Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Jak rozliczyć się przez Internet? PIT 2013

www.sxc.hu/sqback
(fot. www.sxc.hu/sqback)

Rozliczenie przez Internet jest szybkie i darmowe. Zobacz, kto może z niego skorzystać.

Już po raz kolejny podatnicy mają możliwość złożenia zeznania podatkowego przez Internet. Nie muszą przy tym posiadać kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Podatnicy mogą w taki sposób składać zeznania na formularzach PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39, a także PIT-16, PIT-16A,  PIT-16Z, PIT-19A i PIT-28.

Możliwe jest też złożenie zeznania podatkowego wspólnie z małżonkiem bez dodatkowych formalności jakimi w przeszłości był wymóg składania pełnomocnictwa - tłumaczy resort finansów.

Podobnie jak w zeszłym roku wystarczy, że przy wspólnym rozliczeniu jako dane uwierzytelniające (czyli jako informacje podpisujące deklarację) podamy informacje dotyczące jednego z małżonków. Nie trzeba składać dodatkowo w formie tradycyjnej (np. listem poleconym) oświadczenia UPL-1.

Ministerstwo udostępniło nam dwie możliwości rozliczania się przez Internet. Pierwszym są interaktywne formularze, udostępniane przez resort finansów na stronie: www.e-deklaracje.gov.pl. 

Drugą jest specjalny program, który po zainstalowaniu na naszym komputerze pozwoli wysłać zeznanie w formie elektronicznej. Pobierzemy go z tej samej strony. Aplikacja działa pod systemami Windows, Linux, Mac.

Bez kwalifikowanego podpisu wyślesz przez internet takie formularze

PIT-16

dla osób, które chcą skorzystać z opodatkowania w formie karty podatkowej

PIT-16a

deklaracja o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach roku podatkowego

PIT-19a

informacja o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne zapłaconej i odliczonej od zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów osób duchownych, w poszczególnych kwartałach roku podatkowego

PIT-28

przychody, odliczenia i ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

PIT-36

przychody z działalności gospodarczej, działów specjalnych produkcji rolnej, najmu i dzierżawy - opodatkowanych na zasadach ogólnych

PIT-36L

dla podatników prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane na zasadach podatku liniowego

PIT-37

przychody ze źródeł innych niż działalność gospodarcza, opodatkowanych na zasadach ogólnych według skali podatkowej

PIT-38

przychody kapitałowe, z inwestycji giełdowych związanych z obrotem papierami wartościowymi czy instrumentami pochodnymi

PIT-39

dotyczy przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych dotyczących nieruchomości

 .

Jak przygotować się do rozliczenia?

Niezależnie od tego, jaką metodę wybierzemy, musimy mieć program Adobe Acrobat Reader w wersji co najmniej 8.1.4. wraz ze specjalną wtyczką.

Jeśli zamierzamy wypełnić PIT w serwisie e-deklaracje, czyli bez ściągania programu na nasz komputer, niezbędna będzie ponadto wtyczka do przeglądarek internetowych Flash Player w wersji co najmniej 9.0.115. Wspomniany program i wtyczki są darmowe. Możemy je pobrać ze strony www.e-deklaracje.gov.pl.

Potrzebne będą dane weryfikacyjne

Wypełniając elektroniczny PIT za rok 2013 zostaniemy poproszeni o dane, które mają potwierdzić naszą tożsamość. Jeśli ich nie podamy, zeznania nie wyślemy. 

 

Chodzi o następujące informacje:
- imię (pierwsze),
- nazwisko,
- data urodzenia,
- numer PESEL (jeśli podatnik posiada ten numer),
- kwota przychodu wskazana w PIT za rok 2012
(jeśli nie był składany, to wpisujemy w odpowiedniej rubryce 0 zł).

Ponadto przystępując do wypełnienia deklaracji konieczne będą dane o uzyskanych w trakcie roku przychodach, kosztach ich uzyskania, potrąconych zaliczkach i odliczonych składkach na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Znajdziemy je w wystawionym przez pracodawcę formularzu PIT-11.

Korzystając z ulg podatkowych musimy też przygotować rachunki i inne dokumenty, które uprawniają nas do odliczenia.

Skąd wiadomo, że PIT złożyliśmy poprawnie?

Resort finansów uspokaja, że nie ma powodu martwić się, czy złożony elektronicznie formularz dotarł do urzędu – program wydaje potwierdzenie w sytuacji poprawnego przebiegu całej operacji albo wyświetla odpowiedni komunikat o błędzie.

Jeśli wszystko wypełniliśmy poprawnie, to zobaczymy na ekranie monitora kod 200 – przetwarzanie dokumentu zakończone poprawnie. W przypadku błędu możliwe są inne komunikaty.

 

Lista komunikatów wyświetlanych przez system e-Deklaracje

Numer komunikatu

Znaczenie komunikatu

100

Błędny komunikat SOAP

101

Proszę o ponowne przesłanie dokumentu

102

Proszę o ponowne przesłanie żądania UPO

200

Przetwarzanie dokumentu zakończone poprawnie

300

Brak dokumentu

301

Dokument w trakcie przetwarzania

302

Dokument wstępnie przetworzony

303

Dokument w trakcie weryfikacji podpisu

400

Przetwarzanie dokumentu zakończone błędem

401

Dokument niezgodny ze schematem xsd

408

Dokument zawiera błędy uniemożliwiające jego przetworzenie

409

Dokument zawiera niewłaściwą ilość i/lub rodzaj elementów

410

Złożony dokument (zeznanie) bez podpisu nie może być korektą

411

W systemie jest już złożony dokument (zeznanie) z takim numerem NIP

412

Weryfikacja negatywna - niezgodność danych informacyjnych

413

Dokument z certyfikatem bez wymaganych atrybutów

414

Weryfikacja negatywna - błąd danych identyfikacyjnych

.

Po wysłaniu formularza otrzymamy numer referencyjny. Pamiętajmy, że nie jest on poświadczeniem złożenia PIT za rok 2013.

Dowodem i potwierdzeniem złożenia deklaracji jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), które można otrzymać wyłącznie dla dokumentów, które otrzymały status 200

Urzędowe Poświadczenie Odbioru pobierzemy na stronie e-deklaracje dopiero po weryfikacji naszego zeznania. Wykorzystamy przy tym wspomniany numer referencyjny.

UPO jest jedynym wiarygodnym potwierdzeniem, że złożyliśmy elektroniczny PIT. Wystarczy, że będziemy je posiadali w wersji elektronicznej. Poświadczenie możemy też wydrukować, co oszczędzi problemów w razie awarii komputera.

 • Podziel się:

 

Komentarze: Jak rozliczyć się przez Internet? PIT 2013

 • arowana14 2017-03-28 17:31:32

  Re: Jak rozliczyć się przez Internet? PIT 2013

  Też przez neta się rozliczam, dużo szybsza opcja. Ja po urzędach latać nie lubię. W tym roku rozliczałam się przez pitax.pl , bo koleżanka mi poleciła. Sprawnie wszystko poszło. Rządowej stronki nie polecam, bo cały czas się zacina, a jak wyskoczy błąd to trzeba od nowa. Tutaj rach ciach i zrobione.

 • Olka 2016-04-23 23:51:37

  Re: Jak rozliczyć się przez Internet? PIT 2013

  Kto się teraz rozliczał z pomocą PITAX ? Mąż chce się za to zabrać i właśnie wiem, że szybciej i łatwiej idzie jak się z PITAX robi całe Pity itd. Dajcie znać proszę. Pozdrawiam, Olka

 • Ula 2015-08-27 12:14:03

  Re: Jak rozliczyć się przez Internet? PIT 2013

  Nieco nieaktualne, ale PITy nie wychodzą z mody, są co roku więc zapytam. Czy ktoś korzystał z PIT Scan? Słyszałem, że fajna, kilkoro znajomych używa i chwali sobie wysyłanie mailem, ale jeszcze się zastanawiam.

 • emil 2014-04-06 14:30:09

  Re: Jak rozliczyć się przez Internet? PIT 2013

  skąd wziąć e-meil do podatnik.info

 • k 2014-03-29 18:29:35

  Re: Jak rozliczyć się przez Internet? PIT 2013

  czy na stronie pit-2013.podatnik.info moge bezpiecznie sie rozliczyc?

 • Marta Michałowska 2014-03-20 10:55:00

  Re: Jak rozliczyć się przez Internet? PIT 2013

  Witam, jestem studentką i w zeszłym roku pierwszy raz poszłam do pracy (praktyki studenckie). Dowiedziałam się, że to co zarobiłam na praktykach mam wpisać jako dochód dodatkowy (proszę mnie poprawić jeżeli jest to błąd). Czy mój pierwszy PIT muszę złożyć osobiście w US? Czy mogę złożyć deklaracje przez internet ale i tak później będę musiała zanieść do US informacje o moim nr konta (w celu otrzymania zwrotu na konto a nie przez Pocztę Polską)? Dziękuje za odpowiedź

 • Sandra 2014-03-16 17:09:26

  Re: Jak rozliczyć się przez Internet? PIT 2013

  Witam, W celu wysłania e-deklaracji należy wpisać kwotę przychodu. Ma to być kwota moja i męża czy tylko męża? Zawsze rozliczamy się razem. Występuje błąd 414.

 • andegawenda 2014-03-06 11:15:24

  Re: Jak rozliczyć się przez Internet? PIT 2013

  W zeszłym roku po raz pierwszy rozliczałam się przez internet, czy jest jakiś sposób, by sprawdzić kwotę przychodu z zeszłego roku?? Sprawdzałam na UPO, mam je do tej pory na dysku komputera, ale tam nie ma takiej informacji :( wygląda na to, że tym razem będę musiała rozliczyc się na papierze :(

 • Aneta 2013-07-26 11:05:42

  Re: PIT 2012: jak rozliczyć się przez internet?

  a wie ktoś kiedy będzie rozwiązanie konkursu ogłoszonego na pitax.pl. Rozliczyłam tam PIT online i teraz zastanawiam się co z tymii wynikami...

 • paulina 2013-04-29 22:19:50

  Re: PIT 2012: jak rozliczyć się przez internet?

  nie wypelnialam swojej deklaracji w tym roku - robię to po raz trzeci - i przy wysyłce mam komunikat 411. Czy mozliwe, ze ktoś wpisał mój pesel przez pomylkę i stąd błąd? (w zesżłym roku posługiwałam się NIP). Jesli tak - to co mam zrobić?

 • Dorota 2013-04-03 14:12:18

  Re: PIT 2012: jak rozliczyć się przez internet?

  Należy podać kwotę przychodu z PIT-u za 2011 r. Powinien Pan podac kwotę z poz. 60 pIt-u za 2011 r.

 • Jarek 2012-03-13 18:34:19

  Jaka kwota autoryzacji

  Witam, Jaką kwotę muszę podać do autoryzacji jeżeli rozliczam się z żoną. Wypełniałem pita 37 z e-deklaracjami w momencie wysyłania pita do US muszę podać kwotę przychodów z 2010r. Czy to ma być suma pochodow czy tylko podatnika, który wysyła zeznanie?

 • Piotr 2012-01-18 01:55:34

  Re: PIT 2011: jak rozliczyć się przez internet?

  Pracowałem 8 miesięcy w ZPCHR jako strażnik. Otrzymałem Pit-11 . Oprócz tego z działalności gospodarczej rozliczam się na Pit -28. Jak te oba Pity wysłać razem ?

 • Tomasz Kopczyk 2012-01-17 17:28:03

  Re: PIT 2011: jak rozliczyć się przez internet?

  Nie znajduję Formularza PIT36, do rozliczania się wspólnie z małżonkiem. Jest tylko PIT36L. Proszę o pomoc.


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Małgorzata

  ocena usługi:

  wszystkim niezdecydowanym serdecznie polecam portal e-prawnik.Ogromny plus dla portalu, że moja sprawa została bardzo dogłębnie zbadana. Stanowisko prawne i dalsza ścieżka postępowania jasno określona.Wszystkie moje wątpliwości, które nasuwały mi się po otrzymaniu opinii sukcesywnie przez kilka dni zostały wyjaśnione.Drugi ogromny plus za bardzo szybki czas reakcji na moja wysyłana korespondencję.Dzięki kontaktowi z portalem e-prawnik mam poczucie, że nie jestem sama z problemem.Biorąc pod uwagę konkurencyjną na rynku cenę za usługę, z całym przekonaniem mogę potwierdzić, że była tego warta.
 • Z. Wiśniewski

  ocena usługi:

  Jestem wysoce usatysfakcjonowany pracą zespołu e-prawnik.pl Gorąco polecam
 • Renata

  ocena usługi:

 • Damian

  ocena usługi:

 • Zbyszek

  ocena usługi:

  Biuro e-prawnik pomogło w sprawie, za co dziękuje.
 • Agnieszka

  ocena usługi:

  Bardzo trafna i rzeczowa obsługa Polecam wszystkim, którzy potrzebują porady prawnej
 • Sławomir

  ocena usługi:

  Dziękuję za poradę. Bardzo pomocny serwis, rzeczowe odpowiedzi, krótki czas oczekiwania na wycenę opinii. Naprawdę jestem zadowolony. Polecam
 • Wiesława

  ocena usługi:

  Dziękuję..., otrzymałam jasną i profesjonalną odpowiedź polecam Wiesława
 • Adam

  ocena usługi:

  Dzięki bardzo merytorycznej opinii oszczędzono mi przegranej sprawy w Sądzie .
 • Dorota

  ocena usługi:

  polecam, szybko i konkretnie
 • Anna

  ocena usługi:

 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
 • Adam

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
 • Małgorzata

  ocena usługi:

  Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
 • Piotr

  ocena usługi:

  jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane