Konferencja „Podsumowanie działalności PAIiIZ w 2008 roku oraz plany na rok 2009"

W 2008 r. PAIiIZ pozyskała 56 nowych inwestycji zagranicznych i tym samym zamknęła ubiegły rok wynikiem porównywalnym z rokiem 2007. W 2009 r. szansą dla Polski będą inwestorzy poszukujący zwiększenia efektywności i obniżenia kosztów produkcji.

Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych w 2008 r. zakończyła 56 projektów inwestycyjnych z 17 krajów o wartości 1,5 mld EUR, oznaczających rozpoczęcie w Polsce nowych inwestycji. Najwięcej projektów pochodzi z sektora BPO (21) i motoryzacyjnego (14). Dla porównania w 2007 r. PAIiIZ zamknęła 57 projektów o wartości 1,3 mld EUR. Statystyki Agencji nie odnotowują również spadku zainteresowania inwestycjami typu greenfield w zeszłym roku.

W 2008 r. do najważniejszych projektów należały m.in. inwestycje następujących firm: Lafarge z Francji (sektor budowlany, 115 mln EUR, 625 miejsc pracy), Credit Suisse ze Szwajcarii (sektor BPO, 8,3 mln EUR, 500 miejsc pracy), Cadbury z Wielkiej Brytanii (sektor spożywczy, 256,7 mln EUR, 750 miejsc pracy), Jabil z USA (sektor elektroniczny, 20 mln EUR, 600 miejsc pracy), City z Wielkiej Brytanii (sektor BPO, 7,5 mln EUR, 500 miejsc pracy), SWS Group z Irlandii (sektor BPO, 1 mln EUR, 370 miejsc pracy), Lenovo Technology B.V. z Chin (sektor elektroniczny, 4 mln EUR, 1276 miejsc pracy), ADPF - projekt niemiecko-japoński (sektor motoryzacyjny, 150 mln EUR, 700 miejsc pracy).

Niekwestionowanym liderem wśród krajów, które zainwestują w Polsce nadal pozostają USA (12 projektów), na drugim miejscu znalazły się Niemcy (6 projektów), a na trzecim - Japonia z 5 projektami. Dane pokazują, że Agencja wyspecjalizowała się w pozyskiwaniu projektów z branży BPO - w zeszłym roku sfinalizowała ich aż 21. Drugą liczącą się grupę stanowiły inwestycje z sektora motoryzacyjnego - było ich 13.

Dynamiczny rozwój sytuacji ekonomicznej utrudnia prognozowanie napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) do Polski w 2009 r. Na możliwości prognostyczne składają się takie czynniki jak: wielkość napływu BIZ prezentowana przez Narodowy Bank Polski (NBP), wielkość deklaracji inwestycyjnych oceniana na podstawie projektów prowadzonych przez Agencję oraz ocena sytuacji makroekonomicznej charakteryzująca się obecnie dużą niepewnością. Biorąc pod uwagę powyższe dane, w 2009 r. można się spodziewać napływu BIZ w granicach od 7 do 10 mld EUR. - Szansą dla Polski są inwestycje poszukujące efektywności - powiedział Paweł Wojciechowski, Prezes PAIiIZ podczas konferencji poświęconej ubiegłorocznej aktywności Agencji. Taniejąca złotówka pociąga za sobą obniżenie kosztów inwestycji, a tym samym zachęca inwestorów (chociażby z takich sektorów jak BPO czy spożywczy) do przenoszenia działalności gospodarczej do naszego kraju. Polska jest wciąż atrakcyjna dla inwestorów szukających niższych kosztów koniecznych do przetrwania w okresie kryzysu. (PAIiIZ) 

Źródło: www.paiz.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika