Jak głosować poza miejscem zamieszkania?

Aby móc zagłosować podczas urlopu, mamy dwie możliwości. Możemy dopisać się do rejestru w wybranym obwodzie. Wniosek składa się w urzędzie gminy, na obszarze której czasowo przebywamy. Należy to zrobić najpóźniej do dnia 10 czerwca, czyli 10 dni przed pierwszą turą wyborów.

Żołnierze oraz funkcjonariusze mundurowi, którzy służą poza miejscem zamieszkania, powinni udać się do urzędu gminy do 6 czerwca. Jeżeli przybyli do miejsca zakwaterowania po tym terminie, mogą złożyć wniosek do 18 czerwca.

Musimy pamiętać, że dopisując się do spisu wyborców na własny wniosek, zostaniemy automatycznie skreśleni ze spisu w miejscu stałego zamieszkania. W przypadku drugiej tury wyborów – zaplanowanej na 4 lipca – nadal będziemy dopisani do nowego rejestru.

Porady prawne

Wzięcie udziału w ponownym głosowaniu w innym obwodzie będzie możliwe wyłącznie po otrzymaniu z urzędu gminy, który sporządził spis wyborców, zaświadczenia o prawie do głosowania.

O takie zaświadczenie możemy też się postarać zamiast dopisywać się do listy wyborczej. Będziemy mogli wtedy zagłosować w dowolnym miejscu na terenie kraju, za granicą lub na polskim statku.

O zaświadczenie staramy się w miejscu, w którym jesteśmy zameldowani. Musimy to zrobić najpóźniej do 18 czerwca. Gdy wyjeżdżamy przed drugą turą, to czas mamy do 2 lipca.

Jeśli chcemy wziąć udział w dwóch turach poza miejscem zameldowania, urząd wyda nam dwa zaświadczenia - na każde głosowanie osobne. Po wydaniu zaświadczeń zostaniemy skreśleni ze spisu wyborców w miejscu zameldowania.

Państwowa Komisja Wyborcza przestrzega, że gdy zgubimy takie zaświadczenie, to nie będziemy mogli otrzymać kolejnego, ani wziąć udziału w głosowaniu w obwodzie właściwym dla miejsca stałego zamieszkania. Oznacza to, że w ogóle nie weźmiemy udziału w wyborach.

Za granicą też zagłosujesz

Wyborca stale zamieszkały za granicą może głosować w utworzonym tam obwodzie, jeżeli został do niego na swój wniosek dopisany. Należy to zrobić do 17 czerwca.

Jeżeli wyborca taki będzie przebywał w Polsce w dniu wyborów, to może oddać głos w dowolnym obwodzie legitymując się ważnym polskim paszportem oraz dokumentem potwierdzającym, że stale zamieszkuje za granicą.

- Dokumentem takim może być np. karta stałego pobytu, dokument potwierdzający zatrudnienie za granicą lub dokument potwierdzający uprawnienie do korzystania ze świadczeń ubezpieczenia społecznego za granicą - tłumaczy Państwowa Komisja Wyborcza.

Na szpitalnym łóżku i więziennej pryczy

Wyborcy przebywający w dniu wyborów w szpitalach, zakładach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych mogą być wpisani do spisów wyborców przez dyrektora jednostki. Zostaną jednocześnie skreśleni ze spisu w miejscu stałego zamieszkania.

Musimy pamiętać, że w przypadku drugiej tury nadal będziemy przypisani do nowego okręgu. Wyborcy, którzy opuścili szpital, zakład pomocy społecznej, zakład karny lub areszt śledczy po dniu pierwszej tury mogą zostać dopisani do spisu wyborców przez obwodową komisję wyborczą w miejscu stałego zamieszkania, jeżeli udokumentują, że opuścili tę jednostkę w okresie pomiędzy 20 czerwca, a 4 lipca.

Do zagłosowania w drugiej turze uprawni nas również zaświadczenie o prawie do głosowania z urzędu gminy, który sporządził spis wyborców, gdy przebywaliśmy w szpitalu czy zakładzie karnym.

Starsi i niepełnosprawni mają łatwiej

Osoby, które najpóźniej w dniu głosowania ukończy 75 lat oraz wyborcy posiadający orzeczenie o umiarkowanym lub ciężkim stopniu niepełnosprawności mogą głosować przez pełnomocnika. Wniosek o jego ustanowienie należy złożyć do 10 czerwca w urzędzie gminy (szczegóły w tekście „Ułatwienia w głosowaniu dla osób niepełnosprawnych”).

Niepełnosprawni mogą zagłosować również samodzielnie w dowolnym lokalu, który jest dostosowany do ich potrzeb. Wniosek muszą złożyć w odpowiednim urzędzie gminy najpóźniej w 5. dniu przed dniem wyborów, tj. do dnia 15 czerwca.

Jeżeli na terenie gminy nie ma lokalu dostosowanego do potrzeb osoby niepełnosprawnej, to urząd musi wskazać inny obwód i dopisać taką osobę do właściwego rejestru wyborców.

PODSTAWA PRAWNA

  1. Ustawa o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2000 r. Nr 47, poz. 544, z późn. zm.)
  2. Ustawa o zmianie ustawy o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy - Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (Dz.U. Nr 213, poz. 1651)

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • wiezien_PO 2012-07-02 17:38:53

    Myślę, że już każde dziecko wie jak wielkim zagrożeniem dla wolności obywatelskiej jest PO i jej przestępcze szeregi. Na internecie jest wiele materiałów, które to potwierdzają, wystarczy tylko na google wpisać po przestępcy i znajdziemy setki wyników.

  • middle2 2012-06-19 12:52:46

    To znaczy, jak glosować za granicą to ja wiem....problem w tym, że nadal nie wiem, na kogo???? Możecie coś doradzić??? Myślałam w sumie o Komorowskim....

  • rafał 2012-06-16 17:26:58

    a ja się dzisiaj dowiedziałem że nie mogę być w miejscu zamieszkania w niedzielę i co mam kur.wa zrobić? chcę głosować

  • piotrek 2012-06-10 18:47:03

    Dziekuje za odpowiedz :) Juz sie wpisalem.

  • ghostcat 2012-06-10 11:52:53

    Możesz, a nawet musisz. Dzisiaj mija termin.

  • piotrek 2012-06-09 20:44:12

    Czy jutro (10 czerwca) moge jeszcze zlozyc w urzedzie gminy wniosek o dopisanie mnie do listy wyborców??

  • cas 2012-06-08 10:34:26

    Pytanie retoryczne. Dlaczego, tak istotnych informacji wyborczych dla Polaków, nie zamieszcza się w masmediach? Przecież to oczywiste, że powinny być, szczegónie teraz - powtarzane jak mantra!

  • waldek 2012-05-31 23:35:13

    NIE jestem nigdzie zameldowany, z poprzedniego miejsca jestem wymeldowany,to gdzie po zaświadczenie?gdzie moam głosowac skoro jestem wolny strzelec.

  • ghostcat 2012-05-28 08:07:51

    Wkurwiony, ty chyba masz problem z czytaniem. W artykule jak byk jest napisane: "Wzięcie udziału w ponownym głosowaniu w innym obwodzie będzie możliwe wyłącznie po otrzymaniu z urzędu gminy, który sporządził spis wyborców, zaświadczenia o prawie do głosowania".

  • wkurwiony 2012-05-27 08:39:25

    chuj z takimi wskazówkami ! Gdzie mam iść do chuja po to zaświadczenie Do jebanej gminy , burmistrza czy urzędu stanu cywilnego? czy chuj wie gdzie jeszcze?

  • ddawid 2012-05-16 10:13:32

    a co jeśli w nowym miejscu nie mogę pojawić się 10 dni przed, tylko np dwa to co wtedy? nie mam prawa głosu. moim zdaniem takie przepisy (zgłoszenie nin. 10 dni przed) są ograniczaniem praw obywatelskich

  • vs 2012-05-14 12:45:58

    Korwin-Mikke czarnym koniem wyborów. Bezapelacyjnie to widać.

  • gal 2012-05-13 13:05:39

    Teraz te słowa Twojego dziadka chyba tyczyłby się Rusków :P

  • debet 2012-05-12 23:27:42

    a mój dziadek mówił tak: "my tu pierdu pierdu a Niemcy się zbroją"

  • emka 2012-05-12 22:41:42

    Ty chyba nie masz na myśli rozwoju Polski, a jej uwstecznianie. Taki to właśnie ślepy elektorat...:(

  • rees 2012-05-12 22:07:26

    ja mam nadzieję, że pójdą po rozum do głowy, otworzą oczy i zagłosują za rozwojem Polski a nie jej wyprzedażą. Na pewno nie na nieumiejącego samodzielnie myśleć faceta z wąsem :)

  • Adam_Kulka 2012-05-12 15:42:15

    No mam nadzieje, że Polacy pójdą po rozum do głowy i na Wielbiciela kotów nie zagłosują! Bo wstyd by mi było!


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika