Produkcja sprzedana przemysłu w maju 2008 r.

Produkcja sprzedana przemysłu wzrosła w maju br. o 2,3 proc. w stosunku do maja 2007 r., zaś względem kwietnia br. spadła o 8,5 proc. Po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych sprzedaż w maju była wyższa o 3,4 proc. niż przed rokiem. Wzrost ten był mniejszy od oczekiwań analityków MG.

Wpływ na to miał przede wszystkim układ kalendarza. Dwa tzw. długie weekendy nie tylko zmniejszyły liczbę dni pracujących, ale także obniżyły aktywność gospodarczą.

Niemniej jednak w maju br. w porównaniu do tego samego miesiąca roku ubiegłego produkcja przemysłowa wzrosła w aż 14 spośród 29 działów przemysłu. Najwyższy wzrost odnotowały: produkcja sprzętu i urządzeń radiowych, telewizyjnych i telekomunikacyjnych - o 21,2 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 16,9 proc., maszyn i urządzeń - o 13,7 proc., metali - o 5 proc., a także artykułów spożywczych i napojów - o 4,8 proc.

Produkcja sprzedana w przetwórstwie przemysłowym wzrosła natomiast o 2,9 proc. Wielkość ta spadła jedynie w górnictwie - o 3,8 proc. oraz w sektorze wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną, gaz i wodę o 3,5 proc.

W okresie styczeń - maj produkcja przemysłowa wzrosła o 8,6 proc. Uwzględniając bieżące uwarunkowania, analitycy MG oczekują, że wzrost produkcji w czerwcu nie powinien być niższy niż 7 proc. Biorąc pod uwagę tym razem pozytywny wpływ kalendarza (jeden dzień roboczy więcej), wynik ten może być nawet wyższy. Pozwoli to osiągnąć w drugim kwartale podobny jak w pierwszym kwartale (8,5 proc.).

Wskaźnik cen produkcji sprzedanej przemysłu wzrósł w maju o 2,8 proc. względem analogicznego miesiąca 2007 roku. Wzrost cen okazał się zgodny z oczekiwaniami ekspertów resortu gospodarki. Był konsekwencją wzrostu cen w sektorze wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną, gaz i wodę - o 2,7 proc. względem kwietnia br. oraz aż o 9 proc. względem maja ubiegłego roku. W maju br. w stosunku do kwietnia br. spadły z kolei ceny w górnictwie - o 0,9 proc., wzrosły zaś w przetwórstwie przemysłowym o 0,7 proc. Analitycy MG prognozują, że dynamika cen w czerwcu nieznacznie wzrośnie - do około 3 proc.

W maju br. sprzedaż w przedsiębiorstwach budowlanych była wyższa o 16,6 proc. niż przed rokiem i o 7,3 proc. wyższa niż w kwietniu br. Po wyeliminowaniu czynników sezonowych produkcja wzrosła o 15,2 proc. w stosunku do maja 2007 roku. W okresie styczeń - maj 2008 roku sprzedaż produkcji budowlano-montażowej wzrosła o 17,3 proc. Eksperci MG oczekują, że wzrost produkcji budowlano-montażowej w drugim kwartale wyniesie 18 proc.

Produkcja sprzedana przemysłu w pierwszym półroczu 2008 r. charakteryzuje się dużą zmiennością, dlatego należy zachować ostrożność w prognozach tego wskaźnika. Jednocześnie analitycy MG twierdzą, że oczekiwany wzrost produkcji w czerwcu pozwala na optymizm w szacowaniu wzrostu PKB w drugim kwartale br. na poziomie 5,5-6 proc.

Porady prawne

Źródło: www.mg.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika