Auto zarejestrujemy przez internet

Od 1 stycznia starostwa powinny umożliwić nam rejestrowanie samochodów w sieci. Nie wszystkie urzędy zdążą jednak z uruchomieniem systemu.

- Do nowego roku możemy nie zdążyć. Realniejsza wydaje się data 10 stycznia – przyznaje w rozmowie z e-prawnik.pl Iwona Gieruszka, naczelnik Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Ożarowie Mazowieckim.

Według niej uruchomienie systemu niewiele zmieni. – Nawet jeśli złożymy taki wniosek drogą elektroniczną, to i tak będziemy musieli przyjść do wydziału komunikacji i złożyć oryginalne dokumenty. Przesłane przez internet skany nie wystarczą – twierdzi Gieruszka. Dodaje ona, że internetowy wniosek będzie raczej swoistym zaklepaniem kolejki, a nie realnym załatwieniem sprawy na odległość.

Porady prawne

Podobnie będzie w Częstochowie. – Samo złożenie wniosku oraz zapłacenie za rejestrację będzie możliwe. Ale wymagane dokumenty trzeba przynieść osobiście – zaznacza w rozmowie z e-prawnik.pl Ewa Kubat-Miedzińska, naczelnik Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego w Częstochowie.

Zwraca ona uwagę na to, że dopóki rząd nie znowelizuje prawa o ruchu drogowym, to rejestracja pojazdów przez internet zostanie na papierze.

- Przeszkodę stanowi tutaj prawo o ruchu drogowym. Artykuł 72 tej ustawy wymienia dokumenty, jakie przyjmujemy tylko w oryginale. Jest to m.in. dowód własności pojazdu – mówi Ewa Kubat-Miedzińska. – A taki dokument trzeba złożyć przy rejestracji samochodu – dodaje naczelnik częstochowskiego wydziału komunikacji.

Problemu w zarejestrowaniu auta przez internet nie będzie natomiast m.in. w Poznaniu. - Usługa będzie możliwa od 1 stycznia, a na naszej stronie bedzie udostępniony wniosek do przesłania - zapewnia Małgorzata Radomska z poznańskiego starostwa. Według niej urzędnicy zaakceptują nawet dokumenty przesłane w załącznikach, więc nie będzie konieczności ich osobistego dostarczania. - Przy rejestracji wymagamy jednak podpisu elektronicznego - dodaje Radomska.

Jeśli uda nam się zarejestrować auto w sieci, to i tak będziemy musieli pofatygować się do urzędu po odbiór dowodu rejestracyjnego. – Rozporządzenie mówi o tym, jak złożyć wniosek. Nie rozwiązuje jednak sprawy odebrania dokumentu. Musimy go więc odebrać osobiście – podkreśla w rozmowie z e-prawnik.pl Anna Petter, naczelnik Wydziału Komunikacji Powiatu Gdańskiego.

Rejestracja pojazdu drogą elektroniczną – rozdział o takim tytule trafił do nowelizacji rozporządzenia w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów (Dziennik Ustaw z 19 maja 2009 Nr 74 poz. 634).

Według obowiązujących od 1 stycznia przepisów rejestracja samochodów będzie się odbywała za pośrednictwem stron Biuletynu Informacji Publicznej, które prowadzą starostwa.

Muszą one wydzielić w BIP skrzynkę podawczą, przez którą złożymy wnioski drogą elektroniczną. Przy rejestracji konieczne będzie podanie w postaci elektronicznej takich danych jak: imię i nazwisko lub nazwa właściciela pojazdu oraz jego adres zamieszkania. Dane te muszą być opatrzone podpisem elektronicznym.

W biuletynach mamy znaleźć również wzory wniosków oraz informacje o tym, jakie dokumenty należy do nich
dołączyć. Starostwa zostaną zobowiązane również do podania numeru konta, na który mają być wnoszone opłaty za zarejestrowanie auta.

Wraz z możliwością elektronicznej rejestracji samochodu ruszy również informator, w którym znajdziemy najczęściej zadawane pytania w wydziale komunikacji oraz odpowiedzi, których udzielali urzędnicy.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika