Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Koszty uzyskania przychodu w 2011 roku

Money.pl/Tomasz Brankiewicz
(fot. Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Dojeżdżasz do pracy pociągiem lub autobusem? Przechowuj imienne bilety miesięczne. Gdy prowadzisz firmę – dokumentuj każdy zakup, jaki jest związany z jej prowadzeniem.

Tylko w taki sposób udowodnisz fiskusowi tzw. koszty uzyskania przychodów. Według definicji są to wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła utrzymania.

Koszty przychodów pracownika

W tym przypadku są to określone z góry stawki, które szef powinien uwzględnić przy odprowadzaniu zaliczek na PIT od naszej wypłaty.

Pracownicze koszty uzyskania przychodów w 2011 roku nie mogą być wyższe niż:

- 1.335 zł rocznie (111,25 zł miesięcznie) dla osób zatrudnionych na jednym etacie w miejscu zamieszkania,

- 1.668,72 zł rocznie (139,06 zł miesięcznie) dla osób zatrudnionych na jednym etacie, gdy zakład pracy
znajduje się w miejscowości, do której musimy dojechać,

- 2002,05 zł rocznie dla osób zatrudnionych na wielu etatach w miejscu zamieszkania,

- 2502,56 zł rocznie dla osób zatrudnionych na wielu etatach, gdy zakład pracy znajduje się w miejscowości,
do której musimy dojechać.

W sytuacji osób pracujących poza miejscem zamieszkania szef uwzględni wyższe koszty wtedy, gdy nie wypłaca pracownikowi dodatku za rozłąkę z rodziną lub nie zwraca mu pieniędzy, jakie przeznaczył on na bilety.

Gdy wydamy na dojazd do pracy więcej niż określają powyższe kwoty, będziemy mogli wpisać w rocznym rozliczeniu koszty, jakie rzeczywiście ponieśliśmy. Resort finansów tłumaczy, że chodzi o dojazd środkami transportu autobusowego, kolejowego, promowego lub komunikacji miejskiej, które można udokumentować imiennymi biletami okresowymi.

Pamiętajmy, aby bilety, które są podstawą do wyliczenia powyższych kosztów, przechowywać do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. W niektórych przypadkach będzie to nawet 5 lat od daty złożenia PIT.

Koszty przychodów przedsiębiorcy

Działalność gospodarcza może być prowadzona zarówno przez osobę fizyczną, jak i przez osobę prawną. Niezależnie od tego biznesmen ma prawo do odliczenia w rocznym zeznaniu kosztów, jakie poniósł w związku z prowadzoną działalnością.

Po każdym zakupie na firmę należy określić, czy wydatek możemy uznać za koszty uzyskania przychodu. Przydatne okażą się tutaj dwie ustawy. Pierwsza - o podatku dochodowym od osób fizycznych (pdof); druga - o podatku dochodowym od osób prawnych (pdop).

W dokumentach tych określono, które wydatki nie są kosztami uzyskania przychodów. W przypadku osób fizycznych wyjątki znajdziemy w art. 23 pdof, gdy działamy jako osoba prawna, to powinniśmy zajrzeć do art. 16 pdop. Gdy nasz zakup nie został wymieniony we wspomnianych artykułach, to możemy zaksięgować go uznając, że jest to koszt uzyskania przychodów.

Tak to wygląda w teorii, jak jest w praktyce?

Kontrolerzy skarbówki przeglądając nasze księgi rachunkowe zwrócą uwagę przede wszystkim na to, czy kwoty, jakie uznaliśmy za koszt, rzeczywiście przyczyniły się do osiągnięcia przez nas przychodów.

Fiskus może nie zaakceptować wszystkich wydatków argumentując, że nie mają one bezpośredniego związku z uzyskaniem przychodów. W takiej sytuacji pozostaje nam pogodzenie się z decyzją urzędników, albo wystąpienie na drogę sadową. Praktyka pokazuje bowiem, że urzędnicy nie zawsze mają rację.

Przykładowo w roku 1996 NSA w Szczecinie uznał, że wydatki poniesione na eksploatację samochodu stanowią koszt uzyskania przychodu. W tym samym wyroku sędziowie stwierdzili, że koszty naprawy rzeczy użyczonej stanowią zwykle koszty utrzymania tej rzeczy, a tym samym stanowią koszt uzyskania przychodu (sygn. SA/Sz 1172/95).

Rok wcześniej NSA w Gdańsku orzekł, że wydatki na szkolenie osób, które sprzedawały towary dostarczone przez firmę, mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, ponieważ są związane z przychodami przez nią uzyskiwanymi (SA/Gd 2905/94).

W tych przypadkach dopiero wyrok sądu przekonał urząd skarbowy, że wydatki były związane z osiągnięciem zarobków.

Jakie dokumenty poświadczą poniesione koszty?

Tego, jakie dokumenty powinniśmy zbierać, aby udokumentować poniesienie wydatku, ustawodawca niestety nie precyzuje. Mogą to być księgi rachunkowe i inne dowody - jak faktury - poświadczające transakcję.

W jednym z wyroków NSA sędziowie stwierdzili, że udokumentowaniem może być nawet źle prowadzona ewidencja.

W orzeczeniu NSA w Rzeszowie czytamy, że wystawienie wadliwego dowodu księgowego nie niweczy samego faktu poniesienia wydatku, jeżeli służył osiągnięciu przychodów, a podatnik wykazuje innymi dowodami zaistnienie zdarzenia gospodarczego uzasadniającego ten wydatek (SA/Rz 130/97).

Paragon z kasy fiskalnej to też dowód

Odpowiednio wystawiony paragon również może poświadczyć poniesione koszty. Wynika tak m.in. z postanowienia Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza.

W interpretacji nr PBII/423/23/06 stwierdził on, że paragon może być zakwalifikowany jako dowód księgowy będący podstawą do ujęcia go w kosztach uzyskania przychodów. Na takim paragonie powinny się jednak znaleźć dane i podpis sprzedawcy oraz opis transakcji.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

  • Podziel się:

 

Komentarze: Koszty uzyskania przychodu w 2011 roku

  • franki 2012-03-03 10:03:04

    Re: Koszty uzyskania przychodu w 2011 roku

    fajnie tylko dla czego osoba fizyczna nie może odpisać kosztów. za dojazd do pracy autem. Ja mam do pracy 60 km w jedno strone. i prucz auta. niczym innym nie dojade.


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 3
  • 5
  • 4
  • 4
  • 9
  • osób

Opinie naszych klientów

  • tomasz

    ocena usługi:

    W pełni wyczerpująca treść odpowiedzi
  • Seweryn

    ocena usługi:

    Dziękuję za poradę. Bardzo wyczerpująca i dokładna odpowiedź. Mam nadzieję, że pomoże mi ona rozwiązać mój problem. Kontakt również bardzo dobry. Świetna obsługa. Dobrze, że jest taki portal jak e-prawnik. Polecam wszystkim.
  • CZESŁAW

    ocena usługi:

    PORADA USYSTEMATYZOWANA TEMATYCZNIE , KOMPLEKSOWA , NAPISANA W DOSTĘPNYM \" JĘZYKU\". ODPOWIADA KROK PO KROKU NA ZADANE PYTANIA. CO NAJWAŻNIEJSZE - WIEM JAK DALEJ POSTĘPOWAĆ ....POLECAM KORZYSTANIE Z TEJ FORMY . Czesław
  • Maja

    ocena usługi:

  • Paweł

    ocena usługi:

    To jest druga usługa , z której jestem bardzo zadowolony. Opinia zrozumiała, profesjonalna usługa warta polecenia. Dziękuję Paweł.
  • Marian

    ocena usługi:

    Polecam Opinia jasna i zrozumiała jak wszystkie dotychczsowe. Pozdrawiam cały zespół
  • gs

    ocena usługi:

    Dziękuję za opinię .Fajnie ,że można w dość łatwy i szybki sposób otrzymać poradę prawną. Świetna obsługa i kontakt oraz podejście do klienta bardzo profesjonalne , a sama opinia jasna, krótka i zrozumiała.Podoba mi się również to, że po otrzymaniu opini można jeszcze wyjaśnić pewne zagadnienia. Polecam. Pozdrawiam Biuro obsługi klienta i cały Zespół prawników.
  • Bogusław

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za wnikliwe i profesjonalne wyjaśnienia dotyczące mojej sprawy. Konkluzja rozważań prawnych jest jasna i jednoznaczna, mam nadzieję, że dzięki niej uda mi się zakończyć pozytywnie moją sprawę. Cieszę się, że istnieje tak profesjonalny i życzliwy portal jak e-prawnik.pl. Będę polecał wszystkim. Pozdrawiam serdecznie cały Zespół. Bogusław
  • Maria

    ocena usługi:

    Dziękuję za pomoc. Maria
  • teresa

    ocena usługi:

    Jestem zadwolona z usługi. Otrzymałam wyczerpującą odpowiedź. W razie wątpliwości można \"dopytać\".
  • Paweł

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolony z opini,bardzo przejrzysta i zrozumiała .Polecę znajomym .Dziękuję Paweł.
  • Joanna

    ocena usługi:

  • Edward

    ocena usługi:

    Człowiek prosząc o poradę,podświadomie myśli o korzystnym dla niego rozwiązaniu,nie zawsze tak jest,niestety, lecz opinia prawna,wystawiona przez e-prawnik, w sposób czytelny dla nas, pokazuje jak można bronić się przed,mówiąc kolokwialne,oszustami,żerującymi na naszej niewiedzy
  • Zbigniew

    ocena usługi:

    Jestem usatysfakcjonowany szybką, profesjonalną obsługą portalu e-prawnik. Podoba mi się szerokie podejście do rozwiązywanych problemów prawnych, ich uzasadnianie piśmiennictwem, oraz kontakty w celu sprecyzowania tych problemów.
  • Bożena

    ocena usługi:

    Polecam ,fachowa szybka obsługa kompetentni doradcy , szybka odpowiedz pomocna, bez wychodzenia z domu.Wiem jak rozwiązac mój problem dziękuję.
  • Józef

    ocena usługi:

    Opinia w pełni spełniła moje oczekiwania . Zagadnienia zostały opisane wielowątkowo co rozwiało nurtujące mnie wątpliwości. Napisana językiem wystarczająco zrozumiałym.
  • Janusz

    ocena usługi:

    Dziękuję za opinię, chocjaż nie po mojej myśli ale dobra. Cieszy mnie że istnieje coś takiego jak e-prawnik.pl Dzięki Janusz


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane