Nowe zasady zatrudniania asystentów posłów do PE

Posłowie zatwierdzili propozycję rozporządzenia zmieniającego zasady zatrudniania asystentów posłów do Parlamentu Europejskiego. Propozycja zmierza do zapewnienia większej przejrzystości reguł oraz niedyskryminacji przy zatrudnianiu asystentów. Rozporządzenie zastąpi 27 odmiennych, krajowych procedur dotyczących zatrudniania, opodatkowania i ubezpieczeń pracowniczych, którymi objęci są poselscy asystenci.

Po głosowaniu, autor parlamentarnego sprawozdania Giuseppe GARGANI (EPP-ED, IT) odczytał wspólne oświadczenie Parlamentu i Rady podkreślając, że propozycja ta nie wymaga żadnych dodatkowych środków finansowych z budżetu Parlamentu Europejskiego. Gargani dodał, że udało się osiągnąć dobry kompromis między potrzebą zapewnienia swobody doboru pracowników przez posłów i zachowaniem przejrzystość wydatków.

Porady prawne

Wspólne zasady zatrudniania asystentów w Brukseli i państwach członkowskich

Proponowane rozporządzenie rozróżnia dwie kategorie asystentów. Pierwsza z nich to asystenci akredytowani, pomagający jednemu lub kilku posłom w pracach prowadzonych w pomieszczeniach Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, w Brukseli i w Luksemburgu. Druga to asystenci zatrudnieni przez posłów w państwie członkowskim, w którym zostali oni wybrani.

Umowy o pracę z asystentami zawierane będą na czas określony i będą wygasać w raz z końcem kadencji. Asystentom przysługiwać będą świadczenia socjalne podobne do tych, które przysługują urzędnikom służby cywilnej, a wysokość wynagrodzenia zależeć będzie od stopnia zaszeregowania.

Za kontrakty i świadczenia finansowe odpowiedzialne będą służby finansowe Parlamentu, ale posłowie będą decydować o zatrudnieniu konkretnej osoby w charakterze asystenta, przydziale zadań oraz okresu, na jaki zatrudniony zostanie asystent.

Przewidziano również nowe zasady zatrudniania i wynagradzania asystentów pracujących w biurach posłów w krajach członkowskich. Wprowadzono zasadę, że na poszukiwanie i gromadzenie informacji (research studies) i inne usługi o charakterze doradczym poseł będzie mógł przeznaczyć do 25% środków, które Parlament udostępnia na zatrudnienie asystentów.

Procedura legislacyjna

Zmiana zasad zatrudnienia asystentów wymagała uruchomienia procedury legislacyjnej (konsultacji), ponieważ wymagała nowelizacji rozporządzenia dotyczącego zatrudniania innych pracowników Wspólnot Europejskich. Po głosowaniu plenarnym, projekt musi formalnie zatwierdzić Rada UE. Nowe zasady powinny zacząć obowiązywać od lipca przyszłego roku, po wyborach do PE, wraz z nowym statusem posła do Parlamentu Europejskiego.

Giuseppe GARGANI (EPP-ED, IT)

Sprawozdanie w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Rady zmieniającego warunki zatrudniania innych pracowników Wspólnot Europejskich

Źródło: Serwis prasowy Parlamentu Europejskiego, redakcja polska, 16.12.2008


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika