Zamiast w więzieniu zamkną ich w domu

Oskarżony poczeka na proces i wyrok siedząc przed telewizorem we własnym mieszkaniu.

Na jego ręce lub nodze znajdzie się bransoletka z nadajnikiem, a w domu stacjonarne urządzenie monitorujące. Sąd określi, na jaką odległość od niego będzie można oddalić się aresztantowi. Maksymalnie będzie to 200 metrów w każdym kierunku. Sam areszt może potrwać 2 lata.

Z takiego rozwiązania będą korzystały osoby mające w postępowaniu karnym status oskarżonego (podejrzanego) – proponuje resort sprawiedliwości. Bransoletki założą m.in. osoby, które mają zakaz zbliżania się do pokrzywdzonego lub te, wobec których sąd podejrzewa, że będą próbowały uciec za granicę w trakcie trwania procesu.

Porady prawne

Zgodnie z projektowanymi przepisami o zastosowaniu aresztu domowego zdecyduje sąd rejonowy. Będzie to możliwe zaraz po dostarczeniu do niego aktu oskarżenia. Sędzia określi, do kiedy aresztant będzie pod nadzorem, wskaże miejsce aresztu oraz obszar, w którym oskarżony musi przebywać.

Ministerstwo wyjaśnia, że areszt domowy można zastosować, jeżeli podejrzany posiada miejsce stałego zamieszkania. Jeśli w tym samym lokalu mieszka z nim inna osoba pełnoletnia, to musi się ona zgodzić na zainstalowanie aparatury monitorującej (raz udzielonej zgody nie można cofnąć). W innym przypadku oskarżony nie skorzysta z czekania na proces w domu i może trafić do celi.

Obowiązki aresztanta

1. nieprzerwane przebywanie w miejscu stosowania aresztu domowego,
w obszarze określonym w postanowieniu sądu (do 200 metrów w każdym kierunku);
2. noszenie nadajnika;
3. ochrona stacjonarnego urządzenia monitorującego i nadajnika przed utratą, zniszczeniem czy uszkodzeniem;
4. udostępnienie na każde żądanie stacjonarnego urządzenia monitorującego i nadajnika upoważnionemu podmiotowi w celu sprawdzenia prawidłowości ich funkcjonowania;
5. odbieranie połączeń telefonicznych przychodzących do stacjonarnego urządzenia monitorującego.

Ministerstwo dopuszcza kilka sytuacji, w których podejrzany będzie mógł opuścić areszt. Po pierwsze jeżeli dojdzie do nagłej i niezależnej od oskarżonego sytuacji, bezpośrednio zagrażającej jego życiu lub zdrowiu. Może to być np. poważny wypadek, wymagający natychmiastowej pomocy lekarza. Jednak przed opuszczeniem aresztu konieczne będzie zawiadomienie centrali monitorowania.

Aresztant będzie mógł również wyjść poza teren monitoringu – za zgodą sądu lub prokuratora – w celu udania się na własną rozprawę do sądu. Trzecim wyjątkiem będą referenda oraz wybory prezydenckie, parlamentarne i samorządowe.

Ponadto w szczególnych sytuacjach – ze względów zdrowotnych oskarżonego, osobistych lub rodzinnych – sędzia lub prokurator będzie mógł zezwolić na maksymalnie pięciodniowe opuszczenie aresztu.

Powyższe propozycje znalazły się w nowelizacji ustawy – Kodeks karny, ustawy – Kodeks postępowania karnego oraz ustawy - Kodeks karny wykonawczy. Projekt znajduje się na etapie uzgodnień międzyresortowych i ma wejść w życie po 6 miesiącach od publikacji w Dzienniku Ustaw.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Lucyna 2017-05-13 00:38:58

    A jak ktos siedzi to czy na ta opaske moze wyjsc z zk

  • Mecenas1234 2015-03-20 18:14:02

    Wniosek zlozony,wywiad:kurator zawodowy,pomiar zrobiony. Osadzony informuje wychowawce,a ,,trep" zawsze ,,trepem" zostanie,wypisuje go do wywozu z gór nad może. Za dużo pieniedzy ma nasze PAŃSTWO. Za jednego papierosa ma 6 miesiecy. Do odsiatki zostalo jeszcze 5 miesiecy. Ile trwa czasookres od zlozenia wniosku do zalozenia opaski? Żeby POLSKA była POLSKĄ.

  • a 2015-01-26 12:28:47

    witam.mam pytanie jak moj facet stara sie o branzolete elektryczna to ile musi czekac na odpowiec z sadu a obecnie przebywa w areszcie sledczym

  • carmen 30 2014-10-10 22:59:40

    Witam. To jest dobry sposób na pewne osoby,ale czy ktoś pomyślał o psychice takiego jego mościckiego ? Pół roku czy rok to dla niektórych powód do samobójstwa. powiesić się można jeśli to będzie w domu,to nie będzie większego problemu bo nie opuści aresztu domowego.

  • tosia 2014-09-22 06:52:20

    czy jeżeli mój chłopak dostał wyrok 6 miesięcy i go odsiaduje w więzieniu ma szansę na zamianę tego na areszt domowy z ta opaska i ile musiałby czekać na decyzję w tej sprawie proszę o szybka odpowiedź

  • załamana 2014-09-11 09:54:58

    Witam narzyczony dostał wyrok 1,2 czy moze się starać o opaskę???Proszę o szybką odowiedz

  • kk 2014-08-25 19:26:43

    mam pytanie jeżeli mąż dostał wyrok na 1.4 roku i przebywa w zakładzie karnym to czy może starać się o opaske elektroniczną? prosze o odpowiedż

  • Mario 2014-06-20 18:53:18

    Czy aresztant domowy może spożywać alkochol ? I czy mogą go odwiedzać nie trzeźwe osoby ?

  • kasia 2014-04-08 13:20:36

    witam mam pytanie czy z opaski może skorzystać osoba czekajaca na wyrok i gdzie można składać podanie oraz jak ono ma wygladac

  • Kaz 2013-01-26 12:25:09

    To zmiana w dobrym kierunku, zważywszy przepełnienie aresztów i panujące w nich warunki. Nie obawiam się kosztów ani procesów o nierówne traktowanie - po prostu nie każdy musi z opaski korzystać. Nie należy też mylić aresztu domowego z więzieniem. W areszcie domowym można czekać do orzeczenia w sprawach zagrożonych małym wyrokiem, ale w dobie otwartych granic trzeba by się zabezpieczyć przed ucieczką. Może jednak w projekcie uwzględnić wyjście do pracy zarobkowej?

  • Jasiek 2013-01-25 16:16:04

    Mnie interesuje, w jaki sposób skazanemu będą dostarczane posiłki (do restauracji nie może wyjść), w jaki uzupełniana garderoba (choćby skarpetki), środki higieny, wreszcie, czy to skazany będzie chodził do fryzjera, dentysty, czy fryzjer będzie chodził do skazanego. Bzdura, bo albo jest potrzebne odosobnienie skazanego i wówczas muszą to być warunki aresztu zamkniętego, albo nie ma takiej potrzeby i wówczas można z aresztu zrezygnować, a wyrok wydać z zawieszeniem, bądź zamienić na grzywnę. Bo że ktoś tych domowych aresztantów będzie musiał utrzymywać, to pewne. Pytanie tylko, ile taki areszt domowy będzie kosztował i czy pensję tzw. klawisza (plus zakupy, posiłki itd.) będzie mogła otrzymać np. żona. Bo że po takich wyrokach trafią się pozwy o nierówne traktowanie, to pewne.

  • jj 2013-01-25 14:35:29

    z tego co wiem sad wydajacy wyrok w pewnej sprawie powiedzial ze mozna starac sie o opaske piszac podanie wniosek co tam powinno sie zawierac

  • jj 2013-01-25 14:30:25

    chcialam zapytac na jakiej zasadzie osoba ktora dostala wyrok, moze zamienic go na opaske??


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika