wezwanie do zapłaty zaległych alimentów (na które mam potwierdzenie, że są zapłacone) oraz informację, że bieżące alimenty będą ściągane z wynagrodzenia co wiąże się z dodatkowymi kosztami dla mnie. Pismo od komornika zostało przysłane również do firmy, w której pracuję. Czy żona ma prawo egzekwować alimenty przez komornika kiedy płacę terminowo i nie zalegam z żadną wpłatą? Czy mogę w takiej sytuacji złożyć skargę do Sądu na czynność komornika?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

W sytuacji, gdy osoba zobowiązana do wykonywania obowiązku alimentacyjnego spełnia go w wysokości i terminie określonym w tytule wykonawczym, a wierzyciel jednak wszczyna postępowanie egzekucyjne, wówczas w terminie 7 dni od otrzymania informacji o zajęciu wynagrodzenia należy złożyć skargę do sądu na w/w czynność podjętą przez komornika. W orzecznictwie Sądu Najwyższego wyraźnie wskazano, iż wierzyciel, który bez potrzeby powoduje wszczęcie egzekucji w sytuacji, gdy dłużnik wypełnia swe obowiązki, powinien ponieść koszty wywołane tym postępowaniem. Zachowanie wierzyciela w takiej sytuacji nie jest zachowaniem celowym, wobec faktu wykonywania obowiązków alimentacyjnych przez osobę do tego zobowiązaną. W skardze należy wskazać na fakt płacenia alimentów i dołączyć odpisy dowodów wpłaty świadczeń należnych wierzycielowi.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Egzekucja a alimenty płacone terminowo

 • an30an@wp.pl 2013-02-10 07:07:31

  Re: Egzekucja a alimenty płacone terminowo

  od kilku lat placimy alimenty na poczaatku placilismy poczta gdzi ena kazdym przekazie pocztovvym jest vvyszczegolniony miesiac i vvyrazna adnotacja dla kogo sa alimenty gdzie jest to kvvota vvplat ponad 10 tys a komornik podvvazyl urzad pocztovvy vvplaty i utvvorzyl vvraz z pracovvnikiem mops sztuczny dlugl,ktory ciazy na mojej rodzinie nie vviem co mam robic jestem bezsilna pravvu ,ktore jest vv Polsce

 • zobowiązany 2010-11-18 20:10:15

  Re: Egzekucja a alimenty płacone terminowo

  wyrok: alimenty płatne do rąk matki do 10 każdego miesiąca. stan faktyczny: 1.alimenty były wysyłane na bieżąco przekazem pocztowym zawsze do 8 każdego miesiąca. 2.12-go matka odebrała alimenty, natomiast 13 złożyła wniosek u komornika o wszczęcie egzekucji komorniczej z tytułu zaległych alimentów,które otrzymała 12-go i nakazała pobieranie alimentów za każdy rozpoczęty miesiąc. 3. 21-go dowiedziałem się o wszczęciu egzekucji komorniczej. W tym samym dniu okazałem komornikowi wszystkie kwitki wpłat z zapłaconych alimentów i złożyłem komornikowi wniosek o zawieszeniu postępowania i obciążeniu matki kosztami egzekucji komorniczej. 4. ponadto w terminie 7 dniowym złożyłem do Sądu Rejonowego skargę naczynności komornika polegające na obciążeniu mnie wszelkimi kosztami egzekucyjnymi i wniosłem o obciążenie matki z tytułu niecelowego i złośliwego wszczęcia egzekucji komorniczej. 5.Komornik na mój wniosek nie zawiesił postępowania komorniczego gdyż jak stwierdził nie jest on uprawniony do badania zasadności i wymagalności objętego tytułem wykonawczym oraz poinformował, że matka ograniczyła egzekucję o ratę alimentacyjną, którą otrzymała 12-go oraz podtrzymała wniosek egzekucyjny do pobierania alimentów od najbliższego miesiąca. 6. [B]Sąd wydał postanowienie[/B]: Obciążył matkę wszelkimi kosztami egzekucyjnymi oraz zasądził od matki kwotę 100 zł na moją rzecz tytułem zwrotu kosztów postępowania. uzasadnienie:...z dowodów wynika, że zawsze płaciłem alimenty w terminie nawet z dwu dniowym wyprzedzeniem,choć w przeciągu pół roku spóźniłem się tylko 4-ro krotnie(spóźnienia były spowodowane działaniem poczty i były do spóźnienia 1-2 dniowe,liczy sie data odbioru alimentów przez matkę)....negatywne zachowanie matki, iż 13-go złożyła wniosek u komornika z alimentów, które otrzymała 12-go..Sąd obciążył matkę wszelkimi kosztami egzekucyjnymi..ponadto z godnie z art. 818 KPC żaden z przepisów nie pozwala na zawieszenie postępowania egzekucyjnego przez Sąd mimo tego, że dobrowolnie płaciłem alimenty..matka jest dycydentem w tej sprawie i to ona decyduje czy chce egzekwować alimenty przez komornika i tylko ona może te postępowanie umorzyć.. [B]mój wniosek:-[/B]złośliwość nie zna granic i trzeba z tym walczyć.Na drugi raz zanim pójdzie szybko do komornika zastanowi się 100 razy czy warto...:) pozdrawiam i mam nadzieję, że to pomoże innym w walce ze złośliwym zachowaniem matek


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Małgorzata

  ocena usługi:

  wszystkim niezdecydowanym serdecznie polecam portal e-prawnik.Ogromny plus dla portalu, że moja sprawa została bardzo dogłębnie zbadana. Stanowisko prawne i dalsza ścieżka postępowania jasno określona.Wszystkie moje wątpliwości, które nasuwały mi się po otrzymaniu opinii sukcesywnie przez kilka dni zostały wyjaśnione.Drugi ogromny plus za bardzo szybki czas reakcji na moja wysyłana korespondencję.Dzięki kontaktowi z portalem e-prawnik mam poczucie, że nie jestem sama z problemem.Biorąc pod uwagę konkurencyjną na rynku cenę za usługę, z całym przekonaniem mogę potwierdzić, że była tego warta.
 • Z. Wiśniewski

  ocena usługi:

  Jestem wysoce usatysfakcjonowany pracą zespołu e-prawnik.pl Gorąco polecam
 • Renata

  ocena usługi:

 • Damian

  ocena usługi:

 • Zbyszek

  ocena usługi:

  Biuro e-prawnik pomogło w sprawie, za co dziękuje.
 • Agnieszka

  ocena usługi:

  Bardzo trafna i rzeczowa obsługa Polecam wszystkim, którzy potrzebują porady prawnej
 • Sławomir

  ocena usługi:

  Dziękuję za poradę. Bardzo pomocny serwis, rzeczowe odpowiedzi, krótki czas oczekiwania na wycenę opinii. Naprawdę jestem zadowolony. Polecam
 • Wiesława

  ocena usługi:

  Dziękuję..., otrzymałam jasną i profesjonalną odpowiedź polecam Wiesława
 • Adam

  ocena usługi:

  Dzięki bardzo merytorycznej opinii oszczędzono mi przegranej sprawy w Sądzie .
 • Dorota

  ocena usługi:

  polecam, szybko i konkretnie
 • Anna

  ocena usługi:

 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
 • Adam

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
 • Małgorzata

  ocena usługi:

  Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
 • Piotr

  ocena usługi:

  jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane