Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Przywileje posłów. Co mają za darmo?

(fot. )

Bilety na samolot, pociąg i autobus. Do tego noclegi w hotelu oraz dopłaty do wynajęcia mieszkania i tanie pożyczki. Co jeszcze?

Dziś odbędzie się pierwsze posiedzenie Sejmu i Senatu nowej kadencji. Parlamentarzyści to nieliczna grupa społeczna, która cieszy się licznymi przywilejami. Podstawą jest immunitet, który – zgodnie z konstytucją – od dnia ogłoszenia wyników wyborów zapewnia im ochronę.

Przed czym? Aż do wygaśnięcia mandatu poseł nie może być pociągnięty bez zgody Sejmu do odpowiedzialności karnej. Tak samo jest w przypadku senatorów, gdzie zgodę musi wyrazić Senat.

Immunitet chroni wybrańców narodu nawet przed grzywną za wykroczenia drogowe. Gdy policjant przyłapie np. posła pirata na przekroczeniu prędkości, to nie może mu tak po prostu wypisać mandatu.

- Policjant poprzestaje na sporządzeniu notatki, zawierającej szczegółowy opis zdarzenia oraz dane sprawcy wykroczenia – wyjaśnia dla e-prawnik.pl podinspektor Joanna Kącka, rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.

Taka notatka musi przejść długą drogę, by właściciel immunitetu mógł ponieść karę (patrz ramka).

Poseł przekracza prędkość. Co robi policjant?
(tłumaczy
podinspektor Joanna Kącka, rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi)

  •  Poprzestaje na sporządzeniu notatki urzędowej, zwanej dalej „notatką”, zawierającej szczegółowy opis zdarzenia oraz dane identyfikujące sprawcę wykroczenia, którą wraz z materiałami, zebranymi bez udziału osoby
    posiadającej immunitet, przekazuje dyżurnemu jednostki organizacyjnej Policji właściwej dla miejsca zdarzenia; 
  •  Właściwy dla miejsca zdarzenia komisariat, niezwłocznie po ujawnieniu wykroczenia, kieruje do Komendy
    Głównej Policji właściwej do spraw prewencji wniosek o udzielenie pomocy prawnej w zakresie uzyskania zezwolenia na ściganie. Do wniosku dołącza się akta sprawy (akta czynności wyjaśniających ograniczonych do udokumentowania popełnionego wykroczenia oraz zebrania danych niezbędnych dla uzyskania zezwolenia na ściganie);
  •  Po otrzymaniu i sprawdzeniu pod względem formalnym wniosku - kierownik komórki organizacyjnej Komendy Głównej Policji właściwej do spraw prewencji, działający w imieniu Komendanta Głównego Policji, niezwłocznie kieruje do Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej lub, Marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej wniosek
    o wyrażenie zgody na pociągnięcie sprawcy wykroczenia do odpowiedzialności karnej;
  •  Decyzja zwrotna jest przekazywana do komisariatu prowadzącego postępowanie w danej sprawie.

Państwo zapewni dach nad głową

Immunitet to jednak nie jedyny przywilej parlamentarzysty. Poseł może np. dostać dofinansowanie do mieszkania. Pieniądze przysługują wtedy, gdy wybraniec nie jest zameldowany na pobyt stały w Warszawie i nie posiada innego uprawnienia do zakwaterowania na terenie tego miasta. Wówczas przysługuje mu pokój w domu poselskim.

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by parlamentarzysta wynajął sobie prywatną kwaterę. W takim wypadku też dostanie wsparcie z budżetu. O jakiej kwocie mowa? – Ryczałt jest jednakowy dla wszystkich posłów i wynosi do 2.200 zł miesięcznie, bądź 72 zł za jedną dobę hotelową – tłumaczy biuro prasowe Kancelarii Sejmu.

ILE ZARABIA POSEŁ? JAKIE JESZCZE MA PRZYWI

Odloty za darmo na koszt podatnika

Kolejnym przywilejem parlamentarzysty jest prawo do darmowych przejazdów środkami komunikacji publicznej. Chodzi o komunikację miejską, autobusy czy pociągi (nawet pierwszą klasą i w wagonach sypialnych). Ponadto poseł ma prawo do bezpłatnego latania samolotami po Polsce. Za wszystko płaci Kancelaria Sejmu z pieniędzy budżetowych, czyli m.in. z naszych podatków.

.

.

Pensja, pożyczka i zasiłek dla biednych

Każdy z posłów otrzymuje co miesiąc pensję (uposażenie) w wysokości 9.892,30 złotych brutto. Oprócz tego jest jeszcze dieta poselska, która stanowi 25 procent uposażenia (jest wolna od podatku) i wynosi dokładnie 2.473 zł.

Uposażenie nie przysługuje tym, którzy pozostając w stosunku pracy nie korzystają z urlopu bezpłatnego, prowadzącym działalność gospodarczą samodzielnie lub wspólnie z innymi osobami oraz posłom, którzy nie
zawiesili prawa do emerytury lub renty.

Przypominamy, że parlamentarzyści mogą również dostać do 20 tys. zł pożyczki na remont mieszkania lub domu. Na budowę lub kupno mieszkania jest to 25 tys. zł. Raty pożyczki potrącane są z uposażenia lub diety. Oprocentowanie kredytu jest bardzo niskie. Jeśli zaciągnięto go na 12 miesięcy, to wynosi 3 proc., w przypadku pożyczki na 24 miesiące – 4 proc.

Państwo nie zostawia na lodzie też tych, których nie wybraliśmy na następna kadencję. Odchodzący poseł ma prawo do odprawy w wysokości blisko 30 tys. zł brutto – niezależnie od tego, czy wykonywał mandat przez całą kadencję, czy tylko przez jej część.

Polityk opuszczający Sejm może liczyć też na pomoc materialną. Jeśli będzie miał problem ze znalezieniem zatrudnienia i udowodni, że nie może zaspokoić podstawowych potrzeb życiowych, dostanie do 5 tys. zł bezzwrotnej zapomogi. Na takie pieniądze były przedstawiciel narodu ma szansę maksymalnie dwa razy w roku. O zapomogę mogą się jednak starać również posłowie w trakcie kadencji.

To nie koniec przywilejów dla parlamentarzysty. Te, o których już wspomnieliśmy i inne przedstawiamy w poniższej ramce.

Przywileje posłów i senatorów
- pieniądze na prowadzenie biura poselskiego – 11.650 zł ( w tym na paliwo);
- nisko oprocentowana pożyczka na remont lub nowe mieszkanie - do 25 tys. zł;
- darmowe podróże komunikacja publiczną - samoloty, autobusy, pociągi;
- darmowy nocleg w Warszawie - hotel poselski lub do 2,2 tys. złotych miesięcznie na wynajem mieszkania;
- ochrona przez immunitet, np. przed mandatem za przekroczenie prędkości;
- darmowa komunikacja miejska;
- bezzwrotna zapomoga do 5 tys. zł, także dla byłych posłów;
- darmowa korespondencja służbowa;
- paszport dyplomatyczny - umożliwia odprawy lotniskowe i przejścia przez granice bez kontroli i kolejki;
- lekarze, ratownicy medyczni i karetka w gotowości przed parlamentem.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

  • Podziel się:

 

Komentarze: Przywileje posłów. Co mają za darmo?

  • Wojtuś 2011-11-12 10:59:20

    Re: Przywileje posłów. Co mają za darmo?

    Ja na wybory niechodze od zawsze ! a bez mojej wiedzy i pozwoleństwa zabierają moje podatki na tych darmozjadów.

  • Vit 2011-11-10 21:21:06

    Re: Przywileje posłów. Co mają za darmo?

    Tak duże przywileje, gdy w Kraju bieda, ludzie mają po 600 zł lub nic nie otrzymują, gdy chorzy, sieroty żebrzą by móc żyć lub leczyć się. Nie leczą się, bo służba zdrowia też ciągnie dla siebie. Trzy grupy ludzi w Polsce są najbogatsi, tzn. kochający pieniądze i nic człowiekowi nie pomogą bezinteresownie. Są to: prawnicy, lekarze i księża. Nie wiem dlaczego są to oni? Premier nie instaluje im kas fiskalnych, chyba ma w tym interes. Posłowie sami sobie uchwalili takie przywileje. To jest to samo, jak PSL rządzi w Kraju, a rządzący mają gospodarstwa rolne i setki hektarów.

  • Maria K. 2011-11-10 19:59:57

    Re: Przywileje posłów. Co mają za darmo?

    Do Mondrali i Anny,my wyborcy dajemy im przywileje-JAKIE?? dajemy im pracę w sejmie i senacie a posłowie DAJĄ SAMI SOBIE PRZYWILEJE.Przecież sami głosują nad różnymi ustawami.Z poważaniem

  • Anna Zdzitowiecka 2011-11-10 16:25:00

    Re: Przywileje posłów. Co mają za darmo?

    W ramach porozumienia zabezpieczajacego za 18 lat pracy i 7 mcy obliczono mi 190 dolarow swiadczen rentowych ,gdzie przez ostatnie 5 lat placilam honendalnie wysoka miesieczna skladke na Zus ktorej wysokosc byla odpowiednikiem pensji sredniej krajowej /a to w ramach zielonego swiatla dla prywatnego sektora aby zachecic ludzi do otwierania wlasnych biznesow/-bardzo sie ciesze za moglam w ten sposob sponsorowac naszych poslow.Moge im teraz oddac swoje rente ale obawiam sie ze by jej nie chcieli ,a moze zaprosze ich na sniadanie w Hotelu ,bo na tyle mi wystarczy moja renta .Pozdrawiam wsystkich poslow bez wyjatku,macie racje okradajcie nas jak sie dajemy i wmawiajcie nam ze bronicie interesow niewdziecznego ludu.Na calym swiecie kazdy kto ma otwarta glowe i predyspozycje mysli jak zarobic pieniadze ,w POlsce ten kto ma otwarta glowe mysli jak sie wkrecic do polityki bo juz o reszte nie musi sie martwic,zadbaja o niego. Dlatego tak sie trzymaja szchownicy i przesuwaja ,aby tylko nie odpasc. Dlaczego wyjechalam? Bo obdarto mnie ze zludzen i nadziei jak wielu rodakow ktorzy chcieli cos zmienic. Nie dalo sie nic -komuna rzecz straszna nie do wytepienia.Mialam w domu archiwum Solidarnosci .kiedy kominiarz sprawdzajac przewody wentylacyjne wlozyl gazete i podpalil slepy przewod konczacy sie na strychu dom zaczal sie palic.Strazacy pytali-ratowac Was czy dom - nas to znaczy chowac fruwajace ulotki i dokumenty Solidarnosci za to w tych czasach bylo wiezienie .Ratowali nas. Grudzien padajacy snieg a ja z rodzina pod chmurka.Zaproponowali nam domek jak z bajki w srodku malego zagajnika.Jedna izba ,klepisko zamiast podlogi Materialy budowlane na przydzial ale nie bylo . Prokurator odrzucal skarge o nieumyslne spowodowanie szkody- odpowiedzialnosci kominiarza ktory wykonujac na sluzbie swoje czynnosci spowodowal pozar domu. Udalo sie ze nie znalezli zadnych ulotek gazetek ksiazek bo wszystko zostalo poprzykrywane,pochowane.Na wiosne palac sterte zamolego zniszczonego papieru odwrocilam sie i za moimi plecami pojawil sie jak spod ziemi policjant.Spytal co robie?Pale smieci.Usmiechnal sie i odszedl i to byli ludzie.Za to mu dziekuje. Ale byli tez tacy ktorzy gop naprowadzili ,Konkluzja a moze teraz siedza w lawach Sejmu?Dedykuje im historie jena z wielu,aby pamietali ze ktos musial aby ktos mogl.Tyle tylko tyle.

  • Anna Zdzitowiecka 2011-11-10 16:25:00

    Re: Przywileje posłów. Co mają za darmo?

    W ramach porozumienia zabezpieczajacego za 18 lat pracy i 7 mcy obliczono mi 190 dolarow swiadczen rentowych ,gdzie przez ostatnie 5 lat placilam honendalnie wysoka miesieczna skladke na Zus ktorej wysokosc byla odpowiednikiem pensji sredniej krajowej /a to w ramach zielonego swiatla dla prywatnego sektora aby zachecic ludzi do otwierania wlasnych biznesow/-bardzo sie ciesze za moglam w ten sposob sponsorowac naszych poslow.Moge im teraz oddac swoje rente ale obawiam sie ze by jej nie chcieli ,a moze zaprosze ich na sniadanie w Hotelu ,bo na tyle mi wystarczy moja renta .Pozdrawiam wsystkich poslow bez wyjatku,macie racje okradajcie nas jak sie dajemy i wmawiajcie nam ze bronicie interesow niewdziecznego ludu.Na calym swiecie kazdy kto ma otwarta glowe i predyspozycje mysli jak zarobic pieniadze ,w POlsce ten kto ma otwarta glowe mysli jak sie wkrecic do polityki bo juz o reszte nie musi sie martwic,zadbaja o niego. Dlatego tak sie trzymaja szchownicy i przesuwaja ,aby tylko nie odpasc. Dlaczego wyjechalam? Bo obdarto mnie ze zludzen i nadziei jak wielu rodakow ktorzy chcieli cos zmienic. Nie dalo sie nic -komuna rzecz straszna nie do wytepienia.Mialam w domu archiwum Solidarnosci .kiedy kominiarz sprawdzajac przewody wentylacyjne wlozyl gazete i podpalil slepy przewod konczacy sie na strychu dom zaczal sie palic.Strazacy pytali-ratowac Was czy dom - nas to znaczy chowac fruwajace ulotki i dokumenty Solidarnosci za to w tych czasach bylo wiezienie .Ratowali nas. Grudzien padajacy snieg a ja z rodzina pod chmurka.Zaproponowali nam domek jak z bajki w srodku malego zagajnika.Jedna izba ,klepisko zamiast podlogi Materialy budowlane na przydzial ale nie bylo . Prokurator odrzucal skarge o nieumyslne spowodowanie szkody- odpowiedzialnosci kominiarza ktory wykonujac na sluzbie swoje czynnosci spowodowal pozar domu. Udalo sie ze nie znalezli zadnych ulotek gazetek ksiazek bo wszystko zostalo poprzykrywane,pochowane.Na wiosne palac sterte zamolego zniszczonego papieru odwrocilam sie i za moimi plecami pojawil sie jak spod ziemi policjant.Spytal co robie?Pale smieci.Usmiechnal sie i odszedl i to byli ludzie.Za to mu dziekuje. Ale byli tez tacy ktorzy gop naprowadzili ,Konkluzja a moze teraz siedza w lawach Sejmu?Dedykuje im historie jena z wielu,aby pamietali ze ktos musial aby ktos mogl.Tyle tylko tyle.

  • kiki 2011-11-08 13:31:54

    Re: Przywileje posłów. Co mają za darmo?

    Moim zdaniem posłem jest się w sejmie a poza nim jest to zwykły szeregowy obywatel czyli jak każdy z nas.Dlaczego ma mieć dodatkowe przywileje ,za które płaci każdy Polak(z podatków).Nie bardzo rozumiem dlaczego za przekroczenie prędkości nie ma płacić mandatu-czy jest innym Polakiem.Taki przywilej doprowadza do konfliktów na drodze. Korzystanie darmowe ze środków komunikacji,dopłata za paliwo,wysoka pensja,niskie oprocentowanie kredytów i.t.p.-a co ma powiedziec zwykły obywatel czy emeryt. I jeszcze jedno -nie rozumię dlaczego np.prokurator nie może przesłuchać posła podejrzanego o jakieś przestępstwo-czy przypadkiem imunitet jest po to aby chronić przestępców. Moim zdaniem czas najwyższy skończyć z tymi przywilejami

  • cosiu 2011-11-08 13:02:31

    Re: Przywileje posłów. Co mają za darmo?

    od kiedy posłowie mają immunitety? to pierwszy przywilej, który bym zniósł. jak obywatele mogą to zrobić?

  • mondrala 2011-11-08 11:24:25

    Re: Przywileje posłów. Co mają za darmo?

    Jacy złodzieje. Przecież sami dajemy im te przywileje wrzucając głos do urny podczas wyborów. Można powiedzieć - wciskamy im w łapy te darmowe bilety ;-P

  • djey 2011-11-08 11:11:11

    Re: Przywileje posłów. Co mają za darmo?

    zlodzieje