Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Jakie ulgi podatkowe w 2011 roku?

www.sxc.hu
(fot. www.sxc.hu)

Za każdy miesiąc opieki nad dzieckiem odpiszemy od podatku 92,67 zł. Gdy korzystamy z internetu odliczymy dodatkowo od dochodu 760 zł rocznie.

Wypełniając PIT za 2010 rok nie zapomnijmy, że przysługuje nam prawo do odliczenia ulg. Jednocześnie powinniśmy przygotować się do zmian, jakie czekają nas w dokumentowaniu niektórych odliczeń od 1 stycznia 2011 roku.

Ulga prorodzinna pozostaje

Rozliczając PIT za 2010 rok podatnicy po raz czwarty będą mogli pomniejszyć swój podatek dochodowy o ulgę prorodzinną. Będziemy stosować tutaj te same zasady co w zeznaniach za rok wcześniejszy.

Kwota ulgi wyniesie więc miesięcznie 92,67 zł. W skali roku będzie to 1112,04 zł. Odliczenie tej ulgi dotyczy łącznie obojga rodziców, opiekunów prawnych dziecka albo rodziców zastępczych, którzy są małżeństwem.

Ulga prorodzinna przysługuje także podatnikom utrzymującym dzieci pełnoletnie, które nie skończyły 25 lat i się uczą. Jeżeli nauka była pobierana w roku 2010 np. tylko przez 3 miesiące, to nalicza się ją proporcjonalnie w wysokości 92,67 zł za każdy miesiąc (92,67x3=278,01 zł).

Musimy jednak pamiętać, że gdy pełnoletnie dziecko pracuje i jego dochody w 2010 roku przekroczą 3089 zł, to rodzic straci prawo do ulgi prorodzinnej. Nieważne jest przy tym, czy limit dochodów zostanie przekroczony na początku roku, czy dopiero w grudniu. Wspomniana kwota przysługuje na cały rok podatkowy.

Internauci odliczą dostęp do sieci

Osoby korzystające z internetu w miejscu zamieszkania odliczą od dochodu za 2010 rok do 760 zł. Aby skorzystać z tego prawa musimy mieć faktury VAT od dostawcy usług internetowych, które są wystawione na nazwisko osoby korzystającej z ulgi.

Jeżeli z ulgi internetowej będą chcieli skorzystać małżonkowie, to oboje muszą być uwzględnieni na fakturze. Wówczas każdy z nich odliczy kwotę do 760 zł.  

Takie stanowisko przedstawia fiskus. Sądy administracyjne nie zawsze się z nim zgadzały.

Przykładowo w 2008 roku WSA w Łodzi stwierdził, że zamieszczenie na fakturze dokumentującej wydatek danych tylko jednego z małżonków nie pozbawia prawa do skorzystania z ulgi internetowej drugiego z nich, w sytuacji gdy oboje małżonkowie ponosili rzeczywiste koszty użytkowania sieci informatycznej (sygn. I SA/Łd 127/08).

Ministerstwo Finansów sporządziło szczegółowy spis ulg podatkowych, z jakich możemy skorzystać składając PIT za rok 2010. Jesteś zainteresowany? Kliknij TUTAJ.

Jakie zmiany w ulgach od 2011 roku?

Wraz z nowym rokiem zmienią się m.in. zasady odliczania ulgi internetowej. Mimo, że z udogodnień skorzystamy dopiero przy rozliczaniu dochodów za rok 2011, to warto wiedzieć, że już od 1 stycznia nie będziemy musieli zbierać faktur, które poświadczają przeglądanie stron www. Ponadto odliczymy nie tylko korzystanie z sieci w miejscu zamieszkania.

Możliwe będzie to również wtedy, gdy mamy internet bezprzewodowy lub korzystamy z niego w kafejce internetowej. Zamiast faktury przedstawimy fiskusowi jakiekolwiek inne dowody – np. rachunki, paragony i potwierdzenia przelewów bankowych – które poświadczą zapłatę za korzystanie z sieci.

Zmiany będą dotyczyły również ulgi rehabilitacyjnej – zwiększy się liczba osób niepełnosprawnych, które będą mogły ją odpisać. Skorzystają na tym m.in. niedowidzący i osoby z niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczone do I grupy inwalidztwa. Będą oni mogli odliczyć utrzymanie psa przewodnika i zaoszczędzą w ten sposób do 2.280 zł rocznie.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

  • Podziel się:

 

Komentarze: Jakie ulgi podatkowe w 2011 roku?

  • :-( 2011-11-14 15:19:01

    Re: Jakie ulgi podatkowe w 2011 roku?

    Rzeczywiście ulga prorodzinna jest do bani. Córka żony nigdy nie widziała swojego biologicznego ojca. on ma prawa rodzicielskie. Ja ze względu na zły stan zdrowia nie mogę być opiekunem prawnym ani adoptować więc i skorzystać z ulgi. Żona nie może pracować bo ja wymagam stałej opieki też nie może skorzystać. jedyna satysfakcja,że to dziecko od 15 lat właśnie do mnie mówi Tato.

  • marek 2011-07-06 23:12:19

    Re: Jakie ulgi podatkowe w 2011 roku?

    zaglosuj na PISolakow, to podloza ci podsluch, minister sprawiedliwosci oskarzy cie o mordowanie a potem przeprosi, a PISolacy z malpami w czerwonym i pielegniarkami i innymi rozmawiac nie beda, wzorem prezesa (wlasciciela polakow), a potem wywiesza propagande ze Polska jest dla Polakow (czytaj PISolakow - bo PISolacy nikogo poza soba nie toleruja i z nikim rozmawiac nie chca, zaslepieni swoja wielkoscia, wzorem stalinowcow, ktorzy rowmiez nazywali sie patriotami) , A jesli idzie o podatki i wiele praw - to niestety obowiazuja one od czasow PZPRowskich, i nikt, ani PISolacy, ani POlacy, ani inne -lacy, nie zamierzal ich skorygowac by sluzyly narodowi a nie rzadzacym.

  • Renia 2011-03-17 20:48:16

    Re: Jakie ulgi podatkowe w 2011 roku?

    Ja tez uwazam ze ulge prorodzinna mozna sobie w .... wsadzic jesli nie ma sie dochodu a ma sie tylko dzieci na rencie rodzinnej. Pozdrawiam.

  • ana 2011-03-16 13:38:08

    Re: Jakie ulgi podatkowe w 2011 roku?

    ulgi na dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności

  • szymon 2011-03-07 10:51:01

    Re: Jakie ulgi podatkowe w 2011 roku?

    czy można odliczyć opłatę za kurs językowy?

  • kh 2011-03-05 11:24:11

    Re: Jakie ulgi podatkowe w 2011 roku?

    za bezrobotnego 556 zl o ile dobrze pamietam

  • beata 2011-03-03 13:07:15

    Re: Jakie ulgi podatkowe w 2011 roku?

    Chcialam sie dowiedziec czy szczepionki dla dziecka takie jak pneumokoki za ktore mam rachunki tez mozna odliczyc ?

  • PAWEŁ 2011-02-24 21:35:28

    Re: Jakie ulgi podatkowe w 2011 roku?

    JAKA KWOTE MOŻNA ODLICZYC ZA BEZROBOTNĄ ZONE ZA 2010r

  • marek 2011-02-22 18:03:18

    Re: Jakie ulgi podatkowe w 2011 roku?

    Dochód czy przychód .Na co mam patrzeć

  • karolina 2011-02-16 20:53:58

    Re: Jakie ulgi podatkowe w 2011 roku?

    florek_zg ma racje brutto nie będzie netto :)

  • GOŚĆ 2011-02-16 17:37:54

    Re: Jakie ulgi podatkowe w 2011 roku?

    Ja mogła bym odliczyć sobie ok2000 ale lipa bo nawet tyle podatku nie mam.a ta wspaniała ulga prorodzinna to tylko w .... sobie wsadźcie kto może sobie ją w całości odliczyć bo nie przeciętny Kowalski. ulgi takie że tylko patologia jest prorodzinna!!!! I TO TYLKO PRZEZ BECIKOWE no może są wyjątki ale ja znam tylko jedną rodzinę na poziomie posiadając więcej niż 3dzieci!!

  • stud 2011-02-12 10:47:14

    Re: Jakie ulgi podatkowe w 2011 roku?

    Nikt nie każe Ci studiować, tym bardziej że wybrałeś lipny kierunek po którym nie będziesz miał pracy. Ja poszedłem na dzienne, dorabiam w weekendy dostaje stypendium za wyniki w nauce, mam kredyt studencki. Jakoś próbuje sobie radzić. Inna sprawa że POlacy okradają naród i się z nas śmieją a ludzie jeszcze na nich głosują:/

  • P;) 2011-02-07 21:00:22

    Re: Jakie ulgi podatkowe w 2011 roku?

    witam ja mam takie pytanie ponieważ rozliczam się pierwszy raz w tym roku czy jest coś takiego jak ulga od uczelni studiuję zaocznie i było by mił jakby ktoś zwrócił uwagę jakie to ogromne pieniądze trzeba wydać żeby w przyszlości i tak być bezrobotnym albo zarabiać 1000 zł:( z góry dziekuję za odpowiedz pozdrawiam

  • krak 2011-02-06 14:58:36

    chuuuje mi nie uznali paragonu do rozliczenia z vatu

    obrót mam 400 tyś i zapłacic mam 80 tyś vatu. Mam 23 lata i nie daruje im tego !! kurwa zastrzele komornika niech tylko przyjdzie! Krak

  • x 2011-02-06 14:45:54

    Re: Jakie ulgi podatkowe w 2011 roku?

    zabije tych ludzi

  • zbulwersowany! 2011-02-05 09:48:30

    Re: Jakie ulgi podatkowe w 2011 roku?

    Żądam ulgi dla członków rodziny, którzy opiekują się niepełnosprawnym! Opiekuję się żoną, która od dziecka ciężko choruje, ma 2 grupę z powiatowej komisji orzekania o niepełnosprawności, bo nie była w stanie przepracować tyle by jej rentę ZUS przyznał. I ona nie dostanie nic, poza zasiłkiem pielęgnacyjnym ok 150PLN, bo mieszkając z kimś nie ważne czy z rodzicami, czy z ciotką, czy z konkubentem lub mężem ich wspólny dochód nie może przekroczyć 702PLN z tym zasiłkiem. W Polsce niepełnosprawny to nie człowiek?

  • ja 2011-01-26 20:02:27

    Re: Jakie ulgi podatkowe w 2011 roku?

    to ulga dla tych co maja kasę a nie biednych!!!!

  • florek_zg 2011-01-13 23:16:58

    Re: Jakie ulgi podatkowe w 2011 roku?

    ZABRAĆ ULGI ! NIE POWINNO BYĆ ŻADNYCH ROZLICZEŃ...!!!!!!!!!!!! I NIE ZABIERAĆ PODATKU Pensja brutto niech stanie się netto

  • mieszczuch 2011-01-10 16:05:34

    Re: Jakie ulgi podatkowe w 2011 roku?

    zabrać ulgi chłopkom oni nie płacą składki zdrowotnej a mają to co my za pieniądze!

  • katecheta 2011-01-04 04:47:20

    Re: Jakie ulgi podatkowe w 2011 roku?

    Poprawka pięć: ja poproszę o ulgę od mądrych POlaczków

  • szun 2010-12-20 18:15:13

    Re: Jakie ulgi podatkowe w 2011 roku?

    Poczułem ulgę że są tylko cztery głupie komentarze

  • krystyna 2010-12-16 15:57:19

    Re: Jakie ulgi podatkowe w 2011 roku?

    Ja poproszę o ulgę od ulgi :)))

  • wsciekly 2010-12-16 12:10:01

    Re: Jakie ulgi podatkowe w 2011 roku?

    To może jeszcze ulga na bezrobotnego w rodzinie.....

  • Mądry POLAK przed 2010-12-16 10:31:21

    Re: Jakie ulgi podatkowe w 2011 roku?

    NIE wspomnę o kapelanie

  • Mądry POLAK przed 2010-12-16 10:30:05

    Re: Jakie ulgi podatkowe w 2011 roku?

    Ja POPROSZĘ ulgę na rzecznika prasowego każdego zakładu oraz katechetę