Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

PIT 2014: wspólne rozliczenie małżonków

www.sxc.hu/malloq
(fot. www.sxc.hu/malloq)

Można skorzystać z takiej możliwości składając zeznanie tradycyjnie bądź przez Internet. Trzeba jednak spełnić kilka warunków.

Po pierwsze musimy być w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy. Oznacza to, że wspólny PIT za rok 2014 złożą tylko małżonkowie, którzy pobrali się jeszcze w roku 2013. Ze wspólnego rozliczenia nie skorzystają zatem np. małżonkowie, którzy zawarli ślub np. 4 stycznia 2014 roku – nawet, jeśli wcześniej byli w związku nieformalnym i mieszkali razem.

Kolejnym warunkiem jest wspólność majątkowa. Omawiany sposób rozliczenia będzie możliwy jedynie wtedy, gdy istniała między małżonkami przez cały 2014 rok.

Powstaje ona automatycznie w chwili zawarcia małżeństwa chyba, że przed wstąpieniem w związek małżeński wyłączono ją zawierając specjalną umowę majątkową. Wspólny PIT za rok 2014 będzie niemożliwy, gdy w trakcie roku podatkowego małżeństwo postanowiło się rozwieść lub zdecydowało się na rozdzielność majątkową.

Wspólne rozliczenie PIT, a śmierć małżonka 

Śmierć jednego z małżonków nie wyklucza takiego sposobu rozliczenia się z fiskusem. Zgodnie z prawem o łączne opodatkowanie dochodów małżonków, między którymi istniała w roku podatkowym wspólność majątkowa, może wystąpić podatnik, który:

 - zawarł związek małżeński przed rozpoczęciem roku podatkowego, a jego małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego,

- pozostawał w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, a jego małżonek zmarł po upływie roku podatkowego przed złożeniem zeznania podatkowego.

Koniecznie zaznacz, że rozliczasz się wspólnie

 Chcąc rozliczyć podatek wspólnie – zarówno przez internet, jak i tradycyjnie – trzeba jedynie zaznaczyć odpowiednią rubrykę w formularzu. Nazywa się ona Wybór sposobu opodatkowania. Z zasady zaznaczamy w niej kwadrat - wspólnie z małżonkiem zgodnie z wnioskiem o którym mowa w art. 6 ust 2 ustawy.

 Jeśli małżonek zmarł w ciągu roku podatkowego lub przed złożeniem formularza, należy zaznaczyć kwadrat - wspólnie z małżonkiem zgodnie z wnioskiem o którym mowa w art.6a ust 1 ustawy.

 Małżonek z firmą rozliczy wspólny PIT?

Musimy pamiętać, że nie można złożyć wspólnego rozliczenia z małżonkiem, który prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym, kartą podatkową, ryczałtem ewidencjonowanym lub podlega podatkowi tonażowemu. Nie ma przy tym znaczenia czy firma małżonka przynosi dochody, czy też nie. Wspólne rozliczenie jest niemożliwe również wtedy, gdy małżonek zgłosił zawieszenie tak opodatkowanej działalności.

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by złożyć wspólny PIT za rok 2014 z małżonkiem, gdy działalność gospodarcza opodatkowana jest na zasadach ogólnych.

 Kiedy opłaca się złożyć PIT z małżonkiem?

 Przede wszystkim w sytuacji, gdy jedna osoba zarabia na całą rodzinę, a druga nie zarabia i zajmuje się domem. Będzie to opłacalne również wtedy, gdy istnieje duża rozbieżność między dochodami małżonków. Przy wspólnym rozliczeniu podatek obliczany jest w podwójnej wysokości, ale od połowy łącznych dochodów małżonków.


  • Podziel się:

 

Komentarze: PIT 2014: wspólne rozliczenie małżonków

  • Eugeniusz Rajchel 2014-02-24 22:02:31

    Re: PIT 2013: wspólne rozliczenie małżonków

    Czy można rozliczyć się wspólnie z małżonką, kóra zmarła w pierwszym miesiącu, (styczeń), po roku, który chcę rozliczyć. Wspólność małżeńska (wieloletnia) i majątkowa są zachowane. Jeśli tak, czy wymagane są dodatkowe dokumenty i uzgodnienia.

  • Szymon 2013-03-25 18:38:50

    Re: PIT 2011: wspólne rozliczenie małżonków

    Ziom ma rację. Właśnie sprawdzałem to zagadnienie i tak, zmarły małżonek to 3 kwadrat.

  • Jurek 2012-03-16 21:09:32

    Re: PIT 2011: wspólne rozliczenie małżonków

    Jeżeli małżonkowie rozliczają się wspólnie, to dlaczego kwotę wolną czyli 556,02zł odlicza się tylko za jedną osobę?

  • ziom 2012-03-07 15:54:03

    Zły kwadrat!!!

    Jeśli chce się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (żyjących) to zaznacza się nie 3 kwadrat tylko DRUGI !!! Opcja "wspólnie z małżonkiem zgodnie z wnioskiem o którym mowa w art.6 ust 2 ustawy o PIT" w rubryce wyboru opodatkowania to kwadrat DRUGI, a NIE TRZECI !!! Rozliczenie ze zmarłym małżonkiem czyli "wspólnie z małżonkiem zgodnie z wnioskiem o którym mowa w art.6a ust 1 ustawy o PIT" to kwadrat TRZECI!!! Rozliczenie dla osób samotnie wychowujących dzieci to kwadrat CZWARTY !!!

  • Gabriela. 2012-02-24 10:52:35

    Re: PIT 2011: wspólne rozliczenie małżonków

    Witam. Od wczoraj poraz pierwszy przymierzam się do rozliczenia PIT-a 37 on-line.Mój niepokój budzi to,że nie w poszczególne rubryki nie chcą "wpisać się " typowo polskie litery np ą czy ę.To to jest normalne,czy to może jakiś błąd mojego komputera. Pozdrawiam. Gabriela.

  • Basia 2012-02-23 08:48:05

    Re: PIT 2011: wspólne rozliczenie małżonków

    Witam, Jeśli koszty uzyskania przychodu u małżonka są zaniżone, czy jest taka mozliwośc, że na formularzu Pit - 37 za 2011 rok zmienie je na odpowiednią wysokość? Czy nie można tego zrobić. Pozdrawiam, Barbara Gogol

  • Czsław 2012-02-22 12:16:44

    Re: PIT 2011: wspólne rozliczenie małżonków

    czy za ubiegły rok można odliczyć opłatę za internet ?

  • nobel 2012-01-25 16:15:26

    Re: PIT 2011: wspólne rozliczenie małżonków

    Czy jeżeli zlikwidowałem działalność gospodarczą 24 stycznia 2011,to mogę czy nie mogę rozliczyć się wspólnie z żoną?


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 3
  • 3
  • 4
  • 3
  • 4
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Zbigniew

    ocena usługi:

    Jestem usatysfakcjonowany szybką, profesjonalną obsługą portalu e-prawnik. Podoba mi się szerokie podejście do rozwiązywanych problemów prawnych, ich uzasadnianie piśmiennictwem, oraz kontakty w celu sprecyzowania tych problemów.
  • Bożena

    ocena usługi:

    Polecam ,fachowa szybka obsługa kompetentni doradcy , szybka odpowiedz pomocna, bez wychodzenia z domu.Wiem jak rozwiązac mój problem dziękuję.
  • Józef

    ocena usługi:

    Opinia w pełni spełniła moje oczekiwania . Zagadnienia zostały opisane wielowątkowo co rozwiało nurtujące mnie wątpliwości. Napisana językiem wystarczająco zrozumiałym.
  • Janusz

    ocena usługi:

    Dziękuję za opinię, chocjaż nie po mojej myśli ale dobra. Cieszy mnie że istnieje coś takiego jak e-prawnik.pl Dzięki Janusz
  • Ela

    ocena usługi:

    Korzystalam z porad e-prawnik kilka razy.Jestem bardzo zadowolona z uslug.Opinie sa bardzo przejrzyste i zrozumiale.Zdecydowanie polecam i pozdrawiam caly zespol
  • Ireneusz

    ocena usługi:

    Dziękując Państwu za opinię dodam, że korzystałem z usług e-prawnika już wielokrotnie będąc zadowolonym z treści odpowiedzi i kontaktu z Biurem Obsługi. Państwa usługi polecałem również swym znajomym i rodzinie, a ich podziękowania najlepiej świadczą o profesjonalizmie Waszych odpowiedzi. Dziękując, serdecznie Was polecam i pozdrawiam cały Zespół - Ireneusz
  • Jadwiga

    ocena usługi:

    Opinia sporządzona jest rzetelnie i zawiera dobrze uzasadnioną odpowiedź na zadane pytanie. Profesjonalna usługa warta polecenia. Dziekuję.
  • Bożena

    ocena usługi:

    Opinia jasna i zrozumiała .Polecam e prawnik.pl Dziękuję bardzo za wyjasnienie mi mojego problemu.
  • J.Ś

    ocena usługi:

    Serdecznie dziękuję za udzieloną mi pomoc ,polecam i pozdrawiam J.Ś
  • Izabela

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z istnienia tak profesjonalnej firmy. Opinie są rzetelne,wnikliwie i jasno wytłumaczone. Polecam wszystkim potrzebującym porady prawnej.Otrzymacie wszystkie odpowiedzi na nurtujące Was problemy i odpowiedż na pytania. Bardzo dziękuję całemu zespołowi portalu e-prawnik pl. za rozwiązanie moich problemów prawnych. Polecam wszystkim. Dziękuję i pozdrawiam cały Zespół. Izabela
  • Agnieszka

    ocena usługi:

    Pomoc zespołu bardzo dobra i szybka, rzetelna ocena. Mogę z czystym sumieniem polecić e-prawnik.pl.
  • Marian

    ocena usługi:

    Opinia jasna i zrozumiała tak jak i opinie sporządzane wcześniej w innych sprawach.Polecam usługi prawników z e-prawnik. Pozdrawiam Marian
  • Barbara

    ocena usługi:

    Barbara 04.06.2015 Jestem zadowolona z uzyskanej opinii prawnej- fachowa, szczegółowa z podaniem podstaw prawnych dla konkretnej sytuacji. Koszt obsługi umiarkowany. Korzystałam z tej porady prawnej drugi raz i z pewnością, w razie potrzeby zwrócę się ponownie o opinię, Barbara
  • Alicja

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z wykonanej usługi.Polecam!Pozdrawiam.Alicja
  • Bożena

    ocena usługi:

    Opinia bardzo rzetelna, pomocna , przygotowana niemal błyskawicznie. bardzo dziękuję całemu Zespołowi za pomoc. Bożena.
  • Stefania

    ocena usługi:

    Dziękuję za tak perfekcyjne załatwienie.Otrzymałam opinię bardzo szcegolowo. Napewno jeszcze nie raz skorzystam. Bardzo dziekuję i pozdrawiam. Stenia
  • Sylwia

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za szybką, rzetelną i wyczerpującą odpowiedź bez wychodzenia z domu, bez zbędnych formalności w bardzo korzystnej cenie. Korzystałam już w przeszłości z usług portalu i na pewno w przyszłości też będę z tych usług korzystać. Pozdrawiam. S.Schuhmann


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane