Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Zasiłek dla bezrobotnych a wypowiedzenie umowy

Pytanie: Czy jeśli wypowiem umowę o pracę za wypowiedzeniem, będę miał prawo do zasiłku dla bezrobotnych lub po jakim okresie?

Odpowiedź:

Zgodnie z ustawą o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu prawo do zasiłku przysługuje co do zasady bezrobotnemu, jeżeli nie ma dla niego propozycji odpowiedniego zatrudnienia, skierowania do prac interwencyjnych, robót publicznych lub na utworzone dodatkowe miejsce pracy.

Zgodnie z art. 27 tej ustawy, jeżeli jednak bezrobotny w okresie 6 miesięcy przed zarejestrowaniem w powiatowym urzędzie pracy rozwiązał stosunek pracy za wypowiedzeniem albo na mocy porozumienia stron, nie będzie uprawniony do pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Zasiłek ten będzie mu jednak przysługiwał, jeżeli porozumienie stron nastąpiło z powodu upadłości, likwidacji pracodawcy lub zmniejszenia zatrudnienia z przyczyn dotyczących pracodawcy albo rozwiązanie stosunku pracy za wypowiedzeniem lub na mocy porozumienia stron nastąpiło z powodu zmiany miejsca zamieszkania.

W związku z tym co do zasady w sytuacji rozwiązania przez Pana stosunku pracy za wypowiedzeniem nie będzie Pan uprawniony do pobierania zasiłku (przez pewien czas), chyba że tego typu rozwiązanie stosunku pracy było spowodowane zmianą miejsca zamieszkania.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

Zobacz także:

 

Komentarze: Zasiłek dla bezrobotnych a wypowiedzenie umowy

  • danka 2009-10-24 14:16:59

    Re: Prawo do zasiłku dla bezrobotnych

    Witam. Jeżeli złożyłam wypowiedzenie z powodu pogorszenia stanu zdrowia zasiłek będzie mi przysługiwał?Kiedy zaczynałam pracować w moim zakładzie pracy , miałam lekki stopień niepełnosprawności , teraz mam umiarkowany.Pracuję poza miejscem zamieszkania , z powodu pogorszenia stanu zdrowia mam problemy z dojazdami i sama pracą.


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Porady prawne online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 1
  • 9
  • 2
  • 9
  • 7
  • 5
  • osób
Zobacz ich opinie:
  • anna.lewińska

    2014-04-15

    Opinia napisana prostym, dostępnym dla przeciętnego obywatela językiem. Polecam wszystkim potrzebującym fachowej porady. Podziękowanie dla autorów opinii.
  • marko55

    2014-03-31

    Dziekuje za otrzymana ocenę.Jest profesjonalna i wyjaśnia problem.Pozdrowienia i podziekowania dla autorow.
  • Krystyna G

    2014-03-20

    dziekuje za otrzymaną opinię, bardzo mi pomogła rozwikłać problem, o który pytałam
  • Barbara Z.

    2014-03-25

    Jestem bardzo zadowolona z usługi e-prawnik.pl Na doprecyzowane pytanie po otrzymaniu opinii dostałam odpowiedź która w pełni mnie satysfakcjonuje. Teraz wiem jak postąpić. Zespół prawników jest profesjonalny i rzetelny. Wycena usługi również nie jest zbyt wygórowana w porównaniu do usług prawników w mojej miejscowości. Dziękuję i pozdrawiam
  • Doris

    2014-03-27

    Opinia jest podana rzetelnie i profesjonalnie. Bardzo Dziękuję. Z porady korzystam już po raz drugi i jestem zadowolona. Dziękuję !
  • teresa bielecka

    2014-03-25

    witam-na razie bardzo Wam dziękuję w imieniu tej biednej Mamy-9 dzieci-postanowiłam Jej pomóc,choć sama walczę z bardzo złośliwym rakiem-jestem łysa i sama mam swe poroblemy,ale Wasza opinia mi się podoba,także jeszcze raz wielkie dzięki.Serdecznie pozdrawiam cały Wasz Zespół.Przypuszczam,że będę potrrzebowała dodatkowej pomocy,także pewnie się do Was zwrócę-DZIEKI
  • Bogdan T.

    2014-03-24

    Dziekuje za otrzymana opinie.Jest profesjonalna i rzeczywiscie wyjasnia problem.Pomaga w dalszym postepowaniu.Pozdrowienia i podziekowania dla autorow.
  • Janusz S.

    2014-03-10

    Opinia wyjaśnia zakres zadanego pytania w sposób jasny rysując kilka dróg rozwiązania.
  • bozenaj

    2014-03-19

    Dziękuję za otrzymaną opinię prawną. Treść podana w sposób rzetelny i w pełni wyczerpujący, komunikatywne podsumowanie opinii. Niezwykle wygodna i zarazem profesjonalna usługa dla osób nie mających możliwości bezpośredniego kontaktu z prawnikiem. Pozdrawiam
  • Dorota Gruchała

    2014-03-03

    Pierwsza opinia nie była dla mnie dokońca wyczerpująca, po darmowym doprecyzowaniu problemu uzyskałam jasną odpowiedź nie budzącą żadnych wątpliwości

Porady prawne

  • Zawieszenie wypłaty alimentów

    Czy osoba zobowiązana do świadczeń alimentacyjnych może po rozwodzie zawiesić ich wypłatę? Do jakiej wysokości komornik może zająć na poczet świadczeń alimentacyjnych (...)

  • Uprawnienia pracownicza dla bezrobotnych

    Proszę o informację, czy czas pobierania zasiłku dla bezrobotnych jest wliczany do nabycia prawa do urlopu, stażu pracy, nagrody jubileuszowej, dodatku za wysługę lat.

  • Wypowiedzenie umowy o pracę a zasiłek

    Czy w przypadku wypowiedzenia przez pracownika umowy o pracę z zachowaniem 3 miesięcznego okresu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych? Czy w przypadku wypowiedzenia na (...)

  • Skrócenie etatu

    Pracuję w małej firmie prywatnej. Ostatnio pracodawca poinformował mnie że od chwili obecnej pracuję na pół etatu a nie jak do tej pory na pełnym etacie(za tym samym (...)

  • Zasiłek dla bezrobotnych a wypowiedzenie umowy

    Czy jeśli wypowiem umowę o pracę za wypowiedzeniem, będę miał prawo do zasiłku dla bezrobotnych lub po jakim okresie?

Artykuły


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane