Oznaczenie wymaganych danych przedsiębiorcy

Pytanie:

"Co powinno się znajdować obligatoryjnie na listowniku (papierze firmowym) firmy? "

Odpowiedź prawnika: Oznaczenie wymaganych danych przedsiębiorcy

W przepisach prawa nie zostały określone wprost wymagania wobec papieru firmowego. Jednak o obligatoryjnych elementach można wnioskować z poszczególnych przepisów różnych aktów prawnych. I tak: Kodeks spółek handlowych stanowi w art. 206 dotyczącym spółki z o. o.: Pisma i zamówienia handlowe spółki kierowane do oznaczonej osoby powinny zawierać: 1) firmę spółki, jej siedzibę i adres, 2) oznaczenie sądu rejestrowego i numeru, pod którym spółka jest wpisana do rejestru. (Obowiązek ten nie dotyczy pism i zamówień handlowych spółki kierowanych do osób pozostających ze spółką w stałych stosunkach gospodarczych, stosuje się natomiast odpowiednio do oddziału spółki z ograniczoną odpowiedzialnością mającej siedzibę za granicą). Treść tych informacji może być wyodrębniona lub stanowić składnik (nadruk) papieru firmowego, którym posługuje się spółka. Z kolei art. 374 dotyczący spółki akcyjnej stanowi: "Pisma i zamówienia handlowe spółki, kierowane do oznaczonej osoby, powinny zawierać: 1) firmę spółki, jej siedzibę i adres, 2) oznaczenie sądu rejestrowego i numeru, pod którym spółka wpisana jest do rejestru". Obowiązek ten nie dotyczy pism oraz zamówień handlowych spółki skierowanych do osób pozostających ze spółką w stałych stosunkach gospodarczych. Jeżeli spółka ujawnia w pismach dane o kapitale spółki, należy podać wysokość kapitału zakładowego oraz łączną kwotę uiszczonych wkładów. Zasady te stosuje się odpowiednio do oddziału spółki akcyjnej mającej siedzibę za granicą. Art. 595 ksh stanowi, iż kto, będąc członkiem zarządu spółki handlowej, dopuszcza do tego, że pisma i zamówienia handlowe, o których mowa powyżej nie zawierają danych określonych w tych przepisach - podlega grzywnie do 10000 złotych. Uogólniając powyższe treści, dane umieszczone na papierze firmowym powinny być przede wszystkich zgodne z prawdą, nazwa firmy powinna być zgodna z nazwą oficjalną, zamieszczoną w wypisie z rejestru. Z nazwy firmy powinien wynikać jej charakter i rodzaj (np. sp. z o.o.). Adres firmy, konta bankowe, numer REGON, NIP, warto zamieścić numery telefonów, faksu itp. oraz krótką charakterystykę firmy (lub wykaz czynności, którymi sie zajmuje).


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika