Jakich pamiątek nie przywozić z wakacji?

Kupiona na bazarze torebka ze skóry węża, wyroby z koralowca, kości słoniowej czy fragmenty rafy koralowej - przywożąc takie pamiątki z wczasów możemy zapłacić grzywnę lub trafić do więzienia.

- Nie można się tłumaczyć nieznajomością prawa. Osoba, która nieświadomie przywiezie z wczasów zakazaną pamiątkę, jest traktowana przez mundurowych dokładnie tak samo jak przemytnik. Może jednak liczyć na łagodniejszą karę – tłumaczy w rozmowie z e-prawnik.pl Monika Woźniak-Lewandowska, rzecznik prasowy Izby Celnej w Szczecinie.

Porady prawne

Wyjaśnia ona, że tak czy inaczej turysta jest narażony na długotrwałą procedurę dochodzeniową, która trwa średnio dwa miesiące. Jesteśmy podczas niej przesłuchiwani, spisywane są protokoły odebrania nielegalnych pamiątek, a sprawa może zostać skierowana do sądu.

Sędzia może natomiast ukarać nas pozbawieniem wolności od 3 miesięcy do lat 5 i kazać zapłacić 10 tys. zł na rzecz organizacji zajmującej się ochroną przyrody.

Takie kary grożą bowiem za przywiezienie z wycieczki tzw. okazów CITES, a więc przedmiotów czy leków wykonanych ze zwierząt oraz roślin zagrożonych wyginięciem. Są one chronione Międzynarodową Konwencją Waszyngtońską.

Lista CITES obejmuje m.in.:
- kawior;
- skóry lub wyroby ze skór dzikich kotów, niedźwiedzi, wilków;
- wypchane ptaki drapieżne;
- wyroby wykonane ze skór węży, krokodyli lub waranów;
- naturalne medykamenty i produkty lecznicze (maści, balsamy itp.) zawierające pochodne z niedźwiedzi, pijawek lekarskich i innych zwierząt;
- koralowce, muszle oraz wszelkie takie pamiątki turystyczne, jak np. nalewki na kobrach lub innych wężach.

Zainteresowany całą listą CITES? Zajrzyj TUTAJ.

- Jeżeli chcemy mieć pewność, że kupowany na egzotycznych wczasach wyrób nie podlega zakazom, to poprośmy w sklepie o wystawienie dokumentu CITES. Gdy go nie dostaniemy, to nie ryzykujmy zakupu – radzi Woźniak-Lewandowska. – Jeżeli natomiast kupujemy na targowisku torebkę, czy buty ze skóry np. węża, to możemy być pewni, że taki towar pochodzi od kłusownika i po powrocie do Polski będziemy mieć problemy – dodaje.

Musimy pamiętać również o tym, żeby nie kupować na wczasach zbyt dużej ilości egzotycznych trunków i papierosów. Przepisy dokładnie określają, co i w jakiej ilości można przywieść bez konieczności płacenia cła i podatków. Ważne jest również to, czy wracamy do polski samochodem czy samolotem lub statkiem.

W przypadku powrotu z kraju spoza Unii Europejskiej wartość towarów w naszym bagażu nie może przekraczać równowartości 430 euro. Gdy przyjeżdżamy samochodem będzie to 300 euro.

Wracając drogą morską lub powietrzną bez problemu możemy wziąć 200 sztuk papierosów lub 100 sztuk cygaretek (cygara o masie nie większej niż 3g/sztukę) lub 50 sztuk cygar lub 250 gram tytoniu do palenia.

Samochodem możemy wwieść jedynie 40 sztuk papierosów lub 20 sztuk cygaretek lub 10 sztuk cygar lub 50 gram tytoniu do palenia.

Jeżeli chodzi o trunki, to możemy zabrać maksymalnie – niezależnie od środka transportu – 1 litr mocniejszego alkoholu o mocy powyżej 80 proc. Zamiast tego można przywieźć zestaw składający się z 2 litrów alkoholu o mocy do 22 proc., 4 litrów wina musującego i 16 litrów piwa.

Gdy wracamy do Polski z kraju, który należy do Unii Europejskiej, to bez problemu wwieziemy 800 sztuk papierosów, 400 sztuk cygaretek (cygara o masie nie większej niż 3g/sztukę), 200 sztuk cygar, 1 kg tytoniu do palenia. W przypadku alkoholu będzie to natomiast 10 litrów trunku etylowego, 90 litrów wina, 110 litrów piwa oraz 20 litrów produktów pośrednich.

- Alkohol i papierosy w takich ilościach mogą przewozić tylko osoby, które ukończyły 17 lat – zaznacza Monika Woźniak-Lewandowska. – Młodsze osoby mają całkowity zakaz przywożenia takich produktów - dodaje.

Rzecznik prasowy Izby Celnej w Szczecinie ostrzega również, że za próbę przemycenia większych ilości tytoniu lub alkoholu można zapłacić nie tylko cło, lecz również mandat w wysokości ponad 2 tys. złotych.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika