PIT 2013. Jak rozliczyć podatek od napiwków?
Wszystko zależy od tego, czy dostaliśmy pieniądze bezpośrednio od klienta, czy za pośrednictwem pracodawcy.
Kelner, pracownik kasyna, hotelu, taksówkarz czy barman zawsze muszą zapłacić podatek od otrzymanych napiwków. Fiskus nie zostawia w tej kwestii żadnych wątpliwości.
Nie zawsze jednak rozliczymy je w taki sam sposób. W zależności od okoliczności wręczenia napiwków, mogą one stanowić przychód ze stosunku pracy, bądź przychód z tzw. innych źródeł.
Z pierwszą sytuacją mamy do czynienia wtedy, gdy gratyfikacje od zadowolonych klientów restauracji lub hotelu trafiają najpierw do wspólnej puli, którą szef przekazuje następnie pracownikom do podziału.
Będzie tak również w sytuacji, gdy napiwek zawarty jest w rachunku wystawianym klientowi. Mamy z tym do czynienia np., gdy klient nie płaci gotówką, lecz kartą. Wówczas również mówimy, że napiwek jest przychodem ze stosunku pracy. Rozliczamy go zatem łącznie z wynagrodzeniem za pracę.
Taki sposób przekazywania napiwków rodzi też pewne konsekwencje dla pracodawcy, który jest zobowiązany pobrać od nich zaliczki na PIT – ponieważ są rozliczane na takich samych zasadach, jak pensja. Firma wystawia wówczas pracownikowi informację PIT-11.
Kiedy napiwki są dochodem z innych źródeł?
Gdy np. kelner dostaje napiwki bezpośrednio od klienta i zatrzymuje je dla siebie, nie zaliczamy ich do przychodów ze stosunku pracy. Wówczas nie mamy obowiązku odprowadzać od nich zaliczek na PIT, czy składać dodatkowych dokumentów.
Fiskus tłumaczy jednak, że trzeba je wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym w pozycji inne źródła i odprowadzić należny podatek dochodowy.
Interpretacje organów podatkowych wskazują, że w takim przypadku płatnikiem jest klient, który powinien wystawić PIT-8C. W praktyce trudno sobie wyobrazić, by idąc do baru prosić kelnerkę o dane osobowe niezbędne do wystawienia jej PIT-8C. Jeśli tego nie zrobimy, nie zostaniemy ukarani, lecz kelnerka i tak musi się rozliczyć z napiwku.
Co grozi za zatajenie napiwków przed urzędem?
Fiskus ma ograniczone możliwości, by udowodnić podatnikowi nierozliczenie napiwków, jakie dostawał do ręki bezpośrednio od klienta.
Problemy można mieć zwłaszcza w sytuacji, gdy są to znaczne sumy, które np. odkładamy na konto bankowe. Jeśli organ podatkowy wykryje jakiekolwiek dochody, których źródła podatnik nie będzie w stanie wskazać, opodatkuje je stawką w wysokości 75 proc.
PODSTAWA PRAWNA: Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Tekst jednolity: Dz. U. 2012 r. poz. 361 ze zm.)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?