Pieniądze na dzieci - szykują się zmiany

Podajemy wyjaśnienia MPiPS w związku z artykułem red. Jacka Kowalskiego „Pieniądze na dzieci. Będą zmiany" (Gazeta Wyborcza 10-11.01.09 r.):

Zasiłek pielęgnacyjny: bez pustych miesięcy

Nieprawdą jest, że: „zainteresowany zgłasza się do urzędu, składa wniosek z dokumentami, ale jeśli nie ma wśród nich orzeczenia lekarskiego o stopniu niepełnosprawności, to i tak wypłata zasiłku może ruszyć".  

W rzeczywistości brak orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, nie daje podstaw do wypłaty zasiłku pielęgnacyjnego. Dopiero z chwilą uzupełnienia wniosku o brakujący dokument nastąpi realizacja wypłaty zgodnie z art. 24 ust. 2a ustawy o świadczeniach rodzinnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2006r., Nr 139, poz. 992 z późn. zm.) tj. jeżeli osoba w okresie trzech miesięcy od wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności złoży wniosek o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego, prawo do zasiłku pielęgnacyjnego ustala się z wyrównaniem począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności.    

Porady prawne

Świadczenie pielęgnacyjne: płacą faktycznemu opiekunowi

Nieprawdą jest, że: „Innym świadczeniem choć podobnym w nazwie jest zasiłek pielęgnacyjny. To pieniądze, które dostaje opiekun osoby niepełnosprawnej, ale tylko wtedy gdy rezygnuje z pracy i poświęca się opiece nad chorym". W rzeczywistości osoba, która rezygnuje lub nie podejmuje zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością opieki nad dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, albo orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności może nabyć prawo do świadczenia pielęgnacyjnego (a nie zasiłku pielęgnacyjnego).  

Nieprawdą jest, że: „świadczenie pielęgnacyjne dostać może [...], żona zajmująca się mężem, mąż zajmujący się chorą żoną [...]". W rzeczywistości prawo do świadczenia pielęgnacyjnego nie przysługuje małżonkom na siebie nawzajem. Nie dotyczy ich obowiązek alimentacyjny, a ponadto zgodnie z art. 17 ust. 5 pkt 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeśli osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim.    

Becikowe także dla prawnych opiekunów

Nieprawdą jest, że: „Zmiana polega na rozszerzeniu zakresu osób, które mogą starać się o becikowe". W rzeczywistości becikowe tj. jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się żywego dziecka przysługuje opiekunowi prawnemu od kiedy wprowadzono to świadczenie tj. od 9 lutego 2006 r.    

Inne okresy zasiłkowe

Nieprawdą jest, że: „[...] obecny okres zasiłkowy (rozpoczęty we wrześniu 2008 roku) kończy się w listopadzie 2009 roku". W rzeczywistości obecny okres zasiłkowy, który rozpoczął się 1 września 2008 r. kończy się 31 października 2009 r. - więc nie w listopadzie tylko w październiku 2009 roku.   Nieprawdą jest, że: „Zmiana polega na tym, że szybciej zostaną zweryfikowane progi dochodowe rolników pobierających zasiłki - już w listopadzie." W rzeczywistości do dnia 23 września każdego roku Prezes GUS ogłasza wysokość przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego i pod tym względem nic się nie zmieniło.    

Czy wzrosną zasiłki? Prawdopodobnie tak

Nieprawdą jest, że: „Propozycje nowych kwot (takich jak nowe kryteria dochodowe) muszą bowiem najpierw zostać zatwierdzone przez Komisję Trójstronną ds. Społeczno-Gospodarczych. Uzgodnienia te zakończą się w połowie czerwca br. i właśnie wtedy dowiemy się czy i o ile wzrosną świadczenia rodzinne." W rzeczywistości zgodnie z art. 19 ust. 5 ustawy o świadczeniach rodzinnych do dnia 15 sierpnia roku, w którym przeprowadza się weryfikację, Prezes Rady Ministrów ogłasza w drodze obwieszczenia się w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" wysokość kwot kryteriów dochodowych oraz wysokość świadczeń rodzinnych.    

Działa Fundusz Alimentacyjny

Nieprawdą jest, że: „pieniądze [zaliczka alimentacyjna] należały się po sześciu miesiącach bezskutecznego poszukiwania przez komornika dłużnika alimentacyjnego" W rzeczywistości trzymiesięczna bezskuteczność egzekucji świadczeń alimentacyjnych wystarczała do uzyskania prawa do zaliczki alimentacyjnej.  

Nieprawdą jest, że: „świadczenia [z Funduszu Alimentacyjnego] wypłacają tylko urzędy miast i gmin.

" W rzeczywistości świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego w większości przypadków wypłacają ośrodki pomocy społecznej. Albowiem zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 2007 r. o pomocy państwa osobom uprawnionym do alimentów (Dz.U. 192, poz. 1378 z późn. zm.) organ właściwy wierzyciela (oznacza to wójta, burmistrza lub prezydenta miasta właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej) może upoważnić, w formie pisemnej, swojego zastępcę, pracownika urzędu albo kierownika ośrodka pomocy społecznej lub innej jednostki organizacyjnej gminy, a także inną osobę na wniosek kierownika ośrodka pomocy społecznej lub innej jednostki organizacyjnej gminy do prowadzenia postępowania w sprawach o świadczenia z funduszu alimentacyjnego, a także do wydawania w tych sprawach decyzji.  

Bożena Diaby

Rzecznik MPiPS

Źródło: www.mps.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • dana 2011-06-29 20:58:05

    jakie zmiany w zasiłkach rodzinnych w roku 2011/2012 d


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika