Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Wywiezienie dziecka za granicę po rozwodzie

Pytanie: Czy żona po rozwodzie może zabrać dziecko za granicę mając paszport dziecka? Jak można temu zapobiec na sprawie o rozwód? Jak taka sprawa przebiega przy nie orzekaniu o winie? Chodzi o ewentualny wyjazd na stałe oraz to czy przyznanie mi praw rodzicielskich gwarantuje mi to, że żona nie wywiezie dziecka za granicę?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Ewentualne orzeczenie rozwodu małżonków (rodziców dziecka) nie wpływu na ich władzę rodzicielską względem niego (oczywiście jeżeli sąd żadnego z nich jej nie pozbawi lub nie ograniczy). Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym dziecko pozostaje aż do pełnoletności pod władzą rodzicielską, która przysługuje obojgu rodzicom. Tak więc kodeks rodzinny przyznaje obojgu rodzicom jednakowe prawa w zakresie sprawowania władzy rodzicielskiej, i to bez względu na to, czy rodzice są małżeństwem. Każdemu z rodziców przysługuje pełnia władzy z wyjątkiem istotnych spraw dziecka, o których rozstrzygają rodzice wspólnie, a w braku porozumienia między nimi rozstrzyga sąd opiekuńczy. Innymi słowy o sprawach dnia codziennego (czyli z wyłączeniem spraw istotnych dziecka) każde z rodziców może decydować samodzielnie nie pytając o zgodę drugiegi rodzica. Taką sprawą mógłby być wyjazd zagraniczny jednak o charakterze urlopowym. Z całą pewnością wyjazd dziecka za granicę na stałe jest rozstrzygnięciem o charakterze istotnym dla dziecka. Podsumowując, matka dziecka nie może samodzielnie podjąć decyzji o wyjeździe dziecka na stałę za granicę. Jeżęli żona będzie chciała postępować zgodnie z prawem, to taki ewentualny wyjazd będzie musiałą uzyskać Pana zgodę. W braku takiej zgody będzie mogła wystąpić do sądu o wydanie takiego pozwolenia (co jednak nie oznacza jedank z całą pewnością, iż takie pozwolenie uzyska). Proszę pamiętać, iż w związku z tym, iż rodzice powinni wykonywać władzę rodzicielską wspólnie, mają oni obowiązek uzgadniania między nimi sposobu wychowania dziecka i załatwiania jego spraw. W braku porozumienia każde z rodziców, choćby nie pozostawali oni w związku małżeńskim, może zwrócić się o rozstrzygnięcie do sądu. Jako istotną sprawę rodziny orzecznictwo sądowe uznało m.in. określenie miejsca pobytu dziecka. Art. 95 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stawnowi, iż władza rodzicielska obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka. Władza rodzicielska powinna być wykonywana tak, jak tego wymaga dobro dziecka i interes społeczny. Przyjmuje się, iż generalną zasadą wykonywania władzy rodzicielskiej jest dobro dziecka (rodzice powinni władzę rodzicielską tak sprawować, aby wszystkie ich poczynania były zgodne z interesem dziecka).

Sąd orzekając rozwód małżonków mających małoletnie dziecko orzeka zawsze o władzy rodzicielskiej nad nim, bez względu na to, czy poprzednio wydane zostały i dotychczas obowiązują jakiekolwiek orzeczenia dotyczące tej władzy. Powierzenie w wyroku rozwodowym władzy rodzicielskiej nad dzieckiem stron następuje na podstawie ustaleń faktycznych, charakteryzujących kwalifikacje rodziców oraz stan więzi emocjonalnej pomiędzy nimi i dzieckiem, a także ustaleń odnoszących się do dziecka, które wskazują jego wiek i stopień osiągniętego rozwoju umysłowego i emocjonalnego. Sąd, orzekając o władzy rodzicielskiej w wyroku rozwodowym, może stosownie do okoliczności: a) powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej obojgu rozwiedzionym rodzicom; b) powierzyć wykonywanie tej władzy jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego z nich do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka; c) ograniczyć władzę rodzicielską jednego lub obojga rodziców; d) pozbawić władzy rodzicielskiej jedno lub oboje rodziców; e) zawiesić władzę rodzicielską jednego lub obojga rodziców; f) uregulować sposób wykonywania osobistych kontaktów z dzieckiem tego z rodziców, któremu nie zostało powierzone wykonywanie władzy rodzicielskiej.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Wywiezienie dziecka za granicę po rozwodzie

  • Asia 2013-04-04 16:23:32

    Re: Wywiezienie dziecka za granicę po rozwodzie

    jestem po rozwodzie, ojciec ma prawa do dziecka, chciałabym wyjechać na stałe do niemiec , jeśli ojciec dziecka się nie zgodzi to gdzie się udać żeby taką zgodę uzyskać? czy muszę zakładać sprawę w sądzie?

  • Arasek 2011-05-25 15:43:01

    Re: Wywiezienie dziecka za granicę po rozwodzie

    Mam kłopot. Matka mojej 7 letniej córki powiedziala mi wczoraj ,że zamierza wyjechać na stale z córką do Niemiec. Byliśmy ponad osiem lat w wolnym zwiazku. Od prawie roku jestem sam. Ale z córka i ja jesteśmy ze sobą bardzo zwiazani emocjonalnie. Odwiedzam ją praktycznie codziennie. Nie wyobrażam sobie żecia bez niej. Rozumiem argumenty materialne jej Mamy , ale ona nie rozumiem moich. Dla mnie córka jest oczkiem w glowie. Bardzo się kochamy. Co zrobić ?

  • asia 2011-05-20 14:34:34

    Re: Wywiezienie dziecka za granicę po rozwodzie

    chce wyjechać na stałe za granicę (Holandia) razem z 2 letnim synkiem. Jestem po rozwodzie i mam przyznaną w pełni władzę rodzicielską nad synem. Ojciec dziecka nie utrzymuje kontaktów ze mną ani z dzieckiem. Zasądzonych alimentów nie płaci. Przy rozwodzie Sąd ograniczył mu prawa rodzicielskie do minimum. Dziecko nie posiada ważnych dokumentów potrzebnych do wyjazdu (paszportu , dowodu). czy mogę potrzebuję jego zgody? A jesli nie zgodzi się to gdzie mogę sie zwrócić o pozwolenie na wyjazd i na wyrobienie potrzebnych dokumentów?

  • ania 2011-04-20 16:49:46

    Re: Wywiezienie dziecka za granicę po rozwodzie

    Mam pytanie jestem po rozwodzie mam 9 letniego synka . z moim terazniejszym mężem mam jeszcze 2 dzieci mąż pracuje zagranicą chce wyjechac do niego razem z 3 dzieci dziecko ma paszport kontakt dziecko ma z byłym mężem ale my nie mamy dobrego kontaktu ze soba czy moge normalnie wyjechac zagranice prosze o szybka odp

  • mmm 2010-03-08 13:58:11

    Re: Wywiezienie dziecka za granicę po rozwodzie

    jestem po rozwodzie dziecko ma paszport chce wyjechac z nim na stałe ojciec sie nie interesuje córka wcale czy moze miec jakis problem do tego ze ona wyjechała ze mną ?? co zrobic


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 5
  • 9
  • 9
  • 0
  • 5
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Danka

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z usługi portalu \"e-prawnik\". W pełni polecam ją wszystkim osobom potrzebującym merytorycznego i rzetelnego wsparcia prawnego, udzielonego w sposób dostępny i w pełni zrozumiały. W moim przypadku otrzymałam jeszcze dodatkowe uzupełnienie nurtującego mnie tematu.
  • Danuta

    ocena usługi:

    merytorycznie dobrze sprecyzowana porada, również cena usługi adekwatna do udzielonej porady.dzękuję bardzo
  • Justyna

    ocena usługi:

    Rzetelni prawnicy. Opinie wyczerpują temat. Polecam. Możliwość zadawania pytań do opinii to niecodzienne udogodnienie.
  • Małgorzata

    ocena usługi:

    Jestem zadowolona z rzetelnie i kompetentnie sporządzonej opinii. Zapewne będę nadał korzystała z pomocy prawnej portalu
  • Sylwia

    ocena usługi:

    Odpowiedz jest czytelna, wyczerpujaca i uwzglednia wszystkie pourszone w zapytaniu kwestie.
  • Anna

    ocena usługi:

    Byłam pozytywnie zaskoczona jakością obsługi. Cena przystępna, a odpowiedź wyczerpująca a przede wszystkim w miarę prosto pisana (przystępnym językiem).
  • Elżbieta

    ocena usługi:

    Opinia profesjonalna, obsługa bardzo sprawna. Dziekuję
  • Maria

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna i profesjonalna opinia, która bardzo przybliżyła mi wyjście z sytuacji. Polecam Maria
  • Dorota

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za konkretną opinię polecam
  • Julian

    ocena usługi:

    Opinia wydana w ustalonym terminie, czytelnie, zrozumiale i profesjonalnie . Polecam !
  • Krystyna

    ocena usługi:

    Opinia Zamówioną opinię otrzymałam w wyznaczonym terminie po wcześniejszej wycenie. Sporządzona opinia była czytelna i zrozumiała . Mogłam też zadać dodatkowe, nurtujące mnie pytania, na które otrzymałam odpowiedź. Jestem bardzo zadowolona z usługi e-prawnik i na pewno skorzystam w razie potrzeby.
  • Hanna

    ocena usługi:

    Szybka odpowiedź na zgłoszone zapytanie. Dotrzymanie terminu przesłania pisma. Polecam. Hanna J
  • Wanda

    ocena usługi:

    Opinia bardzo szczegółowa, czytelna i konkretna. Wyjaśniła mi wszystkie moje problemy. Jestem ogromnie wdzięczna za pomoc. Wanda
  • Justyna

    ocena usługi:

    Znajomość przepisów prawa to atut, którym poszczycić mogą się nieliczni. Profesjonaliści w każdym calu. Przemiły kontakt, szybka reakcja na przedstawiony problem
  • Piotr

    ocena usługi:

  • Bożena

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź na moje pytanie. Polecam wszystkim osobom ,mającym problem natury prawnej.Gorąco polecam. Bożena
  • Ireneusz

    ocena usługi:

    Polecam opinia zrozumiała, szybkie działanie zespołu, Oszczędność czasu i stresu z powodu nieznajomości prawa. Bardzo dziękuję.


Biuro podróży Pin travel


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane