Przepadek samochodu przemytnika

Pytanie:

"Zgodnie z art. 49 kks samochód przysposobiony do popełnienia przestępstwa lub wykroczenia skarbowego (np. wyposażony w skrytki) podlega przepadkowi. Czy z relacji z art. 29 pkt 2 wynika, że przepadkowi podlega samochód użyty do przestępstwa czy również wykroczenia?"

Odpowiedź prawnika: Przepadek samochodu przemytnika

Art. 49 kodeksu karnego skarbowego reguluje zasady orzekania przepadku przedmiotów za wykroczenie skarbowe. Z brzmienia par. 1 wynika, że do przepadku przedmiotów stosuje się odpowiednio m.in. art. 29 kks, będący podstawą do orzekania przepadku przedmiotów za popełnienie przestępstw skarbowych. Generalnie przepadek przedmiotów za wykroczenie skarbowe nie obejmuje środka przewożącego stanowiącego narzędzie lub inny przedmiot stanowiący mienie ruchome, które służyło lub było przeznaczone do popełnienia wykroczenia skarbowego. W sytuacji jednak, gdy środek został specjalnie przysposobiony do popełnienia czynu zabronionego jako przestępstwo skarbowe, wykroczenie skarbowe, przestępstwo lub wykroczenie, to od powyższej zasady się odstępuje. Wtedy sąd obligatoryjnie musi orzec przepadek takiego przedmiotu (a ściślej samochodu sprawcy) w przypadkach przewidzianych w ustawie.

Art. 29 pkt 2 kks umieszczony został w rozdziale trzecim kodeksu dotyczącym przestępstw skarbowych. Stąd wniosek, że orzeczenie przepadku narzędzi lub innych przedmiotów stanowiących mienie ruchome, które służyło lub było przeznaczone do popełnienia przestępstwa skarbowego będzie odnosiło się do właśnie tej kategorii czynów zabronionych. Odpowiednio znajdzie to zastosowanie do odpowiedzialności za wykroczenie skarbowe, ale w tym przypadku przepadek samochodu będzie mógł być orzeczony tylko, gdy zostałby on specjalnie przysposobiony do popełnienia dowolnego czynu zabronionego.

Zatem jeśli do popełnienia wykroczenia skarbowego zostanie użyty samochód nieprzystosowany specjalnie do popełnienia czynu, to orzeczenie przepadku tego samochodu, nawet jeśli służył lub był przeznaczony do do popełnienia przestępstwa skarbowego, nie będzie mógł być orzeczony.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika